Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
88 obserwujących 5147 notek 11848256 odsłon
Salon24 news, 12 stycznia 2018 r.

Dwie dymisje - odchodzi przewodniczący KRS i szef SKW

1753 49 0 A A A
Z lewej strony Piotr Bączek, z prawej Dariusz Zawistowski, fot. PAP/Marcin Obara i PAP/Tomasz Gzell
Z lewej strony Piotr Bączek, z prawej Dariusz Zawistowski, fot. PAP/Marcin Obara i PAP/Tomasz Gzell

Sędzia Dariusz Zawistowski zrezygnował z funkcji przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa. Do dymisji podał się także Piotr Bączek Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Protest Zawistowskiego

O odejściu Zawistowskiego jako pierwsza poinformowała na twitterze posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

https://twitter.com/Krystyn16616795/status/951742879977951232

"Oświadczam, że zrzekam się funkcji przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa z dniem 15 stycznia 2018 r. poprzedzającym wejście w życie przepisów ustawy z 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o KRS, które w ocenie KRS uznane zostały za niezgodne z Konstytucją RP" - głosi oświadczenie sędziego Zawistowskiego złożone Radzie.


Przewodniczący poinformował o swej decyzji na zakończenie piątkowego posiedzenia Rady. - Opuścił biuro Rady, nie będzie udzielał wywiadów - zaznaczył rzecznik KRS. - Moim zdaniem decyzja, to swego rodzaju znak protestu, bo przewodniczący wyraźnie zaznaczył, że jego decyzja związana jest z oceną nowelizacji, jako niezgodnej z konstytucją - podkreślił sędzia Waldemar Żurek.

Zobacz: KRS może zgłosić ustawy sądowe do Strasburga

Żurek zaznaczył, że sędziowie nie rozważali rezygnacji z uczestnictwa w KRS. - Uznaliśmy, że musimy trwać do samego końca, ale nie wykluczamy takiej rezygnacji. Jednocześnie ze zrozumieniem, ogromnym szacunkiem i powagą odebraliśmy decyzję przewodniczącego. Sędziowie obecni na sali wstali, wyrazili swój szacunek i podziękowanie - powiedział.

Zgodnie z ustawą o KRS pierwsze posiedzenie Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwołuje I prezes SN, który przewodniczy obradom do czasu wyboru nowego przewodniczącego. Teraz KRS czeka na decyzję Małgorzaty Gersdorf.

Decyzja sędziego Dariusza Zawistowskiego o rezygnacji z przewodniczenia KRS jest spóźnionym protestem; teraz to już taki pusty gest - ocenił wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Jak zaznaczył, ta decyzja sędziego - "pokazująca niezgodę" - w momencie, kiedy jest ustawa opublikowana i wchodzi w życie - "nie ma obecnie żadnego praktycznego znaczenia, ponieważ Rada i tak kończy swoją misję w tej formule i w tym składzie".

Nadzwyczajna kasta nie może pogodzić się z tym, że zreformowaliśmy wymiar sprawiedliwości - skomentowała wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek. - Skoro sędzia Zawistowski nie chce pracować, to trudno. Nikt nie będzie i nigdy nie był zmuszany by piastować swoje funkcje - dodała Mazurek. Oceniła, że sprawa ta nie zaburzy "w sposób zdecydowany" funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Rzeczniczka PiS zadeklarowała, że Prawo i Sprawiedliwość "zrobi wszystko by zapełnić powstałe wakaty". - Jest z kogo wybierać - podkreśliła wicemarszałek Sejmu.

Poseł PiS komentuje odejście szefa KRS

Źródło: TVN24/x-news

Bączek będzie współpracował z MON

Piotr Bączek ani nikt w MON nie komentują na razie decyzji o odejściu szefa SKW. Do formalnego odwołania szefów służb procedura wymaga zasięgnięcia opinii prezydenta, sejmowej komisji ds. służb specjalnych i rządowego kolegium ds. służb. O odwołanie i powołanie szefa SKW musi zawnioskować minister obrony narodowej. Dziennikarze podają nieoficjalnie, że Bączek będzie pełnił rolę doradcy nowego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Ma zajmować się współpracą z podkomisją ds. katastrofy smoleńskiej.


Bączek jest współtwórcą SKW i jednym z najbliższych współpracowników b. szefa MON Antoniego Macierewicza. W SKW był pierwszy dyrektorem zespołu studiów i analiz, członkiem Komisji Weryfikacyjnej WSI w latach 2006-08. Funkcję szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego pełnił od listopada 2015 roku. Zastępcami szefa SKW są ppłk Marek Utracki i płk Tomasz Grudziński.

Przeczytaj: Bączek ostro o prezydencie Dudzie. Chodzi o gen. Kraszewskiego i spór o Macierewicza

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka