Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w 2016 r. fot. Flickr
Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w 2016 r. fot. Flickr

Ambasador Niemiec: stosunki polsko-niemieckie są znacznie lepsze niż ich reputacja

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 33

Jak ocenił ambasador, nowy szef MSZ Jacek Czaputowicz ma dobre relacje z Niemcami i rozumie niemieckie społeczeństwo.

Ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel pytany w wywiadzie dla "Dziennika Gazeta Prawna", czy relacje polsko-niemieckie są najgorsze po 1989 roku odpowiedział, że "stosunki polsko-niemieckie są znacznie lepsze niż ich reputacja".

- Zwłaszcza filar gospodarczy wygląda znakomicie. W 2017 r. wymiana handlowa najpewniej przebiła 100 mld euro. To niesamowity wynik. Jeśli dodać do tego niemieckie inwestycje w Polsce i vice versa, widać bardzo silne więzy. Pamiętajmy o ubiegłorocznych targach w Hanowerze, których partnerem była Polska, prezentując się jako kraj ważny technologicznie. Można to odczytać jako wyrażanie najwyższego uznania dla Polski - podkreślił Nikel.

Zmiana retoryki z korzyścią dla stosunków polsko-niemieckich

Nikel pytany o dialog polityczny z Polską ocenił, że "nie zawsze się zgadzamy, ale częściej mamy podobne stanowiska". - Po pierwsze, Niemcy są bardzo aktywne na wschodniej flance NATO. Niemieckie oddziały są główną częścią sił Sojuszu na Litwie, jesteśmy obecni w Polsce w ramach Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. W debacie publicznej nasz wkład jest czasem niedoceniany. Po drugie, bez Niemiec raczej nie utrzymano by sankcji wobec Rosji. Niemcy są w tej sferze bardzo aktywne. Bez wdrożenia porozumień mińskich sankcje nie zostaną zawieszone. Niemiecka polityka wielokrotnie jest zgodna z interesem Polski - powiedział ambasador.

Nikel pytany, czy w relacjach polsko-niemieckich wystarczy zmienić retorykę, powiedział, że "obniżenie temperatury retoryki w mediach to dobry pomysł". Ambasador mówiąc o niemieckiej wizji przyszłości unijnego budżetu zaznaczył, że "perspektywa będzie musiała uwzględnić kontekst Brexitu". - Jeden z najważniejszych płatników netto opuści Unię. Będziemy musieli sobie z tym poradzić. To będzie niełatwa debata, ale jestem pewien, że dojdziemy do kompromisu - podkreślił.

Zobacz też: Większość Polaków uważa, że Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje za II wojnę

Ambasador Niemiec o polityce europejskiej

Nikel zadeklarował też, że "to nie jest stanowisku rządu", by wypłaty uzależnić od przestrzegania zasad praworządności. Pytany, co powinno zostać zrobione, by Polska i Komisja Europejska porozumiały się w sprawie art. 7 powiedział, że "to nie jest kwestia relacji polsko-niemieckich". - To sprawa między KE i Polską. Debata trwa już od pewnego czasu. Komisja wydała pewne rekomendacje. Dobrze, że dialog jest kontynuowany. Mam nadzieję, że przyniesie rezultaty - zaznaczył.

W wywiadzie została też poruszona kwestia reparacji od Niemiec. - Wiele zostało na ten temat powiedziane po obu stronach. Rząd federalny w przeszłości wypowiedział się w tej sprawie. Nie mam nic do dodania- podkreślił ambasador.

Ambasador mówił też o stanowisku RFN w sprawie Nord Stream 2. - Bezpieczeństwo energetyczne, tania i czysta energia są głównymi celami europejskiej polityki energetycznej. Wszystkie te cele są równie ważne. Nord Strtem 2 to komercyjny projekt realizowany przez firmy europejskie, nie tylko niemieckie. Powinien być zgodny z prawem międzynarodowym. Na razie nie widzimy, by projekt naruszał prawo międzynarodowe - zapewnił.

Zobacz też: Niemiecki dziennik: Polski rząd to wróg. Niemcy muszą bronić Polaków przed PiS

źródło: PAP

KJ


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka