147 obserwujących
7437 notek
19473k odsłony
5439 odsłon

Bardzo niska sprzedaż „Gazety Wyborczej”! Po raz pierwszy poniżej 100 tys. egzemplarzy

Adam Michnik jest naczelnym „GW” od 1989 roku. Fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 4.0
Adam Michnik jest naczelnym „GW” od 1989 roku. Fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 4.0
Wykop Skomentuj212

W styczniu 2018 r. wszystkie dzienniki odnotowały spadki, ale najwięcej straciła „Gazeta Wyborcza”. Mimo to jest wciąż na podium – za „Faktem” i „Super Expressem”.

Po raz pierwszy w historii sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” spadła poniżej 100 tysięcy egzemplarzy. Jej średni wynik w zestawieniu dzienników poszedł najbardziej w dół - o 18,25 proc. do 96 668 egz. Jednocześnie „GW” zanotowała najniższą miesięczną średnią sprzedaż ogółem w historii – tak wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, przeanalizowanych przez wirtualnemedia.pl.

Jak wygląda pierwsza dziesiątka sprzedaży dzienników w styczniu 2017 roku? Najlepiej sprzedawał się „Fakt”, następnie „Super Express”, „Gazeta Wyborcza”. Dalej „Dziennik Gazeta Prawna” i „Rzeczpospolita”, następnie „Przegląd Sportowy”, „Gazeta Polska Codziennie” i „Puls Biznesu”. Ranking zamyka „Parkiet Gazeta Giełdy”. Poza „Wyborczą” duże dwucyfrowe spadki sprzedaży zaliczyły w ubiegłym miesiącu „Rzeczpospolita” i „Parkiet Gazeta Giełdy”.

Sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań drukowanych, sprzedaży egzemplarzowej e-wydań oraz wszystkich form prenumeraty wydań drukowanych i prenumeraty e-wydań.

Czytaj: Ambasador Przyłębski kontra „Gazeta Wyborcza”: Nie jestem i nigdy nie byłem agentem służb

Od momentu powstania „Gazety Wyborczej” do końca 1989 roku jej średni nakład sięgał miliona egzemplarzy. W 1994 r. nakład dziennika sięgał 511 tysięcy egzemplarzy, z czego sprzedawanych było przeciętnie 418 tysięcy. W latach późniejszych nakład i sprzedaż spadała, ale od od 1997 rosnąć. W 1999 w obiegu ukazywało się średnio 569 tysięcy egzemplarzy pisma, z czego przeciętnie 443 tysięcy było sprzedawanych.

W grudniu 2003 „Wyborcza” straciła pozycję najpoczytniejszego dziennika na rzecz „Faktu”, jednak utrzymała w latach 2004–2007 sprzedaż na poziomie powyżej 400 tysięcy egzemplarzy. Od tamtego czasu sprzedaż „Gazety Wyborczej” spada jednak systematycznie. Po zmianie władzy państwowe instytucje i firmy oraz spółki Skarbu Państwa ograniczyły prenumeratę gazety. W wyniku strat finansowych wydawca pisma, Agora SA, zarządził grupowe zwolnienia dziennikarzy oraz zrezygnował z zatrudniania korespondentów zagranicznych. 

Od 1989 redaktorem naczelnym dziennika jest Adam Michnik.


Na ten temat:

Spada sprzedaż "Gazety Wyborczej". Agora szykuje zwolnienia grupowe

Rząd wycofuje się z prenumeraty "Gazety Wyborczej" i "Newsweeka"Źródło: wirtualnemedia.pl. Wikipedia.pl

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj212
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura