Referendum razem z wyborami samorządowymi? Karczewski nie wyklucza

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 14

Jednym z rozważanych pomysłów jest przeprowadzenie referendum ws. konstytucji razem z wyborami samorządowymi, pojawiła się też propozycja, by zadać pytania dotyczące nie tylko konstytucji - mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski nawiązując do dyskusji ws referendum.

Karczewski pytany w radiowej Jedynce, czy prezydent Andrzej Duda oraz Zjednoczona Prawica są zgodni co do tego, że przeprowadzenie referendum ws. konstytucji jest potrzebne w tym roku, odpowiedział: - Jeśli chodzi (...) o to, czy mamy takie samo zdanie - tak, chcemy zmienić konstytucję i na pewno potrzebna jest debata.

Zaznaczył przy tym, że on od początku nie był entuzjastycznie nastawiony do zaproponowanego przez prezydenta 11 listopada, jako daty referendum.

Polecamy: Sejm przegłosował zmiany w ordynacji wyborczej. Będzie dwukadencyjność i JOW-y

Będziemy rozmawiali z panem prezydentem, będziemy rozmawiali również w swoim gronie politycznym. Musimy prowadzić ten dialog - powiedział Karczewski zaznaczając, że w chwili kiedy prezydent złoży w Senacie projekt postanowienia o zarządzeniu referendum nie można w nim już dokonać żadnej zmiany.

image
Stanisław Karczewski podczas posiedzenia Polonijnej Rady Konsultacyjnej. Fot. Radek Pietruszka

Dopytywany, czy w referendum powinny pojawić się pytania związane wyłącznie z kwestiami konstytucyjnymi, czy również dotyczące innych spraw, marszałek Senatu powiedział, że "też jest taka propozycja". Karczewski dodał, że "być może przy okazji tego referendum" mogłyby zostać zadane pytania "nie tylko związane z treścią konstytucji".

Marszałek Senatu mówił również, że rozważane jest przeprowadzenie referendum jednocześnie "z wyborami samorządowymi". - To jest jeden z pomysłów, który jest brany pod uwagę - i zrobić to w jednej komisji wyborczej, tak żeby nie było trzeba tworzyć dwóch komisji, co znacznie podraża koszty. Dopytywany, jakie dodatkowe zagadnienia mogłyby zostać poruszone w referendum Karczewski odpowiedział, że "takich pytań jest wiele".

Wspólnie o konstytucji na Narodowym

W ubiegłym tygodniu na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się kongres "Wspólnie o konstytucji na Narodowym", w którym udział wziął m.in. prezydent. Kongres stanowił podsumowanie dotychczasowych, organizowanych przez Kancelarię Prezydenta, spotkań regionalnych dot. referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji. W trakcie kongresu prezydent ogłosił zakończenie pierwszego etapu debaty przedreferendalnej.

Zobacz: Wybory samorządowe 2018. Wiesz już, na kogo zagłosujesz?

Prezydent Duda ogłosił inicjatywę referendum w sprawie zmian w konstytucji 3 maja ub.r. Mówił, że chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada. W maju ub. roku również prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że w konstytucji konieczne są zmiany. Prezes PiS wypowiadał się jednak krytycznie o pomyśle przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w Święto Niepodległości.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br.

Wymogi referendum

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić Sejm, lub prezydent za zgodą Senatu.

Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, zawierający treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia. Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.

Czytaj: Wybory 2018: Koniec JOW-ów, inny wybór członków PKW, transmisja z lokalu wyborczego

Do wyrażenia zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka