112 obserwujących
6022 notki
14762k odsłony
851 odsłon

Historyczne spotkanie Donalda Trumpa i Kim Dzong Una. Podpisano wspólny dokument

Donald Trump i Kim Dzong Un. Fot. PAP/EPA/Kevin Lim
Donald Trump i Kim Dzong Un. Fot. PAP/EPA/Kevin Lim
Wykop Skomentuj67

W Singapurze doszło do historycznego spotkania między prezydentem USA Donaldem Trumpem a północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem. Liderzy Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej podpisali dokument, który – zdaniem Kima  – przyczyni się do bardzo szybkich „poważnych światowych zmian”. 

Rozmowy podczas szczytu dotyczą denuklearyzacji Korei Płn. oraz perspektyw nawiązania przyjaznych relacji pomiędzy Waszyngtonem a Pjongjangiem.

Szczyt Trump - Kim w Singapurze. Źródło: x-news


„Nasze relacje z Koreą Północną i całym Półwyspem Koreańskim bardzo się zmienią” – stwierdził Donald Trump w trakcie podpisywania wspólnego dokumentu.

Polecamy: Korea Północna wstrzymuje próby jądrowe i rakietowe. Trump zadowolony

Szczyt rozpoczął się tuż po godzinie 9.00 czasu miejscowego (3.00 nad ranem w Polsce) od 20-sekundowego uścisku dłoni. „Będziemy mieli wspaniałe relacje, nie mam wątpliwości” – powiedział Trump w czasie krótkiej, otwartej dla mediów sesji powitalnej. Kim odparł, że niełatwo było doprowadzić do spotkania, gdyż utrudniały to wzajemne uprzedzenia, które zostały jednak przezwyciężone.

image
Spotkanie Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w Singapurze. Fot. PAP/EPA/Kevin Lim
Spotkanie zakończyło się po około 50 minutach. Tuż po nim rozpoczęły się rozmowy w szerszym gronie. Obok amerykańskiego prezydenta usiedli m.in. sekretarz stanu Mike Pompeo i doradca ds. bezpieczeństwa John Bolton. Po stronie północnokoreańskiej jest m.in. wysoki rangą urzędnik Kim Jung Czol, uważany za prawą rękę Kim Dzong Una.

Zobacz: Donald Trump spotka się z Kim Dzong Unem w sprawie denuklearyzacji Korei

Spotkanie z Kim Dzong Unem było „bardzo dobre”, „mamy doskonałą relację” – powiedział prezydent USA Donald Trump po rozmowie z północnokoreańskim przywódcą. Kim, który wydawał się podzielać optymizm Trumpa, zapowiedział, że będzie z nim współpracował, aby sprostać wyzwaniom. Wspomniał również, że przezwycięży wszelki sceptycyzm związany z jego spotkaniem z amerykańskim prezydentem. „Wielu ludzi na świecie uzna to za formę fantastyki z filmu science-fiction” – miał powiedzieć tłumacz Kima, przechodząc razem z przywódcami korytarzem w luksusowym hotelu Capella, gdzie odbywa się spotkanie. 


Źródło: PAP

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Wykop Skomentuj67
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka