Małgorzata Gersdorf w Sądzie Najwyższym. fot. Youtube
Małgorzata Gersdorf w Sądzie Najwyższym. fot. Youtube

Gersdorf wraca wcześniej z urlopu. Głos zabrała prezes Trybunału Konstytucyjnego

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 189

 Prezes TK Julia Przyłębska skomentowała decyzję Małgorzaty Gersdorf o przerwaniu urlopu i powrocie do Sądu Najwyższego.

Jednym z powodów powrotu z urlopu Gersdorf może być fakt, iż Sejm - być może jeszcze w tym tygodniu - będzie się zajmował projektem PiS dotyczącym m.in. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN.

-  Wiemy, że sytuacja wokół SN jest dynamiczna, co chwilę się coś zmienia, co chwilę są nowe okoliczności i pani prezes po prostu uznała, że czas jest taki, iż powinna jednak przerwać ten urlop i być razem z nami tutaj w sądzie, bo (...) trzeba podejmować różnego rodzaju decyzje - powiedział rzecznik SN.

Zobacz też: Naczelna Rada Adwokacka: Gersdorf I prezesem SN do kwietnia 2020 r.

Prezes TK o Gersdorf

– Ja uważam, że każdy z nas powinien stosować obowiązujące prawo, powinien się prawu podporządkować, nawet jeśli uważamy, że ono jest niekoniecznie zgodne z naszym wyobrażeniem – powiedziała prezes TK na antenie Polsat News. – Uważam, że Sąd Najwyższy w swoim postępowaniu w ostatnim czasie, dotyczy to też sprawy pana Mariusza Kamińskiego, która toczy się przed SN, gdzie SN, wychodząc poza merytoryczne rozpoznanie sprawy dot. Mariusza Kamińskiego. dokonał oceny konstytucyjności czy interpretacji konstytucji. Mamy od tego Trybunał Konstytucyjny i tylko TK ma prawo do wydawania oceny konstytucyjności przepisów – wskazała Julia Przyłębska.


Prezes Trybunały odniosła się także do wyroku TK ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego: – Prawo łaski, a nasza konstytucja nie mówi o ułaskawieniu, tylko mówi o prawie łaskie. To, co dzisiaj powiedzieliśmy zarówno w wyroku, jak i uzasadnieniu, to mówiliśmy o tym prawie łaski, które obejmuje również abolicję indywidualną, czyli można ułaskawić kogoś, kto został skazany prawomocnym wyrokiem, ale prezydent, który ma prawo łaski, to jest prawo łaski podobne do tego z konstytucji amerykańskiej, może zastosować abolicję indywidualną wobec osoby, która jeszcze nie została skazana, czyli nie ma tu mowy o żadnej winie, tylko prezydent korzysta ze swojego prawa łaski, a więc abolicji indywidualnej.

Mucha: Gersdorf nie ma urlopu, więc nie może go przerwać

Małgorzata Gersdorf jest sędzią w stanie spoczynku i w związku z tym nie ma uprawnień do urlopu, nie może więc go też przerwać - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.


- Moim zdaniem nie ma tu żadnej doniosłości, czy ona uważa, że jest w pracy, czy uważa, że nie jest w pracy, jest na urlopie. Ona jest po prostu sędzią w stanie spoczynku. Nie może przerywać urlopu ktoś, kto jest sędzią w stanie spoczynku, bo ktoś taki nie ma uprawnienia do urlopu- powiedział.

Jak dodał, według Kancelarii Prezydenta osobą, która obecnie kieruje Sądem Najwyższym jest sędzia Józef Iwulski.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo