Dopalacze zbierają śmiertelne żniwo w Polsce, fot. PAP wideo/TVP
Dopalacze zbierają śmiertelne żniwo w Polsce, fot. PAP wideo/TVP

Dopalacze będą traktowane jak narkotyki. Seria śmiertelnych zatruć w Polsce

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 49

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która  ma ułatwić walkę z dopalaczami. Zakłada ograniczenie wytwarzania i wprowadzania do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych tzw. dopalaczy.

Dopalacze - narkotyki nowej generacji

- Problem dopalaczy jest dramatyczny - apeluje minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jego zdaniem nowelizacja "naprawdę pomoże w walce z dopalaczami, zmienia bowiem podejście do osób handlujących substancjami, które powodują zgon".

Zdaniem rzecznika Głównej Inspekcji Sanitarnej, Jana Bondara rozróżnianie między narkotykiem a dopalaczem w zasadzie nie ma sensu,  "to wszystko są narkotyki, jedne są starej generacji, drugie - nowej" - wyjaśnił.

Tylko w ostatnim tygodniu w woj. łódzkim 10 osób w wieku od 19 do 40 lat zmarło, prawdopodobnie z powodu zatrucia dopalaczami. Cztery osoby są hospitalizowane. Zatrzymano w tej sprawie dziewięć podejrzanych osób.

Z badań GIS wynika, że choć spada liczba zanotowanych przypadków przyjmowania dopalaczy, to zwiększa się liczba zgonów związanych z zażyciem tych substancji.

Łódź od wielu lat jest w czołówce w Polsce, jeśli chodzi o liczbę zatruć środkami psychoaktywnymi - blisko jedna trzecia zatruć w całym kraju ma miejsce w Łodzi i okolicach. Drugim takim miejscem jest aglomeracja śląska. Dwie trzecie przypadków zatruć ma miejsce w tych dwóch rejonach.

Zobacz nagranie: Kolejne zatrzymanie ws. dopalaczy. Policja aresztowała 40-latka (TVN24/x-news)


Rośnie liczba śmiertelnych zatruć dopalaczami

- Z naszych badań we współpracy z policją wiemy, że stoi za tym zupełnie nowy rodzaj narkotyków, tzw. syntetyczne opioidy, które powodują przedłużające się objawy niewydolności oddechowej, mogą doprowadzić do zatrzymania czynności oddechu i do śmierci. Osoba zatruta - można powiedzieć - zasypia i już się nie budzi - powiedział Bondar.

Według rzecznika GIS opioidy są tak toksyczne dla człowieka, że mogą spowodować zgon po zażyciu jednej dziesiątej miligrama. Bondar podał także, że oprócz śmierci z powodu zatruć opioidami odnotowano ostatnio przypadki śmierci po zatruciu tzw. syntetycznymi katynonami. Jak mówił, pojedynczy katynon nie jest tak groźny dla organizmu jak mieszanka kilku. "Jest ona niezwykle groźna" - podkreślił.

Rzecznik prasowy GIS ocenił, że być może wzrost liczby śmiertelnych zatruć ma związek z uchwaleniem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, gdyż przed wejściem jej w życie handlarze dokonują swoistej wyprzedaży towaru, tworzone są też w pośpiechu nowe mieszanki.

image
Handlarze dopalaczami tworzą nowe mieszanki.


Co zmienia ustawa o dopalaczach?

Po zmianach wpisywanie dopalaczy do wykazu Nowych Substancji Psychoaktywnych ma być szybsze. Wszystkie listy związków zakazanych będą stanowiły załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia, a nie do ustawy. Ma to ułatwić ich aktualizację, a w efekcie przyspieszyć delegalizację kolejnych dopalaczy.

Przepisy przewidują obowiązek uzyskania przez przedsiębiorców zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie wytwarzania, przetwarzania, przerabiania, przywozu, wywozu oraz wprowadzenia do obrotu nowej substancji psychoaktywnej, w tym w postaci mieszaniny lub w wyrobie, oraz odpowiedniego dokumentowania tej działalności. Uzupełniono także przepisy dotyczące leczenia i rehabilitacji osób przyjmujących tzw. nowe środki odurzające.

Nowela zakłada penalizację posiadania nowej substancji psychoaktywnej - pod groźbą grzywny, a w przypadku znacznej ilości nowych substancji psychoaktywnych pod groźbą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

Walka rządu z dopalaczami

Od dłuższego czasu w Polsce nie ma już sklepów stacjonarnych z dopalaczami. Jeśli pojawia się jakiś punkt sprzedaży, to działa on bardzo krótko. Obrót dopalaczami odbywa się tak jak w przypadku klasycznych narkotyków, poprzez sprzedaż dilerską bezpośrednią lub poprzez internet.

Sprawy związane ze zgonem w Łódzkiem 10 osób, które przed śmiercią zażywały dopalacze, były prowadzone w różnych prokuraturach, przede wszystkim szczebla rejonowego. W czwartek prokurator generalny Zbigniew Ziobro zadecydował, że sprawą zajmie się departament do walki z przestępczością zorganizowaną Prokuratury Krajowej. Dodał, że prokuratura rozważa w niektórych przypadkach postawienie zarzutu zabójstwa z zamiarem ewentualnym.

- Z całą surowością i bezwzględnością będziemy traktować tych, którzy handlują śmiercią, którzy z całą świadomością używają zwykłych trucizn, w tym np. trutki na szczury i innych trucizn, które są dostępne publicznie, by faszerować młodych ludzi tymi substancjami i zarabiać w ten nikczemny sposób kosztem ich zdrowia i życia. Zrobimy wszystko, aby wykryć całą siatkę, która doprowadziła do wprowadzenia tej trucizny - zapowiedział minister sprawiedliwości.


(wideo TVN24/x-news)

- W tej sprawie będziemy bezwzględni. Ja nie zapowiadam walki z wiatrakami, ja nie mam w sobie takiej arogancji, by powiedzieć: idziemy po was, bo wiem ile tu jest do zrobienia, ale nie odpuścimy i w tej sprawie policja będzie bezwzględna - podkreślił szef MSWiA Joachim Brudziński. - Zresztą działania już są podejmowane, już ponad 10 osób zostało zatrzymanych z tych, które śmierć naszym dzieciakom próbują sprzedać, wcisnąć - poinformował.

Ministerstwo Zdrowia, uzasadniając konieczność zmiany przepisów, wskazywało, że tzw. dopalacze stanowią zagrożenie szczególnie dla dzieci i młodzieży. Problemem jest m.in. pojawianie się coraz nowszych substancji i ich sprzedaż pod pozorem legalności, np. jako kadzidełek lub produktów kolekcjonerskich, dystrybucja przez strony internetowe oraz przypadki zatruć tymi substancjami.

Nowelizację ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej Sejm uchwalił, a Senat zaakceptował bez poprawek pod koniec lipca.

Jak chronić dzieci przed dopalaczami? To jest typ substancji, której nigdy nie wolno wziąć - ostrzega pedagog społeczny profesor Mariusz Jędrzejko (Dzień Dobry TVN/x-news)


źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo