108 obserwujących
5791 notek
13891k odsłon
909 odsłon

Koniec protestu policjantów. Związkowcy wynegocjowali od rządu podwyżki

Szef MSWiA Joachim Brudziński oraz przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski doszli do porozumienia, fot. PAP/Radek Pietruszka
Szef MSWiA Joachim Brudziński oraz przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski doszli do porozumienia, fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykop Skomentuj42

Udało się osiągnąć porozumienie między MSWiA a protestującymi związkowcami służb mundurowych. Policjanci dostaną podwyżkę o 655 zł brutto w 2019 r. oraz o 500 zł brutto w 2020 r. Dodatkowo pełnopłatne nadgodziny oraz korzystne zmiany przy przechodzeniu na emeryturę.

Rozmowy pomiędzy szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim a przedstawicielem protestujących Rafałem Jankowskim trwały cały dzień. Po 22.00 ogłosili, że udało się osiągnąć porozumienie.

Podwyżki dla policjantów

Funkcjonariusze otrzymają od początku przyszłego roku po 655 zł brutto podwyżki, co spowoduje wzrost wielokrotności tzw. kwoty bazowej o 0,43. Początkowo MSWiA proponowało od 1 stycznia 2019 r. podwyżkę w kwocie 309 zł, a od 1 lipca 2019 r. w kwocie 253 zł brutto. Kolejną podwyżkę w kwocie 500 zł brutto – otrzymają od 1 stycznia 2020 r.

100 proc. za nadgodziny

Kolejny postulat przedstawicieli związków dotyczył rozliczania tzw. nadgodzin. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby - tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W Policji, Straży Granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny.

Zgodnie z zawartym porozumieniem od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. "Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin. Kwestia ustalenia okresu rozliczeniowego na kolejne lata będzie przedmiotem dalszego dialogu" - wskazuje ministerstwo.

Zmiany w przechodzeniu na emeryturę

MSWiA przypomina, że 1 stycznia 2013 r. rząd PO-PSL wprowadził nowe regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariuszom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Dotychczas musiały być spełnione łącznie te dwa warunki. Teraz, na mocy porozumienia, zrezygnowano z wymogu ukończenia 55 lat. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r.

Dalej omawiane będą  zasady przejścia na emeryturę dla funkcjonariuszy przyjętych do służby w okresie po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r. - tu nie osiągnięto porozumienia.

Koniec akcji protestacyjnej

Zdaniem Rafała Jankowskiego podpisany dokument jest "najlepszym porozumieniem, jakie udało się wynegocjować, rozumiejąc wszystkie argumenty rządu; to milowy krok w stosunkach strony społecznej z panem ministrem".

W imieniu Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych Jankowski poinformował też, że wraz z podpisaniem porozumienia zakończyła się akcja protestacyjna. - To porozumienie jest na tyle satysfakcjonujące, że dzisiaj właśnie przerwaliśmy akcję protestacyjną. I wracamy do służby, będziemy robić to, co umiemy najlepiej, czyli dbać o bezpieczeństwo wszystkich Polaków - mówił na konferencji.

Podziękowania ministra Brudzińskiego


Minister Joachim Brudziński podkreślił, że "najbardziej sprawny minister spraw wewnętrznych i najbardziej gotowy do dialogu i do rozmów, nie zrobiłby nic, nie uczyniłby nic, gdyby nie miał po swojej stronie życzliwości, gotowości i otwartości do realizacji słusznych postulatów funkcjonariuszek i funkcjonariuszy służb mundurowych, gdyby tej życzliwości i gotowości do rzeczywistego zmieniania oblicza służb mundurowych nie było po stronie pana premiera".
Według Brudzińskiego, nie doszłoby do podpisania porozumienia ze związkowcami, gdyby nie pieniądze w budżecie.

Minister podziękował także "komendantom i generałom poszczególnych służb za wsparcie i dialog prowadzony ze stroną społeczną" oraz funkcjonariuszom, za gotowość, którą wyrazili podczas wielogodzinnego dialogu, że podpisanie porozumienia to nie tylko powrót do pracy i zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom, ale również "apel do wszystkich tych, którzy w ramach tego protestu z różnych powodów rozważali różne kroki, aby do pracy w jak najszybszym okresie przystąpili".

Zobacz fragment konferencji szefa MSWiA i związkowców policji (PAP Media/TVP)
Źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Wykop Skomentuj42
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo