Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Odsłonięto pomnik Lecha Kaczyńskiego. Nie zabrakło Obywateli RP na uroczystości

Redakcja Redakcja Katastrofa smoleńska Obserwuj temat Obserwuj notkę 347

Na placu Piłsudskiego w Warszawie odsłonięto pomnik Lecha Kaczyńskiego. Przed prezentacją monumentu głos zabrał Jarosław Kaczyński. Na uroczystości pojawili się działacze Obywateli RP, którzy krzyczeli "konstytucja" w stronę polityków PiS. 

Msza w warszawskiej archikatedrze, marsz pamięci, poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej i odsłonięcie pomnika zmarłego prezydenta - tak wygląda ostatnia miesięcznica tuż przed obchodami Święta Niepodległości. W wydarzeniu uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremierzy Beata Szydło i Piotr Gliński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, minister pracy Elżbieta Rafalska, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski oraz szef gabinetu premiera Marek Suski.

Kaczyński: To nasze zwycięstwo 

Marsz polityków i zwolenników PiS zatrzymał się przed Pałacem Prezydenckim. Głos zabrał Jarosław Kaczyński. - Celem było wybudowanie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej i pomnika Lecha Kaczyńskiego. Dzisiaj ten cel zostaje zrealizowany. Chciałem wszystkim, którzy uczestniczyli w marszach pamięci, podziękować - powiedział prezes PiS. Tutaj przez wiele lat odbywały się spotkania po marszu, których celem była prawda i wybudowanie pomników Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego - dodał Kaczyński. 

Szef partii rządzącej dodał, że wybudowanie pomnika Lecha Kaczyńskiego to "zwycięstwo". - To nasze zwycięstwo, to dowód na to, że chcieć to móc, że można zwyciężyć i będziemy zwyciężać nadal - stwierdził do zebranych.

Obywatele RP protestowali

Obywatele RP starali się zakłócić marsz PiS. "Konstytucja, konstytucja!", "zdradziłeś Polskę i brata" - krzyczeli, a w odpowiedzi zwolennicy Kaczyńskiego skandowali "Jarosław, Jarosław!". Przeciwnicy rządu przynieśli kukłę Lecha Kaczyńskiego, odzianą w strój z napisem "konstytucja". Trzymali w rękach transparenty - na jednym z nich czytamy "Nie ma nic wiecznego na placu Piłsudskiego". 

Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanął przed siedzibą Garnizonu Warszawa na wschodniej pierzei pl. Piłsudskiego. Autorami monumentu są rzeźbiarze Stanisław Szwechowicz i Jan Raniszewski. Postać zmarłego prezydenta została uwieczniona na trzymetrowym cokole. Pomnik Lecha Kaczyńskiego odsłonili wspólnie Jarosław i Marta Kaczyńscy oraz prezydent Andrzej Duda. 

Zobacz film z odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego. (PAP Media/TVP)


Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanął na placu Piłsudskiego. Spór trwa


GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka