Marek Chrzanowski, fot. knf.gov.pl
Marek Chrzanowski, fot. knf.gov.pl

Szef KNF Marek Chrzanowski podał się do dymisji

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 301

Marek Chrzanowski poinformował o złożeniu dymisji z funkcji szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zlecił śledztwo ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

- W związku z nieuczciwymi i bezpodstawnymi atakami oraz oskarżeniami wysuwanymi przez p. Leszka Czarneckiego, będącymi w sposób niebudzący wątpliwości prowokacją dokonaną przez układ pragnący zdyskredytować moją osobę jako Przewodniczącego KNF w celu wywarcia nacisku na rzetelnie prowadzony w KNF proces restrukturyzacji jednego z banków, z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa, składam dymisję z pełnionej przeze mnie funkcji - oświadczył Chrzanowski.

Równocześnie oświadczył, że podjął "kroki prawne w związku z fałszywymi oskarżeniami naruszającymi moje dobre imię i godzącymi w zaufanie publiczne dla kierowanego przeze mnie Urzędu".

image
Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski podczas kongresu Impact '18, fot. knf.gov.pl

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk ocenił, że rezygnacja Marka Chrzanowskiego z funkcji przewodniczącego KNF to była dobra decyzja. Pytany, czy to premier Mateusz Morawiecki ją wymógł, Dworczyk powiedział, że była to decyzja Chrzanowskiego. Dodał, że premier przyjął tę dymisję.

- Z dnia wczorajszego na dzisiejszy dowiedzieliśmy się o zarzutach formułowanych pod adresem szefa KNF. Premier zażądał natychmiastowych wyjaśnień od szefa KNF, wezwał go na następny dzień rano na spotkanie, ponieważ przebywał na innym kontynencie. Ponadto zlecił służbom i prokuraturze zebranie informacji w tej sprawie - podkreślił Dworczyk. Jak dodał, "na razie mamy do czynienia z doniesieniami prasowymi, a na podstawie doniesień prasowych trudno podejmować inne decyzje".

Spotkanie premiera Morawieckiego z szefem KNF

"Gazeta Wyborcza" napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. O sprawie napisał też we wtorek "Financial Times".

Chrzanowski, szef KNF, chciał łapówki od Czarneckiego, właściciela Getin Noble Bank?

Szef klubu PO Sławomir Neumann zażądał, by premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński podjęli decyzję o powołaniu komisji śledczej ds. KNF i Getin Noble Banku. Działania przedstawicieli władz wobec Getin Noble Banku określił jako "gangsterskie".

– W świetle artykułu, bo opieramy się tylko na artykule prasowym, jest to naganne – w ten sposób Beata Mazurek skomentowała zachowanie szefa Komisji Nadzoru Finansowego (wideo TVN24/x-news)


Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że wydał polecenie wszczęcia śledztwa w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa KNF z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego. To jest przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią.

Postępowanie ma być prowadzone wspólnie przez Wydział do Walki z Przestępczością Zorganizowaną katowickiej delegatury Prokuratury Krajowej z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Jak dodał,jest już po rozmowie w tej sprawie z koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim i szefem CBA Ernestem Bejdą.

Ziobro zaznaczył, że do tej pory "nie otrzymaliśmy jako prokuratura materiału w postaci nośnika z nagraniem rozmowy". - Oczekujemy na te dowody, gdyż one muszą zostać poddane badaniu biegłych, którzy zawsze powoływani są na okoliczność zbadania prawdziwości takiego dowodu, jego autentyczności, wiarygodności. To ma bardzo duże znaczenie dla dalszych ustaleń tego śledztwa i czynności procesowych, które będą w nim podejmowane - podkreślił.

image
Zbigniew Ziobro zalecił wszczęcie śledztwa ws. "afery KNF", fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Zwrócił również uwagę na fakt, że prokuratura już od dłuższego czasu prowadzi czynności procesowe i jest zainteresowana działaniami niektórych podmiotów z grupy Getin, których wiodącym właścicielem jest Leszek Czarnecki.

Minister sprawiedliwości podkreślił, że oba te postępowania - to, które toczy się już od dłuższego czasu i to zainicjowane dzisiaj - będą prowadzone "bardzo intensywnie i z determinacją". - Nie będziemy patrzeć na legitymacje partyjne, na wpływy, pozycje, bądź wielkie pieniądze osób, które są przedmiotem zainteresowań tych śledztw - zapewnił prokurator generalny.

Wieczorem odbyło się spotkanie, w którym uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, szef CBA Ernest Bejda oraz zastępca szefa ABW Norbert Loba.

- Spotkanie poświęcone było omówieniu aktualnych działań służb związanych z sytuacją opisaną przez media, a dotyczącą nagrania z udziałem przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego - powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

- Prezes Rady Ministrów zobowiązał poszczególne instytucje do współpracy w celu szybkiego wyjaśnienia wszystkich aspektów sprawy. Celem służb jest ustalenie działań wszystkich osób, których zachowania miały znamiona złamania prawa lub przekroczenia uprawnień - dodała rzeczniczka rządu.

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka