Piotr Wacowski podczas inscenizacji w lesie pod Wodzisławiem Śląskim, fot. wpolityce.pl
Piotr Wacowski podczas inscenizacji w lesie pod Wodzisławiem Śląskim, fot. wpolityce.pl

"Hajlował" na "urodzinach Hitlera". Szokujące zdjęcia dziennikarza "Superwizjera" TVN

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 293

Portal wPolityce.pl opublikował zdjęcia Piotra Wacowskiego, operatora telewizji TVN, w geście nazistowskiego pozdrowienia. Wacowski wraz z  pozostałymi twórcami reportażu o "urodzinach Hitlera" otrzymał dziennikarską nagrodę. 

Na fotografiach widać dziennikarza w kurtce moro, stojącego raz przy fladze ze swastyką, raz przy "ołtarzyku" z podobizną Adolfa Hitlera. Na obu zdjęciach ma rękę uniesioną w górę w charakterystycznym geście nazistowskiego pozdrowienia. Według informatorów portalu, fotografie były zrobione już po imprezie, a Wacowski sam wyszedł z inicjatywą, by go sportretować w "hajlującej" pozie.Portal zadaje szereg pytań o "zagadkę urodzin Hitlera". "Zachowanie uczestników imprezy bardziej przypominało jednak przedstawienie w dziecięcym teatrzyku, niż spotkanie głęboko zakamuflowanego, neonazistowskiego komanda. Gesty, tort z wafelkami ułożonymi w znak swastyki, śmiechy i kpiny oraz filmowe pozy, jasno też wskazują na scenariusz i zamysł organizatorów. A udział w tym przedstawieniu dziennikarzy TVN? To pytanie kluczowe dla wyjaśnienia okoliczności powstania reportażu. Czy dziennikarze stali się dla kogoś wygodnym narzędziem? Nawet o tym wiedząc. Przecież ktoś mógł wykorzystać naiwność autorki. Jedno jest pewne. Maskarada z płonącą swastyką zaszkodziła wizerunkowi Polski. Tych strat nie da się już odrobić" - pisze Wojciech Biedroń.

Słynne "urodziny Hitlera" w lesie były ustawką? 20 tys. zł za zorganizowanie imprezy

20 stycznia 2018 r. dziennikarze "Superwizjera" TVN ujawnili wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych. Na nagraniach, które zostały zarejestrowane ukrytą kamerą, pokazano m.in. zorganizowane w maju 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego "obchody" 128. urodzin Adolfa Hitlera. Materiał "Polscy neonaziści" pokazywał m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać było też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Po publikacji materiału prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił prokuratorowi regionalnemu w Katowicach wszczęcie śledztwa w tej sprawie. Wszczęła je Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

"Superwizjer" TVN odkrył polskich neonazistów. Ziobro wszczął śledztwo, kłopoty narodowców

W ub. czwartek portal wPolityce.pl napisał o kulisach śledztwa. Z zeznań organizatora "urodzin" Mateusza S., do których dotarł portal, wynika, że cała impreza została zamówiona przez tajemniczych mężczyzn i była maskaradą, za którą zapłacono jej organizatorowi 20 tys. zł. Zleceniodawcy mieli mieć jednak jeden warunek, by na urodziny zaprosić Annę Sokołowską - według portalu to w rzeczywistości dziennikarka "Superwizjera" i współautorka reportażu Anna Sobolewska. Podobne zarzuty sformułował też tygodnik "Sieci".

Do zarzutów odniósł się TVN, który "stanowczo odrzuca "insynuacje", że materiał o polskich nazistach był opłaconą inscenizacją. Jak zaznaczono w oświadczeniu stacji, "powielanie tych rewelacji jest skandalicznym nadużyciem". TVN zapowiedział także pozew przeciwko wPolityce.pl i "Sieci" za publikacje dot. reportażu "Polscy neonaziści". "Oskarżenia te są całkowicie niezgodne z prawdą, co wykaże postępowanie przed sądem. Publikacja tej fałszywej informacji jest zniesławiająca i narusza prawa osobiste dziennikarzy oraz prawa TVN, dlatego do sądu zostanie wniesiony odpowiedni pozew" - podkreślono.

„Polscy neonaziści”. TVN zapowiada pozew przeciwko wPolityce.pl i „Sieci”

Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski - dziennikarze programu "Superwizjer" TVN otrzymali za reportaż "Polscy neonaziści"nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Zwycięzcy, oprócz honorowej statuetki, otrzymali nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł netto.

źródło: PAP, wpolityce.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj293 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura