Tango to nie tylko taniec dla zakochanych, fot. Pixabay
Tango to nie tylko taniec dla zakochanych, fot. Pixabay

Taniec dla seniorów - sposób na przedłużenie młodości

Redakcja Redakcja Taniec Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

Taniec to samo zdrowie. Dostarcza energii, poprawia samopoczucie i kondycję, a przede wszystkim pozwala dłużej zachować młodość. Seniorzy powinni korzystać z jego dobrodziejstw jak najczęściej. Karnawał to czas, kiedy można tańczyć do woli.

Babcia i dziadek na parkiecie

Taniec to doskonała okazja do aktywnego spędzania czasu w miłym towarzystwie, przy dźwiękach dobrze znanych melodii. Tańczyć może każdy, bez względu na wiek i stopień sprawności. Ćwiczenia na miarę własnych możliwości fizycznych przynoszą później efekty, ale przede wszystkim dużo satysfakcji.

Dla seniorów organizowane są specjalnie im dedykowane wieczorki taneczne. Można o nie zapytać w lokalnym domu kultury. Zazwyczaj terminy takich spotkań podawane są dużo wcześniej, jest również możliwość rezerwacji stolika. Muzyka gra na żywo bądź z puszczana jest z płyty. Zazwyczaj obowiązuje niewielka opłata za wstęp na taką imprezę.

Goście przychodzą elegancko ubrani: panowie w garniturach, panie przeważnie w sukienkach koktajlowych. Zaletą wieczorków dla seniorów jest to, że towarzystwo jest w zbliżonym wieku, a muzyka dostosowana do wieku i potrzeb uczestników. Nie usłyszą więc modnych dyskotekowych, tylko szlagiery, do których najlepiej pasują kroki tańca towarzyskiego. Czasami osoba prowadząca zabawę proponuje wspólny taniec w kółeczku dla lepszej integracji uczestników wieczorku tanecznego.

Każdy może przyjść i tańczyć według własnego uznania. Jeżeli ktoś ma trudności zdrowotne, to może tylko lekko się pokołysać, to także ma dobry wpływ na organizm. Jest to także doskonała okazja do zawarcia nowych znajomości.

image
W karnawale nietrudno znaleźć wieczorek taneczny dla seniorów.

Kursy tańca dla seniorów

Dla osób spragnionych większej dawki tańca i pogłębiania wiedzy w tej dziedzinie istnieje możliwość zapisania się na zajęcia taneczne. Kurs tańca dla seniorów nie różni się za bardzo od zajęć dla młodzieży: schemat jest podobny. Zajęcia, niezależnie od wieku uczestników, składają się z trzech części: rozgrzewki, techniki tańca i choreografii.

Rozgrzewka jest dostosowana do wieku i możliwości kursantów. Spokojna, tak, aby przygotować ciało do dalszej pracy i uniknąć późniejszych zakwasów czy kontuzji. Następnie przechodzi się do nauki kroków charakterystycznych dla danego stylu tańca. Najczęściej są to takie tańce, które przy okazji rozgrzewają, czyli np. disco samba. Potem przechodzi się do nauki kroków walca czy tanga. Na koniec instruktor tworzy krótkie choreografie, na podstawie poznanych kroków.

image
Na zakończenie kursu tańca seniorzy mogą zaprezentować swoje umiejętności.

Jak taniec wpływa na seniorów?

Trudno przecenić pozytywny wpływ tego rodzaju hobby: to ruch, kontakty towarzyskie, energia do dalszego działania. Wiadomo, że im więcej człowiek się rusza, tym jest zdrowszy. Podczas tańca poprawia się krążenie krwi, organizm się dotlenia, lepiej pracują mięśnie.

Taniec jest na tyle przyjemną formą aktywności, że pozwala zapomnieć – o zmęczeniu, o bólu. Jest także dobrą formą rehabilitacji (oczywiście jeżeli lekarz pozwoli), ponieważ pozwala w miły sposób rozciągać mięśnie i likwidować źródło bólu. Doskonale też wpływa na koordynację ruchów.

Taniec odstresowuje, relaksuje i sprawia radość.  Skupienie na nauce kroków angażuje umysł. Jest to dobry sposób na ćwiczenie pamięci. Taniec ma też pozytywny wpływ na osoby chore na Parkinsona.

Taniec działa antydepresyjnie - poprawia samopoczucie, jest sposobem na uwolnienie się od codziennych napięć. To także odskocznia od szarej rzeczywistości – nawiązywanie kontaktów towarzyskich jest bardzo potrzebne ludziom w starszym wieku.

image
Latem organizowanych jest wiele międzypokoleniowych potańcówek pod chmurką, fot. Flickr/PolandMFA

źródło: PAP zdrowie, poradnikzdrowie.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura