112 obserwujących
6039 notek
14824k odsłony
1482 odsłony

Partii Orbana grozi wykluczenie z EPL. "Rozmowy o nowym projekcie rozpoczną się w Polsce"

Wizyta Viktora Orbana w Warszawie w 2018 roku, fot. mfa.gov.hu
Wizyta Viktora Orbana w Warszawie w 2018 roku, fot. mfa.gov.hu
Wykop Skomentuj39

Zgromadzenie polityczne EPL ma  podjąć decyzję o wykluczeniu Fideszu Viktora Orbana z tej międzynarodowej partii w Parlamencie Europejskim. Orban mówi, że jeśli do tego dojdzie, to rozmowy o nowym projekcie rozpocznie przede wszystkim w Polsce.

- Jeśli będzie trzeba rozpocząć nową inicjatywę (w Parlamencie Europejskim), to oczywiście pierwszym miejscem, gdzie będziemy prowadzić rozmowy, będzie Polska" - powiedział Orban w Radiu Kossuth.

Premier Węgier w niedzielę przyjeżdża do Polski, gdzie wraz z premierem Mateuszem Morawieckim weźmie udział w uroczystości związanej z członkostwem w NATO, a z kolei 15 marca na Węgry przyjeżdża polski premier, który w imieniu polskiego narodu pozdrowi Węgrów i wygłosi przemówienie na obchodach węgierskiego święta narodowego.

Przeczytaj: Pozytywna chemia między Orbanem i Morawieckim. Prezent dla premiera Węgier

Orban ocenił, że jego partia ma wiele możliwości. - Fidesz zdecyduje, czy pozostanie w EPL, czy też będzie poza tą grupą. Codziennie rozmawiam z wieloma osobami. Wczoraj i przedwczoraj rozmawiałem z (szefem Komisji Europejskiej) Jean-Claude’em Junckerem, potem z panem (Manfredem) Weberem (szefem grupy EPL w PE), ważnymi byłymi premierami i głowami państw, także z urzędującymi premierami, a więc trwają duże rozmowy. Z Weberem jeszcze będę rozmawiać - powiedział premier Węgier.

Według niego decydującym elementem w tych rozmach jest to, że Węgrzy uważają, iż chrześcijańska kultura jest wartością i nie ma żadnego powodu, by się z niej wycofywać. Dodał, że Węgry nie chcą stać się krajem mieszanym, nie chcą migracji, a biologiczną przyszłość kraju zdołają zapewnić polityką rodzinną.

- Jakkolwiek ułoży się przyszłość, nie do wyobrażenia jest jakikolwiek kompromis w kwestii obrony kultury chrześcijańskiej i migracji, o wszystkim innym możemy rozmawiać - zauważył Orban.


Chrześcijańska kultura jest wartością i nie ma żadnego powodu, by się z niej wycofywać.

Zobacz także: Orban: Mam nadzieję, że UE zmierza ku nieliberalnej chrześcijańskiej demokracji

Szef EPL w PE oświadczył, że nie wyklucza, że zgromadzenie polityczne tego ugrupowania podejmie 20 marca decyzję o wykluczeniu Fideszu Orbana z tej międzynarodowej partii.

Weber postawił Fideszowi następujące warunki: usunięcie wszystkich plakatów rządowych, w których Juncker i amerykański finansista George Soros są oskarżani o działania na rzecz sprowadzenia do Europy milionów imigrantów; uznanie, że kampania ta zaszkodziła wielu ugrupowaniom, a także wyjaśnienie sytuacji założonego przez Sorosa Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU), który zapowiedział przeniesienie do Wiednia większości swoich kursów, ponieważ władze Węgier nie podpisały z nim odpowiedniego porozumienia.

Zobacz: Soros o polityce Orbana na Węgrzech: Jest gorzej, niż za czasów sowieckiej okupacji

Minister kierujący kancelarią premiera Gergely Gulyas zapowiedział, że krytykowane plakaty zostaną w przyszłym tygodniu zastąpione nowymi, dotyczącymi programu wsparcia rodzin. Pytany o drugi warunek Webera, czyli przeprosiny, odparł: "Rozmawiamy z przywódcami Europejskiej Partii Ludowej". Dodał, że w ciągu ostatniego tygodnia doszło do zbliżenia stanowisk.

Zaznaczył, że partię Fidesz więcej łączy z EPL niż dzieli. Powiedział też, że Fidesz chce startować w wyborach do PE jako członek tej grupy, ale nawet gdyby nim nie był, nie zaszkodziłoby to jego popularności.


jaWykop Skomentuj39
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka