149 obserwujących
7790 notek
20511k odsłon
1214 odsłon

Afera reprywatyzacyjna. CBA zatrzymało byłego dyrektora warszawskiego ratusza

Warszawski ratusz. fot. Wikimedia
Warszawski ratusz. fot. Wikimedia
Wykop Skomentuj13

Centralne Biuro Antykorupcyjne na zlecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zatrzymało trzy kolejne osoby - Andrzeja D., Jerzego S. i byłego kierownika w warszawskim ratuszu Krzysztofa R. - w związku z nieprawidłowościami przy warszawskich reprywatyzacjach nieruchomości - podała w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Andrzej D. i Jerzy S. to osoby, które według śledczych są powiązane towarzysko i biznesowo ze znanym warszawskim handlarzem roszczeniami Mirosławem B. Mają im zostać przedstawione zarzuty dotyczące podejmowania działań, mających na celu udaremnienie i utrudnienie postępowania przygotowawczego, zamierzających do uniknięcia odpowiedniości karnej przez jednego z podejrzanych.

Mirosław B. to warszawski przedsiębiorca i handlarz roszczeń do nieruchomości, którego wrocławski sąd aresztował 28 lutego. B. jest podejrzany m.in. o korupcję w śledztwie dotyczącym warszawskich reprywatyzacji.

Trzeci zatrzymany przez CBA to jeden z byłych kierowników Urzędu m.st. Warszawy Krzysztof R. Został on zatrzymany za bezprawne utrudnianie prowadzonego przeciwko niemu postępowania w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej w zamian za wydanie decyzji odszkodowawczych dotyczących nieruchomości warszawskich.

Podejrzani zostaną przesłuchani

Jak uściśliła rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka, R. to były kierownik w Wydziale Spraw Dekretowych w warszawskim urzędzie miasta. - Osoba ta, po przewiezieniu do wrocławskiej prokuratury zostanie przesłuchana w charakterze podejrzanego, w związku z uzyskaniem nowych dowodów i ustaleniem nowych faktów, z których wynika, że podejrzany w sposób bezprawny utrudniał prowadzone przeciwko niemu postępowanie" - powiedziała prok. Bylicka.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA powiedział, że funkcjonariusze warszawskiej delegatury biura zatrzymali trzy osoby, ale po szczegóły sprawy odesłał do prokuratury. Zaznaczył, że trwają czynności z zatrzymanymi i przeszukania. - Po ich zakończeniu zatrzymani zostaną przewiezieni do Wrocławia. W prokuraturze regionalnej mają usłyszeć zarzuty – powiedział Brodowski.

PK zaznaczyła, że po wykonaniu we wrocławskiej prokuraturze regionalnej czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podejmie decyzję co do zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych.

Zarzuty wobec Mirosława B.

Mirosław B. pierwsze zarzuty w śledztwie dotyczącym warszawskich reprywatyzacji usłyszał na początku lutego, w marcu wrocławska prokuratura postawiła mu kolejne dwa – o charakterze korupcyjnym i zarzut współudziału w przestępstwie niedopełnienia obowiązków przez warszawskich urzędników.

B. jest podejrzany o to, że wręczył byłemu zastępcy dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakubowi R. 2 mln zł. Zdaniem śledczych w zamian R. miał wydać korzystną decyzję o użytkowaniu wieczystym nieruchomości przy ul. Mokotowskiej 63.

Śledczy zarzucili też B., że wręczył 30 tys. zł łapówki zatrudnionemu na stanowisku głównego specjalisty ds. nieruchomości w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jackowi W. W zamian W. miał niezgodnie z prawem prowadzić postępowanie administracyjne w sprawie nieruchomości przy Mokotowskiej 40 i Emilii Plater 15.

KJ

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka