164 obserwujących
8713 notek
23015k odsłon
6661 odsłon

ZNP oburzone, że egzaminy gimnazjalne się odbyły według scenariusza MEN

Sławomir Broniarz (w środku) i Krzysztof Baszczyński (z lewej). Fot. PAP/Tomasz Gzell
Sławomir Broniarz (w środku) i Krzysztof Baszczyński (z lewej). Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wykop Skomentuj164

- Egzaminy w niczym nie zakłócają naszej akcji strajkowej - opisał trzeci dzień protestu oświaty Sławomir Broniarz. ZNP podkreśliło, iż w wielu szkołach egzaminy gimnazjalne nadzorowały osoby z zewnątrz, które dodatkowo pobierały wynagrodzenie za strajkujących nauczycieli.

- Zgodnie z prawem w egzaminach mogą brać udział tylko nauczyciele, na to zwrócił uwagę rzecznik praw obywatelskich, myśmy o tym wielokrotnie mówili, ostatnio przestrzegając posłów. To w Sejmie tworzy się prawo i to posłowie określili, kto może pracować przy egzaminach. Okazuje się jednak, że pracują osoby z zewnątrz, które nie są nauczycielami. Są to katecheci, są księżą, są to siostry zakonne, są to strażacy, jest to służba więzienna - wyliczał były poseł SLD, a obecnie wiceprezes ZNP, Krzysztof Baszczyński.


Samorządy płacą osobom z zewnątrz podczas egzaminów nawet 450 złotych!


- To niebywałe, ale są samorządy, które płacą tym osobom z zewnątrz i to nawet 450 zł dziennie! Mowa o np. Zgierzu. Do tej pory mówiono nam, że praca nauczyciela, który przychodzi na egzamin, jest traktowana jak wolontariat. Okazuje się jednak, że można nagle znaleźć pieniądze. W Chełmie 100 złotych, a w Rybniku 220 złotych - oburzał się Baszczyński.

Trwa strajk nauczycieli. W środę pierwszy dzień egzaminu gimnazjalnego

- W komisjach egzaminacyjnych mogą pracować tylko nauczyciele, a nauczyciel to osoba, która ma stosunek pracy ze szkołą. Ktoś powinien się temu wreszcie przyjrzeć. Jeśli zostało podpisane rozporządzenie, które łamie prawo, to ono będzie działać w przyszłości. Każdy będzie mógł nadzorować egzaminy naszych dzieci - dodał wiceprezes ZNP.

Na pytanie dziennikarzy, czy to dobrze, że odbyły się jednak egzaminy gimnazjalne w polskich szkołach, Baszczyński odparł: - Dobrze, że odbyły się dziś egzaminy, ale nie powinno się ich organizować w takich warunkach - ocenił.


Nie będziemy wyciągać konsekwencji wobec nauczycieli, którzy zawiesili strajk


- Nikt w ZNP nie zamierza wyciągać konsekwencji wobec nauczycieli, którzy zawiesili strajk na czas egzaminów. Strona rządowa pokazuje natomiast tylko to, co jest dla nich wygodne. Nie uchylamy się od dyskusji o czasie pracy nauczyciela. Trzeba jednak zwrócić uwagę na warunki nauczycieli na Zachodzie, w których pracują. Jeśli stworzymy naszym nauczycielom takie warunki, jak w Szwecji lub w Niemczech, to bardzo chętnie będziemy pracować od 8 do 16. Przypominam, że w Polsce nauczyciele pracują 24 godziny na dobę - tłumaczył Sławomir Broniarz.

Kolejne fiasko negocjacji nauczycieli z rządem. Strajk kontynuowany. Co z egzaminami?

Lider ZNP zaznaczył, że pilnować uczniów podczas egzaminów mogą nawet...pedofile. - Uprawnienia pedagogiczne może mieć pedofil - ostrzegał Broniarz. - Nie rozważamy zawieszenia naszej akcji strajkowej. Mamy konkretny plan działania i jesteśmy przygotowani na różne warianty - oświadczył związkowiec.


Egzamin gimnazjalny nie odbył się tylko w trzech szkołach w Polsce: chodzi o historię i WOS. - Za nami pierwsza część dzisiejszego egzaminu. W całej Polsce tylko w trzech szkołach doszło do nieprzewidzianych sytuacji. W pozostałych szkołach, egzaminy odbyły się bez zakłóceń - mówiła minister edukacji narodowej, Anna Zalewska.


Szefowa resortu przypomniała nauczycielom, iż w czasie strajku pracownicy oświaty nie otrzymają wynagrodzenia. - Odwołuję się w tym miejscu do jednoznacznej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej. Mówię to oczywiście z dużą przykrością, bo dotyczy to nauczycieli, ale wynagrodzenie za czas strajku się po prostu nie należy -  poinformowała Zalewska.


GW
Zobacz galerię zdjęć:

Sławomir Broniarz, lider ZNP. Fot. PAP/Jakub Kamiński
Sławomir Broniarz, lider ZNP. Fot. PAP/Jakub Kamiński Szefowa MEN, Anna Zalewska. Fot. PAP/Paweł Supernak
ZNP nie zakończy strajku - mimo egzaminów w szkołach
Wykop Skomentuj164
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo