Rekonstrukcja rządu Morawieckiego. Oto nowe twarze w gabinecie PiS

Nowi ministrowie w rządzie PiS. Jacek Sasin, Marian Banaś, Bożena Borys-Szopa, Dariusz Piontkowski, Elżbieta Witek, Michał Dworczyk, Michał Woś. Fot. PAP/Leszek Szymański
Nowi ministrowie w rządzie PiS. Jacek Sasin, Marian Banaś, Bożena Borys-Szopa, Dariusz Piontkowski, Elżbieta Witek, Michał Dworczyk, Michał Woś. Fot. PAP/Leszek Szymański

Starzy ministrowie wyjeżdżają do Brukseli, prezydent Andrzej Duda powołał nowych w rządzie Mateusza Morawieckiego. Jacek Sasin, Michał Woś, Piotr Muller, Marian Banaś to tylko niektóre nazwiska powołanych członków gabinetu.

Rekonstrukcja rządu

Jacek Sasin został wybrany przez premiera Mateusza Morawieckiego na urząd wicepremiera rządu w miejsce Beaty Szydło. Była minister ds. społecznych uzyskała mocny mandat w eurowyborach - 525 tys. głosów.

Marian Banaś nowym ministrem finansów. Z rządu odeszła Teresa Czerwińska - od kilku miesięcy spekulowano, że urzędniczka ma złożyć dymisję na ręce Morawieckiego. Według nieoficjalnych informacji, była szefowa resortu nie zgadzała się z ogromnym transferem pieniędzy na socjalne obietnice PiS.

Bożena Borys-Szopa będzie nowym ministrem pracy i polityki społecznej. Zastąpi na stanowisku Elżbietę Rafalską, która nieoczekiwanie zdobyła mandat europosła z okręgu zachodniopomorsko–lubuskiego.

Dariusz Piontkowski to kolejna nowa twarz w gabinecie Morawieckiego w resorcie edukacji narodowej. Były marszałek województwa podlaskiego  i poseł na Sejm będzie pilotował reformę szkolnictwa do wyborów parlamentarnych. Anna Zalewska - dotychczasowa minister, likwidatorka gimnazjów - uzyskała miejsce w europarlamencie z okręgu dolnośląskiego i opolskiego.

Elżbieta Witek wraca do pierwszych szeregów PiS. Była szefowa gabinetu politycznego premier Beaty Szydło została nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Joachim Brudziński osiągnął sukces w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu zachodniopomorskiem. Tekę ministra w rządzie otrzymał Michał Dworczyk.

Michał Woś to kolejny członek rządu. Polityk "Solidarnej Polski" obejmie funkcję Beaty Kempy, zajmującej się sprawami pomocy humanitarnej. Nowym rzecznikiem rządu został Piotr Muller, poseł PiS i wiceminister edukacji narodowej.

Prezydent Duda przywitał nowych ministrów


Dziękuję za wzięcie na siebie odpowiedzialności za zobowiązania, które złożyliśmy i składamy cały czas naszym rodakom.


- Dziękuję, że pan premier i ministrowie przejmujecie ten trud. To wielki trud i odpowiedzialność, udział w rządzeniu na wielkim poziomie. Wzięcie na siebie odpowiedzialności za zobowiązania, które złożyliśmy i składamy cały czas naszym rodakom - gratulował nowym ministrom Andrzej Duda.

- Przed chwilą pożegnałem starych ministrów, którzy zmierzają do nowych zadań. Ciekawych zadań, które przyniosą im osobisty rozwój, ale powiedziałem im, że będzie to też rozwój dla Rzeczypospolitej. Nie było osób zmartwionych, nikt nie otrzymał tych zadań wbrew swojej woli - przemawiał prezydent.

- Służymy Rzeczypospolitej, a to oznacza, że poddajemy się ocenie polskiego społeczeństwa. Po tym, jak nas oceniają, jak na nas patrzą i co o nas mówią, to to jest tak naprawdę poważna recenzja naszej działalności. Wszyscy jesteście państwo jesteście wybrani przez wyborców i to jest dla nas najważniejsze - dodał Andrzej Duda. - Tej wysokiej społecznej oceny i szacunku Państwu najbardziej życzę - zwracał się do członków gabinetu Morawieckiego.GW


Zobacz galerię zdjęć:

Andrzej Duda podczas uroczystości zaprzysiężenia nowych ministrów. Fot. PAP/Leszek Szymański
Andrzej Duda podczas uroczystości zaprzysiężenia nowych ministrów. Fot. PAP/Leszek Szymański Dariusz Piontkowski - nowy szef MON - odbiera tekę ministra od prezydenta. Fot. PAP/Leszek Szymański
Pokaźna rekonstrukcja rządu PiS
Lubię to! Skomentuj174 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka