149 obserwujących
7771 notek
20467k odsłon
6128 odsłon

"Haaretz": PZPN świętuje zwycięstwo nad Izraelem jako pogrom. Echa wpisu na Facebooku

Spór o słowo "pogrom" i wpis PZPN przybiera na sile. Fot. PAP
Spór o słowo "pogrom" i wpis PZPN przybiera na sile. Fot. PAP
Wykop Skomentuj141

Publicyści "Polityki" i "Gazety Wyborczej" skrytykowali wpis PZPN na Facebooku po golu dla Polski na 4:0 w meczu z Izraelem. Słowo "pogrom" nie spodobało się również wpływowej redakcji "Haaretz".

- GOOOOOOOL! To już jest pogrom! Prowadzimy z Izraelem 4:0! - niewinny z pozoru wpis na profilu "Łączy Nas Piłka" 10 czerwca odbił się szerokim echem w polskich mediach. Dziennikarka "Gazety Wyborczej" zarzuciła PZPN źle dobrane słowo, które Żydom kojarzy się jednoznacznie z Holokaustem.

Pereira oskarżony o propagowanie symboli nazistowskich na meczu z Izraelem. Odpiera zarzut

Słowo "pogrom" antysemickie?

- Słowo "pogrom" w kontekście meczu Polska-Izrael nie jest neutralne. Wygląda na świadomy wybór. Nie można było użyć innego? A taka ocena nie jest "szaleństwem poprawności politycznej". Jest coś takiego jak wyczucie historyczne, takt - mam nadzieję, że Państwo po prawej stronie o tym słyszeli - krytykowała związek piłkarski Estera Flieger.

Na tym jednak się nie skończyło. "Polityka" napisała wprost o "antysemickim wpisie PZPN". - Nacechowany antysemicko wpis został zmodyfikowany po naszej publikacji. "Pogrom" to termin, którym określano krwawe wystąpienia przeciw ludności żydowskiej w Rosji w 1880–81, ale upowszechnił się w świecie jako nazwa wszystkich antyżydowskich wystąpień zbiorowych w historii. Do pogromów dochodziło także w Polsce, najgłośniejszy był w Jedwabnem (1941, zginęło 340 osób) i w Kielcach (1946, zginęły 42 osoby, ponad 100 poniosło rany) - wyliczał Łukasz Lipiński.


image
"Polityka" o antysemickim wpisie PZPN w meczu Polska-Izrael.


Słowo "pogrom" jest nierozerwalnie związane ze sportem i piłką nożną.Na oskarżenia zareagował Polski Związek Piłki Nożnej. - Słowo "pogrom" jest nierozerwalnie związane ze sportem i piłką nożną oraz regularnie "wykorzystywane" w relacjach czy transmisjach z meczów, turniejów, itd. Może faktycznie przy tym spotkaniu niezręcznie zostało użyte, bo jak widać budzi niepotrzebne emocje, ale w żaden sposób nie chcieliśmy nikogo obrazić czy zawstydzić. To słowo będące niemalże codziennością w wielkim sporcie, nie ma tu mowy o jakiejkolwiek polityce - tłumaczył rzecznik PZPN, Jakub Kwiatkowski w rozmowie z PAP.

Część kibiców, oburzonych krytyką PZPN, wskazywała, że podczas meczu Polska-Izrael odgwizdano spalony, piłkarze gości ustawiali pod polem karnym "mur", a polscy reprezentanci "strzelali" w bramkarza Izraela. Prawdopodobnie żeby nie zaogniać atmosfery, Krzysztof Piątek zrezygnował ze swojej cieszynki po strzelonym golu. Od początku kariery we Włoszech napastnik układa ręce w geście strzałów z rewolweru.

Izraelska prasa odnotowała wpis PZPN

Niestety, spór o wpis profilu "Łączy Nas Piłka" odnotowała izraelska prasa. Konkretnie "Haaretz" pisze, że PZPN świętował zwycięstwo w eliminacjach do Euro 2020 słowem "pogrom", które ma jednoznacznie antysemicki wydźwięk.


Słowo "pogrom" ściśle wiąże się z retoryką antysemicką.


Dziennik przypomina o kontekście sytuacji i twierdzi, że słowo "pogrom" wiąże się z masakrami, popełnionymi na Żydach w Polsce i całej Europie. - W mediach anglojęzycznych słowo "pogrom", które zaczęło pojawiać się w języku rosyjskim pod koniec XIX wieku, ściśle wiąże się z retoryką antysemicką - czytamy w "Haaretz".

- W Polsce i w innych miejscach jest często używany do opisu innych form rozlewu krwi, jak np. rzezi galicyjskiej lub powstania z 1846 r. Wtedy polscy chłopi zabili setki nieżydowskich szlachciców - zaznacza dziennik z Izraela.

"Haaretz" w relacji podkreśla, że stosunki polsko-żydowskie są napięte od uchwalenia ustawy o IPN, która - jak pisze redakcja - zakazywała wskazywania odpowiedzialności na Polskę za zbrodnie Holokaustu. Spór nasiliła sprawa restytucji majątku pożydowskiego. 


GW

Wykop Skomentuj141
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport