136 obserwujących
6884 notki
17727k odsłon
1621 odsłon

Andrzej Duda o kosztach porozumień z USA: Negocjujemy z dużym rozsądkiem

Negocjujemy z USA z dużym rozsądkiem, pamiętając cały czas o tym, żeby w jak największym stopniu zabezpieczyć i zrealizować interesy Polski i Polaków – oświadczył prezydent Andrzej Duda
Negocjujemy z USA z dużym rozsądkiem, pamiętając cały czas o tym, żeby w jak największym stopniu zabezpieczyć i zrealizować interesy Polski i Polaków – oświadczył prezydent Andrzej Duda
Wykop Skomentuj238

Negocjujemy z dużym rozsądkiem, pamiętając cały czas o tym, żeby w jak największym stopniu zabezpieczyć i zrealizować interesy Polski i Polaków – oświadczył w sobotę w Reno prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na krytykę, że koszty porozumień podpisanych podczas jego wizyty w USA są zbyt wysokie. 

Prezydent, który kontynuuje swoją roboczą wizytę w Stanach Zjednoczonych, odwiedził w sobotę Reno w Nevadzie. Podczas briefingu dla polskich dziennikarzy Andrzej Duda został zapytany o to, co odpowie na głosy krytyki mówiące o tym, że umowy i porozumienia, które zostały podpisane podczas jego pobytu w USA, są zbyt kosztowne dla naszego kraju. 

Prezydent RP Andrzej Duda podczas otwarcia Polskiego Tygodnia Biznesu i Innowacji w Reno (USA)
Prezydent RP Andrzej Duda podczas otwarcia Polskiego Tygodnia Biznesu i Innowacji w Reno (USA). Fot.  PAP/Radek Pietruszka

– Głosy krytyczne zawsze będą. Pamiętajcie państwo, że są rożnego rodzaju lobbingi, nie wszyscy są zadowoleni z tego, że podpisujemy umowy z firmami i władzami Stanów Zjednoczonych. Zawsze będą głosy krytyczne i zawsze najłatwiej jest powiedzieć, że coś jest za drogie – powiedział prezydent. 

Podkreślił, że polskie władze robią „wszystko, żeby w jak największym stopniu zrealizować interesy Rzeczpospolitej. – Dbamy o interesy Polaków, także pod względem finansowym – zapewnił. 

Zaznaczył, że Polska chce „mieć to, co najlepsze a to, co najlepsze jest oferowane między innymi w Stanach Zjednoczonych”. – Chcemy mieć to, co najlepsze, bo wychodzimy z prostego założenia: co tanie, to drogie – mówił polski przywódca. 

Jak podkreślił, negocjacje trwają, „żadne pieniądze nie zostały jeszcze zapłacone, te wszystkie umowy stanowią dopiero otwarcie, a w wielu przypadkach w ogóle dopiero wstęp do negocjacji”. 

– Nie ma jeszcze cen, nie ma szczegółowych warunków. Więc bardzo proszę wszystkich krzykaczy o spokój a opinię publiczną też proszę o spokojne podejście do tego, bo negocjujemy z dużym rozsądkiem pamiętając cały czas o tym, żeby w jak największym stopniu zabezpieczyć i zrealizować interesy Polski i Polaków – oświadczył prezydent. 

– Wszyscy ci, którzy wykrzykują o cenach F-35, niech pamiętają te negocjacje to jest de facto dopiero zgłoszenie przez nas zainteresowania. Nie ma jeszcze ceny, nie ma warunków, nic nie zostało ustalone; to jest dopiero absolutny początek drogi – podkreślił Andrzej Duda. 

Jak zaznaczył, „Polska wyraziła zainteresowanie zakupem 32 myśliwców F-35, bo jest to w tej chwili najnowocześniejszy projekt na świecie, samolot piątej generacji”. 

Prezydent RP Andrzej Duda obserwuje pokaz testu polskiego drona MOSUPS, stworzonego przez konsorcjum, którego liderem jest warszawski Instytut Lotnictwa
Prezydent RP Andrzej Duda (C) obserwuje pokaz testu polskiego drona MOSUPS, stworzonego przez konsorcjum, którego liderem jest warszawski Instytut Lotnictwa. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Andrzej Duda był też pytany o reakcje amerykańskich mediów, według których sympatia prezydenta Donalda Trumpa do Polski „nie płynie z serca, ale została kupiona”. 

– To jest polityka. Są sympatie, ale przede wszystkim jest też element lojalności we współpracy politycznej, niezwykle ważny, i uczciwość, która też się liczy; i jest kwestia słowa, które jest dotrzymywane lub nie dotrzymywane – odpowiedział prezydent. 

Jak mówił, polska wielokrotnie w historii była oszukiwana. – Niestety mamy tutaj bardzo przykre doświadczenia – dodał prezydent. 

Jak podkreślił, jak do tej pory jego doświadczenie ze współpracy z prezydentem Donaldem Trumpem i jego administracją są dobre. – Właściwie wszystkie rozmowy, które przeprowadziliśmy, kończą się konkretnymi rezultatami – podkreślił polski przywódca. 

Zaznaczył, że mamy m.in. umowę z USA na dostawy gazu LNG, która jest jednym z ważnych elementów dywersyfikacji dostawa gazu do Polski. 

Przypomniał, że w piątek razem z sekretarzem ds. energii Rickiem Perry’m był w gazoporcie firmy Cheniere zlokalizowanym u ujścia rzeki Sabine do Zatoki Meksykańskiej na granicy Teksasu ze stanem Luizjana, skąd w najbliższym czasie będą wysysane dostawy gazu do Polski. Prezydent zaznaczył, że jest to gaz w bardzo dobrej cenie na pewno konkurencyjnej w porównaniu z gazem rosyjskim. 

Zgodnie z deklaracją podpisaną w środę w Waszyngtonie przez prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych, Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa, USA planują zwiększyć w najbliższej przyszłości swoją obecność wojskową w Polsce, wynoszącą obecnie ok. 4,5 tys. rotujących się członków personelu wojskowego, o około tysiąc dodatkowych żołnierzy. 

Polska planuje zapewnić i utrzymywać wspólnie uzgodnioną infrastrukturę przeznaczoną dla wstępnego pakietu dodatkowych polsko-amerykańskich projektów, bez kosztów dla Stanów Zjednoczonych i z uwzględnieniem planowanego poziomu jej wykorzystania przez Siły Zbrojne USA. Ponadto, podczas środowego spotkania, Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 wielozadaniowych samolotów bojowych piątej generacji F-35. 

KW 


Wykop Skomentuj238
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka