Robert Kubica i PKN ORLEN będą kontynuować współpracę, fot. PAP/EPA/DIEGO AZUBEL
Robert Kubica i PKN ORLEN będą kontynuować współpracę, fot. PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Formuła 1: Robert Kubica i PKN ORLEN rozstają się z Williams Racing

Redakcja Redakcja Formuła 1 Obserwuj temat Obserwuj notkę 27

Robert Kubica nie będzie w przyszłym roku kierowcą Williamsa. Polak o swoim odejściu poinformował na konferencji prasowej. PKN ORLEN również kończy współpracę z brytyjskim zespołem, ale zostaje w Formule 1 i będzie dalej wspierał Kubicę.

- Podjąłem decyzję, że nie będę po sezonie 2019 kontynuował współpracy z Williamsem. To otwiera parę możliwości na przyszłość - powiedział Kubica.  To nie oznacza, że Kubica zniknie z Formuły 1. Nie wiadomo jedynie, w jakiej będzie roli występować w kolejnym sezonie i w którym teamie.

"Po rozwiązaniu przez Roberta Kubicę umowy z ROKiT Williams Racing, także PKN ORLEN, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, zakończy po tym sezonie współpracę sponsorską z zespołem. Koncern będzie kontynuował współpracę z zawodnikiem, pozostanie także w Formule 1 budując globalną rozpoznawalność marki" - czytamy w komunikacie prasowym PKN ORLEN.


Dotychczasowe umowy pomiędzy Robertem Kubicą i PKN ORLEN a ROKiT Williams Racing obowiązują do zakończenia obecnego sezonu, a ich zakres nie ulega zmianie. Koncern prowadzi obecnie zaawansowane rozmowy z wybranymi zespołami z zamiarem dalszego zaangażowania w Formułę 1 - zaznaczyła spółka.

- Powrót do Formuły 1 kosztował mnie wiele wysiłku. Dziękuję Williamsowi za szansę, którą dostałem. Najchętniej zostałbym w Formule 1, ale rozważam także inne serie wyścigowe. Zrobię wszystko, żeby odzyskać radość ze ścigania - dodał Kubica. PKN ORLEN zapewnia, że prowadzi już zaawansowane rozmowy z wybranymi zespołami.

- Dzięki dotychczasowej obecności PKN ORLEN w Formule 1 odnieśliśmy wymierne korzyści wizerunkowe i biznesowe. Od początku naszej współpracy deklarowaliśmy, że jesteśmy z Robertem Kubicą bez względu na okoliczności, dlatego nadal pozostanie on członkiem ORLEN Teamu. Na obecnym etapie wspólnie rozważamy różne scenariusze na przyszły sezon, chcąc wybrać ten najbardziej korzystny dla obu stron. Zamierzamy pozostać w Formule 1, wzmacniając międzynarodową rozpoznawalność marki ORLEN, w szczególności na rynkach, na których posiadamy naszą sieć detaliczną – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
 
W ocenie spółki, dzięki obecności w Formule 1 odniosła ona wymierne korzyści wizerunkowe i biznesowe. Według badań instytutu ARC Rynek i Opinia co 6. kierowca przyznaje, że sponsoring zawodnika wpłynął na częstsze korzystanie ze stacji ORLEN, a w przypadku klientów konkurencji taką deklarację złożyło aż 11 proc. Sieć detaliczna Koncernu, w której sprzedaż wspierana była loterią z Robertem Kubicą, odnotowała w Polsce 3 proc. wzrost sprzedaży paliw, a także wyraźny wzrost sprzedaży produktów pozapaliwowych w pierwszym półroczu, co przełożyło się na rekordowe zyski.

Williams to zdecydowanie najsłabsza ekipa Formuły 1 obecnego sezonu. Brytyjski zespół zajmuje obecnie ostatnie miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Robert Kubica w 14 dotychczasowych wyścigach Grand Prix zdobył jeden punkt. Do końca sezonu pozostało siedem zawodów.


ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport