149 obserwujących
7728 notek
20347k odsłon
3420 odsłon

Mocne słowa Ochojskiej na konwencji KO. Kidawa-Błońska: Nie chcę Polski Banasia

Janina Ochojska była gwiazdą krakowskiej konwencji Koalicji Obywatelskiej. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Janina Ochojska była gwiazdą krakowskiej konwencji Koalicji Obywatelskiej. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Wykop Skomentuj129

- Nie skończyłam jeszcze swojej walki, zapewniam państwa, że doprowadzę ją do końca - powiedziała Janina Ochojska podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej w Krakowie. Największa partia opozycyjna zapewnia: to, co zostało dane, nie będzie odebrane. 

Politycy Koalicji Obywatelskiej zorganizowali konwencję wyborczą w Krakowie i punktowali Mariana Banasia - szefa NIK, wokół którego pojawiła się afera z wynajmowaniem lokalu w centrum miasta gangsterom. Były minister finansów i bliski współpracownik Mateusza Morawieckiego po emisji programu "Superwizjer" zdecydował się na bezpłatny urlop - do czasu wyjaśnienia zarzutów. CBA sprawdza oświadczenia majątkowe Banasia - w tym planowanej sprzedaży kamienicy na Podgórzu. 


Kidawa-Błońska o Polsce jak Wawel, a nie kamienica Banasia 

- Tu w Krakowie, w miejscu dawnej polskiej chwały najlepiej widać dzisiejszą zapaść, Zawsze na tle wielkości wyraźna jest małość, na tle honoru - bezwstydność, na tle prawdy - kłamstwo. Różnica pomiędzy Polską naszych marzeń a Polską obecnie rządzących jest taka sama, jak między siedzibą królów polskich a słynną już niestety kamienicą prezesa NIK. Obwieszeni złotem gangsterzy są za pan brat z prezesem NIK. Siedzą w domu schadzek, czują się bezkarni, a za chwilę ich kumpel będzie kontrolował Polaków i mówił, czy działają zgodnie z prawem - punktowała PiS kandydatka na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. 

- Czy człowiek ze złotym sygnetem na każdym palcu ma stać ponad prawem zwykłych ludzi? Ja chcę Polski uczciwej, czystej i dumnej, chcę Polski takiej jak Wawel, a nie jak kamienica Banasia - zapewniła. 

Kidawa-Błońska kolejny raz przypomniała, że Koalicja Obywatelska nie zamierza zmieniać programu 500 plus. - Nic, co dane, nie będzie odebrane, gwarantuję to - dodała. Nie ma też mowy o podniesieniu wieku emerytalnego w propozycjach opozycji. Głównym celem KO w nowej kadencji ma być podniesienie płac. 


Grzegorz Schetyna i politycy Koalicji Obywatelskiej w Krakowie mocno punktowali rządy PiS.
Lider KO Grzegorz Schetyna podczas konwencji partii w Krakowie. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk


- Fajnie, że ci, którzy przyjdą za jakiś czas do pracy dostaną od razu 4 tys. zł. Ale ja na swoje 4,5 tysiąca harowałem wiele lat, a teraz szef mi mówi, żebym zapomniał o podwyżce, bo musi robić rezerwy i może nawet obniży mi o te 500 zł pensję - mówiła Kidawa-Błońska o nierównościach płacowych. Na pierwszym miejscu KO stawia "człowieka pracy i jego zarobki". - Niech ludzie zaczną wreszcie godnie zarabiać. To nasz priorytet - oświadczyła. 

Kidawa-Błońska uważa, że sytuację w służbie zdrowia radykalnie zmieni na lepsze program Koalicji Obywatelskiej: przyjęcie na SOR w ciągu godziny oraz maksymalny czas oczekiwania na wizytę lekarską do 21 dni. - Wielu ludziom, którzy widzą to, co się dzieje w służbie zdrowia, wydaje się, że to niemożliwe, że czas oczekiwania na SOR można skrócić do maksymalnie 60 minut, a kolejkę do lekarza do 21 dni oraz, że cała polska opieka może być na europejskim poziomie - wskazywała kandydatka KO na premiera. Ochojska: Polska to chory kraj ze względu na służbę zdrowia 

W Krakowie nacisk na służbę zdrowia położyła w swoim wystąpieniu Janina Ochojska. Posłanka do Parlamentu Europejskiego zaznaczyła, że sama jest ciężko chora i dotyka ją kryzys w szpitalach.

- Chcę zacząć od świadectwa. Jestem na drugim etapie leczenia, po mastektomii, przyjmuje drugą chemię. Jednym z problemów, na który się natykam, jest to, że pacjent leczący się na raka potrzebuje lekarza różnych specjalności, a do każdego lekarza trzeba zapisać się osobno - tłumaczyła Ochojska. Posłanka dodała, że na raka cierpi co roku aż 19 tys. kobiet. 

Problemem nie jest tylko koszt leczenia, bowiem wiele leków jest refundowanych, ale pełna rehabilitacja. Ponadto - oceniła Ochojska - personel medyczny, chociaż jest świetnie wykształcony, zarabia zbyt mało. - Jeśli chodzi o stan zdrowia Polaków to Polska jest chorym krajem i musimy to sobie uświadomić - podkreśliła założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. 


Janina Ochojska podkreśliła w Krakowie wątek reformy służby zdrowia - koniecznej po objęciu władzy przez opozycję.
Małgorzata Kidawa-Błońska, Grzegorz Schetyna i Janina Ochojska. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

- Chodzi mi o przekazanie Wam wiary, że służba zdrowia może funkcjonować w Polsce lepiej. Mamy wykształcony personel medyczny, oddany pacjentom, ale też brak wielu procedur, które pozwoliłyby na szybkie leczenie. To w jakiej Polsce będziemy żyli, zależy od waszej obecności przy urnach. Nie skończyłam jeszcze swojej walki, zapewniam państwa, że doprowadzę ją do końca - przemawiała Janina Ochojska. 


GW


Wykop Skomentuj129
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka