-ab- -ab-
121
BLOG

P. Tyrowicz - kompletny brak pomyślunku

-ab- -ab- Gospodarka Obserwuj notkę 2


Ekipa Koalicji Obywatelskiej w Radzie Polityki Pieniężnej


Pania Joanna Tyrowicz jest członkiem Rady Polityki Pieniężnej z delegacji Senatu, a precyzjniej mówiąć z Koalicji Obywatelskiej.
Oprócz niej, na takiej samej zasadzie zasiadają w RPP p. Kotecki i Litwiniuk. Obaj panowie stanowią, co prawda swego rodzaju opozycję wobec Glapińskiego, ale zachowują w tych działaniach zdroworozsądkowy umiar.

Umiaru nie ma natomiast Pani Tyrowicz, ma za to niebezpieczne parcie na szkło.

Co rusz, prezentuje przemyślenia dotyczące polityki pieniężnej - niestety nie mają one żadnych podstaw merytorycznych, ich potencjalne wdrożenie mogłoby skutkować poważnymi problemami gospodarczymi.

Dzisiejsza propozycja p. Tyrowicz

Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego (NBP) powinna wynosić 7,75% (wobec 5,75% obecnie), ponieważ zgodnie z analizami, które przedstawiają analitycy NBP, nie wracamy z inflacją do celu "jeszcze bardzo długi czas", uważa członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Joanna Tyrowicz.

"Inflacja bazowa w Polsce dzisiaj to jest prawie 5%. Inflacja bazowa w Stanach Zjednoczonych wynosi dzisiaj 2,8% i oni mają stopę 5,25%. I cały czas Fed komunikuje to, co ja również próbuję przekazać: dopóki nie będziemy mieli pewności, że wszystkie ceny - tak jak się zachowuje cały rynek - nie są zbliżone do celu inflacyjnego, nie powinniśmy luzować polityki pieniężnej" - wskazała Tyrowicz w rozmowie.

https://stooq.pl/n/?f=1604281

Przyczyną spodziewanej inflacji są wyłącznie działania rządu

Zwyczajowo sygnałem do podnoszenia stóp są : rosnąca inflacja, duży wzrost płac, wzrost sprzedaży detalicznej,.

To są powody klasyczne. Jak wygląda sytuacja w Polsce:

- niska inflacja

- wzrost płac w dużej mierze wygenerowany przez podwyżki rządowe

- przez prawie cały rok 2023 był spadek sprzedaży detalicznej, obecnie nastąpiło przyspieszenie, ale jest ono prawdopodobnie jednorazowym następstwem wzrostu płac

Rzeczywiscie wzrost inflacji w najbliższym czasie jest nieuchronny, ale wynika on wyłącznie z działań rządu: wzrost VAT, wzrost cen energii.
Działania antyinflacyjne są skuteczne jeśli wymierzone są w przyczynę.
Przyczyna spodziewanej inflacji są wyłącznie działania rządu i manipulowanie stopą procentową nic tu nie pomoże.

Stopy w USA i Euro

P. Tyrowicz odnosi się do stóp procentowych w USA przekazując informację, że przy niskiej inflacji są one podobne jak w Polsce.

Niestety nie rozumie zdecydowanie innej roli pieniądza USD i również. Euro a PLN.

PLN, jest w dużym stopniu pieniądzem inwestycyjnym, USD i Euro - to pieniądze w znacznej mierze tezauracyjne. Prowadzona przez USA i UE polityka "luzowania" doprowadziła do tego, że oba rynki znalazły się w potrzasku i muszą trzymać wysokie stopy chroniąc się przed ucieczka kapitału.

Nie jest w polskim interesie przesunięcie się w stronę pieniądza tezauracyjnego, a do tego prowadzi podnoszenie stóp.

Szerzej o pieniądzu inwestycyjnym i tezauracyjnym tutaj

https://www.salon24.pl/u/a-b/1332977,milosierdzie-glapinskiego

Skutki pomysłu p. Tyrowicz

- napływ kapitału spekulacyjnego, wzrost niestabilności systemu

- wychłodzenie gospodarki na skutek, mniejszej atrakcyjności inwestowania w stosunku do lokowania

- bankructwa przedsiębiorstw

- problemy budżetowe

- ograniczenie inwestycji zagranicznych.

Ludzie bójcie się

Trwa debata nad odwołaniem Glapińskiego, zarzuty są dęte i niemerytoryczne. Faktem jest, że polityka pieniężna Glapińskiego służy PLN i Polsce.

Pytanie co będzie jak RPP przejmie ekipa Tuska, pomyślunek p. Tyrowicz, reprezentantki tego środowiska nie daje nadziei.

-ab-
O mnie -ab-

Uważaj na myśli, bo przemienią się w słowa. Uważaj na słowa, bo zmienią się w czyny. Uważaj na czyny, bo staną się nawykami. Uważaj na nawyki, bo staną się charakterem. Charakter będzie twoim przeznaczeniem. Stajemy się tym, co myślimy. Margaret Thatcher

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka