Blog
alamira
alamira
alamira zarabiam na rodzinę
17 obserwujących 160 notek 238593 odsłony
alamira, 12 lipca 2018 r.

Śląski Cajtung: Ezi to bóg futbolu. Gorzelik numerem jeden. Kto donosił bezpiece?

1055 20 0 A A A
pixabay
pixabay

W Pyrzowicach padł rekord. W czerwcu odprawiono ponad pół miliona pasażerów. Najlepszy wynik w historii lotniska. Większość to były loty czarterowe, które tradycyjnie w wakacje zaczynają dominować na śląskim lotnisku. Ślązoki citnęły w świat na urlauby. 

Śląska Partia Regionalna została w końcu zarejestrowana. Przedwczoraj przedstawiła swoich kandydatów na radnych do sejmiku woj. śląskiego. W okręgu katowickim z jedynką wystartuje lider RAŚ - u Jerzy Gorzelik, z dwójką Małgorzata Myśliwiec, naukowiec i wykładowca z Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. nauk społecznych, jej komentarze na temat sytuacji w Katalonii były obficie przytaczane w krajowych mediach nie tak dawno temu.

Prawie w tym samym czasie co ŚPR sąd okręgowy w Warszawie zarejestrował jeszcze jedną partię: Ślązoki Razem. Partia  związana ze "Ślunskim Cajtungiem", gazetą wydawaną przez Dariusza Dyrdę. W ostatnim numerze Dyrda przypomina sylwetkę najwybitniejszego śląskiego piłkarza: Ernesta Wilimowskiego. Grał zarówno w reprezentacji Polski jak i Niemiec. Do historii przeszedł po meczu reprezentacji Polski z Brazylią na mundialu w 1938 roku. W normalnym czasie mecz zakończył się wynikiem 4:4. Trzy bramki strzelił Ezi Wilmowski, a czwartą Scherfke po elwrze za faul na Ezim. W dogrywce Ezi dorzuca jeszcze jedną bramkę, niestety Brazylijczycy dokładają dwie i przegrywamy 5:6. Nikt nigdy nie strzelił w jednym meczu więcej goli reprezentacji Brazylii. Inny jego rekord to 10 goli w ligowym meczu z 21 maja 1939 roku w barwach Ruchu Hajduki Wielkie. Dyrda przytacza słowa Henryka Loski, kierownika reprezentacji Kazimierza Górskiego, "więc gdy w 1974 roku Kazimierz Górski na mundialu powiedział mi, że właśnie rozmawiał z nim przed hotelem, natychmiast tam pobiegłem. Uścisnąć dłoń największego piłkarza w historii, do tego jak ja Ślązaka. Ale jego już tam nie było... Ezi to był bóg futbolu." 

Prezydent Katowic Marcin Krupa został jednocześnie kandydatem PIS - u na prezydenta miasta w nadchodzących wyborach. Odważna decyzja. Odważna decyzja Krupy, bo zwycięstwo i tak miał w kieszeni. Niedawno przekazał na rzecz muzeum niewielki teren w Katowicach, na którym znajduje się pomnik Ziętka (notabene postawiony już w wolnej Polsce w latach dziewięćdziesiątych) i tym samym uratował go przed ustawą o zakazie propagowania komunizmu (obiekty muzealne są wyłączone). W drugiej sprawie gdzie nie zgadzał się z decyzją wojewody wyręczył go Wojewódzki Sąd Administracyjny, który orzekł że Wilhelm Szewczyk nie był symbolem komunizmu więc zmiana nazwy pl. Szewczyka na pl. Marii i Lecha Kaczyńskich jest niezgodna z prawem.

Obecny wojewoda, w odróżnieniu od tego pisowskiego z lat 2005- 2007, to wazeliniarz. Jeśli PIS przerżnie wybory to przez takich ludzi.

Dziennikarka "Dziennika Zachodniego" Teresa Semik zadała sobie trud i przejrzała archiwa IPN poszukując ludzi, którzy donosili bezpiece na Wilhelma Szewczyka. Nie wszystkich udało się zidentyfikować. Kogo tam nie ma. Donosili naukowcy, pisarze i dziennikarze. Poczynając od prof. Popiołka - pierwszego rektora Uniwersytetu Śląskiego po legendę śląskich mediów Bolesława Surówkę, pisarzy: Stanisława Broszkiewicza i Andrzeja Wydrzyńskiego, dziennikarkę Aleksandrę Wójcik-Birek.

I fertich. Aha, jeszcze jedno. Na granicy Katowic (Dąbrówka Mała) i Sosnowca (Milowice) smród nie daje żyć. Nie wiadomo skąd się wziął. Mieszkańcy wizytują podejrzane obiekty w okolicach w poszukiwaniu źródła fetoru. To taki nasz pyton. Kaj go szukać?  Opublikowano: 12.07.2018 13:04. Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 14:02.
Autor: alamira
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ślązak od zawsze, studiował Ekonomię na UE w Katowicach, Psychologię i Nauki Polityczne na UŚ w Katowicach, Pisanie scenariuszy w PWSzFTviT w Łodzi. Pisze felietony kulinarne do tygodnika "Nowe Info". Jest prywatnym przedsiębiorcą.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dzisiejsze typy: 1. Pogoń - Górnik 1-2 2.Piast - Lech 2-1 Pozdrawiam
  • @wzmianka  Mój ojciec kończył technikum w 1953 w Stalinogrodzie. Cała moja rodzina pochodzi...
  • @wzmianka  Jestem bardziej finansistą niż energetykiem, ale przez kilka lat prowadziłem...

Tematy w dziale Polityka