Wyzwania
Jeśli kiedykolwiek zauważysz, że jesteś po stronie większości - powstrzymaj się i dobrze nad sobą zastanów. Mark Twain
101 obserwujących
493 notki
660k odsłon
  654   0

Czy ktoś jeszcze pamięta?

https://i0.wp.com/almanzor.files.wordpress.com/2018/05/zm1904.jpg
Ciąg dalszy notatki Najdroższym Weronikom Matce i Siostrze ku wiecznej pamięci

imageFot.1. Piątego sierpnia, w 65. rocznice rozpoczęcia rzezi Woli odprawione zostało nabożeństwo w kościele św. Wojciecha. Kościół stoi na obszarze tej zbrodni. W budynku tego kościoła Niemcy gromadzili mieszkańców Woli przed egzekucją. Z nieużywanej teraz ambony żołdak terroryzował pistoletem maszynowym. Niektórych rozstrzeliwano bezpośrednio pod murem kościelnym. Inni w kościele czekali.

imageFot.2.
Uroczysta msza święta nie była w czerni żałobnej. Nabożeństwo w czerwonych ornatach koncelebrowali arcybiskupi ordynariusze obu warszawskich diecezji, lewobrzeżnej abp. Kazimierz Nycz i prawobrzeżnej abp. Henryk Hoser. Arcybiskup Hoser, rodak z Woli, w głęboko przejmującej homilii wspomniał okrucieństwo rzezi dokonywanej na wywlekanych z domów, szpitali mieszkańcach Woli. Karabiny maszynowe strzelały bez przerwy. Ginęli mężczyźni ale też kobiety i dzieci. Świadkowie wspominają jak w kościele leżeli pokotem. Kobiety młode wyciągano siłą, gwałcono i zabijano. Wśród zamordowanych był dziadek i ojciec biskupa Hosera.12 ton popiołów ze spalonych zwłok pochowano w 120 trumnach 6. sierpnia 1946 roku, po nabożeństwie w kościele Zbawiciela. Do kościoła zmieściło się wśród wiernych10 trumien. Reszta trumien okryta biało-czerwonymi sztandarami została w samochodach przed kościołem.
imageFot.3.
Kościół św Wojciecha był pełen. Same niemal siwe głowy. Chyba tylko rodziny ofiar. Ławki z przodu kościoła "zajęte" dla VIPów - pozostały puste. Oficjalnej delegacji od Prezydenta Polski, od Prezydent Warszawy, od burmistrza Woli nie było widać.

Powtarzam pytania. Kiedy rodziny zamordowanych na Woli doczekają się oddania honorów ich bliskim przez Prezydenta Polski tak, jak doczekały się już rodziny zamordowanych w Katyniu? Kiedy honorowa kompania Polskiego Wojska przy udziale mieszkańców Warszawy i prezydentów okolicznych państw odda tutaj należny Im honor? Jak zapewnimy Im Wieczną Pamięć?

FimageFot.4.
Arcybiskupi poświęcili piękna granitowa tablicę do ustawienia przy krzyżu na Górczewskiej

imageFot.5. Miejsce pamięci narodowej. Teren masowego mordu. Oby ta poświęcona tu tablica przywołała pamięć narodową.

imageFot.6. przed kościołem profesor Szpitala Wolskiego Jan Zieliński z pocztem sztandarowym. Tych, co nami rządzą - nie widać.


image

Fig. 7. Oto pamiątka odnaleziona w miejscu w którym Miasto St. Warszawa podczas III RP wzniosła pawilon handlu samochodami

 

Przeczytaj jeszcze:
1. Pamiątka Powstania na Górczewskiej
2. Najdroższym Weronikom Matce i Siostrze ku wiecznej pamięci
3. Czy ktoś jeszcze pamięta? (ta notatka)
4. Nasza barykada

 

 

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale