4 obserwujących
15 notek
149k odsłon
11825 odsłon

Popularne marki telewizorów w latach 90., które już nie istnieją. Od Otake do Daewoo

Fot. klub90.pl
Fot. klub90.pl
Wykop Skomentuj49

Lata dziewięćdziesiąte były dekadą wielkiej popularności telewizji. Nie dziwne więc, że otwarcie polskiego rynku na towary z państw kapitalistycznych łączyło się z pojawieniem w naszych sklepach całej masy markowych telewizorów z Europy i Azji. W tym czasie powstały też polskie firmy produkujące popularne wtedy telewizory. Fakty są takie, iż już większość tych kultowych marek telewizorów nie istnieje. Ten wspominkowy artykuł będzie ich przypomnieniem.

Otake

Tę japońską markę produkowaną przez koncern Orion rozsławił ówczesny prezydent Polski Lech Wałęsa swoim popularnym na cały kraj powiedzeniem: „Otake Polskę walczyłem”. Zresztą telewizory tej marki najlepiej się sprzedawały w naszym kraju właśnie za jego prezydentury. Później było już tylko gorzej, o czym najlepiej świadczy nieudany powrót Otake na polski rynek w 2009 roku. Niedługo potem natomiast ostatecznie zaprzestano produkowania telewizorów z tym logiem.

HCM

Następną na liście jest marka HCM w tamtych latach najbardziej znana z modelu Royal TV-5135, który notabene był moim pierwszym kolorowym telewizorem z pilotem. Korzystałem z niego w latach 1991-1998 do czasu kiedy mój sąsiad rozprogramował go CB-radiem. Cóż prawdziwy „urok” lat 90-tych.

Grundig

Telewizory tej niemieckiej marki były bardzo popularne w naszym kraju w tamtejszej dekadzie. W tym czasie Grudnig sprzedawał też świetne radiomagnetofony. Zresztą lata 90-te to był najlepszy okres w historii tej norymberskiej firmy. Początek XXI wieku był zaś dla Grundiga początkiem końca, który nastąpił w 2003 roku, kiedy to spółka Grundig AG zbankrutowała.

Curtis

W latach 90. chyba najpopularniejsza marka telewizorów rodzimej produkcji. Jednak w 1999 r. po wchłonięciu przez LG Electronics firma Curtis zaprzestała produkowania telewizorów. Trochę szkoda, bo polski Curtis miał naprawdę potencjał, aby do tej pory produkować nowoczesne telewizory.

Satcom

Tę rodzimą telewizyjną markę nieodłącznie kojarzy się z latami 90-tymi. Satcom miał telewizory nieposiadające wyjścia euro ani chinche. Pomimo tej ubogości technicznej „satcomowe” odbiorniki TV słynęły z bardzo ładnej kolorystyki obrazu. Dzisiaj ostatnie telewizory tej marki można kupić jeszcze na OLX-ie.

Elemis

Kolejna rodzima marka telewizorów, która zaistniała w latach 90-tych produkowana przez warszawską Unitrę. Tak jak w przypadku Curtis i Satcom również nie przetrzymała próby czasu. Jednak najdłużej z polskich marek działała na rynku, bo aż do 2008 roku. Pod koniec swojej działalności, produkowała zresztą całkiem niezłe telewizory o rozdzielczości HD.

Telestar

Czwarta z kolei polska firma „markowych” telewizorów tak jak w przypadku Elemis również produkowanych w stolicy. Telewizory Telestar najlepiej sprzedawały się w drugiej połowie lat 90-tych. Natomiast modele z początku XXI wieku cieszyły się już dużo mniejszym zbytem. Dlatego stołeczna firma zamiast telewizorów produkuje teraz zestawy satelitarne.

Sanyo

W latach 90. był to jedna z najbardziej znanych marek telewizorów w naszym kraju. Telewizory japońskiego Sanyo słynęły z tego, że się nie psuły... i nawet po 15-20 latach działały całkiem sprawnie (zresztą podobnie jak radiomagnetofony). Takie dbanie o długowieczność produktów z czasem stało się coraz mniej zarobkowe. Przeto firma z czasem zaczęła być coraz mniej dochodowa i w centrali zostało ledwie sto osób. W 2005 roku zaprzestano też produkcji telewizorów, a zaczęto produkować tylko baterie tzw. paluszki. Ale większych dochodów z tego nie było. To spowodowało, że w 2013 r. Sanyo trafiło w ręce koncernu Panasonic i zakończyło działalność pod swoich szyldem. 

Tensai

Kolejna firma „made in Japan”, która jest popularna głównie z produkcji wież stereofonicznych i analogowych tunerów analogowych. Ale w latach dziewięćdziesiątych telewizory z logiem Tensai były niezgorsze. Jednak po 2000 roku Japończycy całkowicie zaprzestali ich składania, zajmując się produkowaniem tylko profesjonalnego sprzętu stereo.

Goldstar

W latach 90-tych świetnie sprzedawały się w Polsce telewizory marki Goldstar, które kusiły nabywców niską ceną i stosunkowo dobrą jakością wykonania. Dlatego też południowokoreańska firma w tym czasie miała u nas fabrykę je produkującą, która miała swą siedzibę w Wałbrzychu. Ale od roku 2003 telewizory pod nazwą Goldstar nie są już nigdzie produkowane... z prostej przyczyny, ponieważ firma przemianowała ich nazwę na wszystkim znane LG.

Daewoo

Listę tę zamyka inny południowokoreański producent, który pod koniec lat 90-tych w Polsce zasłynął głównie z produkcji samochodów, ale i też markowych telewizorów. Notabene fabryka samochodów Daewoo-FSO w warszawskim Żeraniu w 2002 r. uratowała tę azjatycką firmę przed upadkiem. Ale na krótko, ponieważ w 2008 r. koncern ten ostatecznie wyzionął ducha. W tym też roku kupiłem 32-calowy telewizor Daewoo DLT-32G1, który był ostatnim modelem z logo tego producenta.

Reasumując...

To są najpopularniejsze marki telewizorów z lat dziewięćdziesiątych w naszym kraju, które już od dłuższego czasu nie działają na rynku. Ciekaw jestem czy pamiętacie którąś z tych „11” marek... i jeżeli tak jak po latach wspominacie?

Zobacz galerię zdjęć:

Otake
Otake HCM "Royal" Grundig Curtis Satcom Elemis Telestar Sanyo Tensai Goldstar Daewoo +6 zdjęć +7 zdjęć
Retrotelewizory
Wykop Skomentuj49
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości