zhongguo zhongguo
651
BLOG

FAKTY w CYFRACH o PAŃSTWIE ŚRODKA

zhongguo zhongguo Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 14

CYFRA 1

Tylko jedna kobieta zasiadła na cesarskim tronie

  Cesarzowa Wu Zetian była jedyną kobietą, która stworzyła własną dynastię. Nazwa panującej dynasti Tang została przez nią zmieniona na dynastię Zhou.  To właśnie ona przeszła do historii jako jedyna cesarska władczyni Chin (624-705).

Tytuł i funkcja cesarza Chin w systemie imperialnym były wyłącznie zarezerwowane dla mężczyzn, kobiety nie mogły sprawować władzy, z wyjątkiem regencji.

Cesarzowa była bardzo krytykowana za obelgi skierowane w stronę tradycji konfucjańskiej.

Jeden z przeciwników politycznych tak oto ją opisał :

Łukowate brwi jak motyla czujki
Nigdy nie ulega innym kobietom.
Skrycie stosuje oszczerstwo.
Jej lisi urok ma szczególną siłę fascynacji. „

 

                                                             image


CYFRA2

Dwie opiumowe wojny


   Od XVIII wieku Anglia rozwijała stosunki handlowe z Chinami zakupując  herbatę, jedwab i ryż. Aby zapewnić suwerenność handlową, Anglicy stosując nielegalną sieć masowo wprowadzali opium do Państwa Środka.

   Krucha dynastia Qing nie jest w stanie zablokować handlu tej zakazanej używki, która robi spustoszenie wśród mieszkańców.

   Z polecenia cesarza następuje blokada angielskich statków ze skrzyniami wypełnionymi opium. Zmieszane z wapnem, solą i wodą zostają one wrzucone do morza. Akcja ta trwa 22 dni. Anglicy uznają ten fakt za pretekst do wypowiedzenia Chinom karnej wojny (1839-1842). Okręty przeciwnika zaatakowły i zajęły Kanton, a później inne portowe miasta. Na skutek czego chiński rząd był zmuszony skapitulować. Brytyjczycy dysponowali dużo  nowocześniejszym wyposażeniem zbrojnym niż Chińczycy.

                                      image

W 1842 r. Chiny przegrywają i oddają Hongkong Anglikom.

W 1860 r. Anglicy i Francuzi plądrują i palą Letni Pałac (Yuan ming yuan).

 

Wstrząśnięty spaleniem Yuanmingyuanu Victor Hugo w liście z 25 października 1861 roku nazwał Anglię i Francję dwoma bandytami

               image


Cesarz godzi się na podpisanie drugiego traktatu z Zachodem. 12 portów zostaje otwartych dla handlu z Wielką Brytanią i Francją, w tym także handlu opium. „Dwaj bandyci”, Rosja i USA uzyskują przywileje w handlu z Chinami. Dodatkowo Rosja, która nie brała udziału w II wojnie opiumowej, otrzymuje tereny położone na lewym brzegu Amuru. Tianjin zostaje otwarty dla handlu, a w stolicy do tej pory zamkniętej dla cudzoziemców, otwarte są ambasady zwycięskich państw. Misjonarze chrześcijańscy uzyskują prawo do kszewienia religii i posiadania własności. Prowadzone bunty chłopskie doprowadzają do zniszczenia Imperium Qing, które w końcu upada w 1911 roku.    


CYFRA 3

Trzy pokolenia mieszkają pod jednym dachem

             image

Żyjąc w trzy pokolenia pod tym samym dachem jest ideałem i symbolem szczęścia w starożytnych Chinach. Rewolucja Kulturalna próbowała przekształcić struktury rodziny. Polityka jednego dziecka przyczyniła się w dużym stopniu do utrzymania więzi pokoleń pod jednym dachem. Do codzienności należy fakt, że dziadkowie dbają o swoje wnuki!

   Kwestia, że emerytura jest prawie nieistniejąca w Chinach wyjaśnia sytuację uzależnienia. Nie jest rzadkością widzieć, jak nawet bardzo starzy ludzie dorabiają na codzienne życie zajmując się drobnym handlem na straganach lub w małych sklepikach.

    Statystyki szacują, że w połowie XXI wieku w Chinach będzie 400 milionów "seniorów". Dziś na jednym dziecku spoczywa opieka swych 2 rodziców i 4 dziadków!

 

CYFRA 4

Symbolika przynosząca nieszczęście

Chińczycy są przesądnym narodem.

Cyfra 4 jest najbardziej okrutną cyfrą jaka może istnieć. Jej wymowa jest zbliżona do znaku oznaczajacego „śmierć”. A więc 4 jest ostatecznym kataklizmem, do tego stopnia, że czasem na ulicach nie ma numeru domu nr 4, nie ma w budynkach lub w szpitalach 4 piętra, ludzie odmawiają posiadania numerów telefonów lub tablic rejestracyjnych z numerem 4.  Rzadko znajduje się w sprzedaży produkty zapakowane po 4 sztuki.

   Zwykle nie wymawia się tej liczby podczas świątecznych wydarzeń (ślubów, narodzin ...), nie zamawia sie 4 dań w restauracji lub ofiarowuje 4 prezentów.
Niektóre hotele posuwaja się tak daleko i nie maja pokoi z cyfrą 4 lub nawet nie mają one czwartego piętra!

                                                             image

CYFRA 5

Na chińskiej fladze jest 5 gwiazd

Podczas oficjalnej proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej 1 października 1949 roku, chińska flaga po raz pierwszy została zawieszona na Bramie Niebiańskiego Spokoju w Pekinie. Dzień ten jest narodowym świętem Chin koronującym powstanie ChRL wielkim przemówieniem przewodniczącego Mao Zedonga.

   Po chińsku ten kawałek czerwonego materiału zwie się
五星红旗 (wǔxīng hóngqí), co oznacza „czerwona flaga z pięcioma gwiazdami”
   Uroczysty wybór narodowej flagi miał miejsce w czerwcu 1949 roku podczas pierwszego przygotowawczego spotkania Politycznej Konferencji Konsultacyjnej. Celem konferencji było opracowanie projektu flagi, godła i hymnu. Przez miesiąc grupy naradzały się w różnych kręgach przedstawiając swe projekty.Wybór nastąpił po okazaniu komitetowi decyzyjnemu conajmniej 4912 projektów flag i 1120 projektów godła państwowego. Wreszcie, projekt Weng Liansong z Shanghai’u został przyjęty.


   Od tej daty, wybrana flaga jest uznawana za narodową flagę przez kolejne dekrety konstytucji kraju (1954, 1975, 1978 i 1982).

W projekty chińskiej flagi narodowej była również zaangażowana kobieta. Była nią Lin Huiyin (1904-1955), architekt, wykładowczyni, poetka i literatka. Była żoną wielkiego architekta Liang Sicheng.

   Flaga Chińskiej Republiki Ludowej jest czerwona. Jej prostokątny format to 3:2. Na czerwonym tle, w lewym rogu znajduje się duża żółta gwiazda, a po jej prawej stronie 4 mniejsze żółte gwiazdy, tworzące półkole. Pięć gwiazd symbolizuje jedność całego narodu. Wszystkie mają 5 ramion. Czerwony kolor symbolizuje rewolucję, a żółty jest promieniem oświetlającym całe terytorium Chin.


W Chinach czerwony kolor jest również symbolem dobrobytu i szczęścia.
Czerwony kolor ma bardzo pozytywny wydźwięk. Czerwone są lampiony, koperty, dekoracje podczas obchodzonych ważnych świąt. Czerwone są też suknie ślubne.
Dawniej żółty był wyłącznie kolorem cesarskim. Tylko cesarz mógł nosić ten kolor. Istniała sroga kara za przekroczenie tej reguły!

W kulturze chińskiej cyfra „5” jest symbolem przepychu, wystawności.

Największa z 5 gwiazd przedstawia KPCh, cztery mniejsze gwiazdy reprezentują chiński naród zjednoczony wokół jednej partii.

Interpretacje wskazują, że każda z czterech gwiazd symbolizuje klasę społeczeństwa chińskiego:
• Klasę robotniczą (
gōng)
• Klasę chłopską (
nóng)
• Kupców (
shāng )
• Uczonych (
xué)

Od 1966 roku, corocznie przed narodowym świętem portret Mao Zedonga jest wymieniany tuż o świcie na nowy.

Niniejszy portret ma 6 m wysokości i 4 m szerokości i waży 1,5 tony.

Chińska flaga jest emblematem silnej tożsamości ludności Chin. Jej kolory wtapiają się w chińską tradycję.


                        image


CYFRA8

to talizman, najwspanialsza oznaka szczęścia i bogactwa.

W przeciwieństwie do cyfry 4, mieszkania usytuowane na 8 piętrze są najdroższe, otrzymanie numeru telefonu lub zakup tablicy rejestracyjnej z cyfrą 8 jest ogromną satysfakcją. Pamiętamy chociażby Letnią Olimpiadę z 2008 roku, wspaniała ceremonia otwarcia miała miejsce wieczorem 8/08/2008 o o godz 8:08:08.

      image




CYFRA9

ma złożony status
 Dawniej zarezerwowana dla cesarza, więc uważana za szlachetną i chwalebną. O zbyt dużym znaczeniu, aby być wykorzystywaną przez zwykłego śmiertelnika, który boi się obrazić niebo przyswajając sobie taki symbol.
    Niektórzy Chińczycy usuwają 9 ze swego życia. Osoby w wieku 69 lub 79 lat i wolą powiedzieć, że mają 70 czy 80 lat.
W Zakazanym Mieście jest 9999 pomieszczeń. A więc symbolika cyfry 9 jest wyjątkowo królewska.


image

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura