191 obserwujących
228 notek
834k odsłony
2549 odsłon

Trzy drogi prezydenta

Wykop Skomentuj141

Zgodnie z oczekiwaniami  prezes Jarosław Kaczyński uratował dziś  prezydenta Andrzeja Dudę przed tarapatami, w jakie zarówno jego, jak i cały obóz rządzący wpędziłoby nieszczęsne referendum opiniodawcze. Teraz prezydent - zanim cokolwiek powie, a będzie musiał coś w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin powiedzieć - powinien dobrze się zastanowić, jak zamierza dalej układać sobie relacje z Nowogrodzką. Możliwe są tu trzy reakcje:

a) szukanie odwetu za upokorzenie jakiego dziś doznał - to prosta droga eskalacji konfliktu z prezesen Kaczyńskim i utraty szansy na poparcie PiS w walce o reelekcję i to po tym, jak lider tej partii dał ostatnio do zrozumienia, że nie szuka innego kandydata do roli głowy państwa;

b) pełna kapitulacja i powrót do znanej nam sprzed lata 2017 roli Adriana - ten wariant gwarantuje wprawdzie poparcie PiS w 2020, ale i konieczność zmagania się z zarzutem, że był jako prezydent "notariuszem Kaczyńskiego", co będzie bardzo trudne do odparcia;

c) zabranie się (w końcu, po trzech zmarnowanych latach) za budowanie własnego zaplecza w PiS (i poza nim), co będzie teraz procesem mozolnym i trudnym, ale nie jest na to jeszcze wbrew pozorom za późno. PAD musi tylko zacząć w końcu odważniej korzystać ze swoich rozlicznych kompetencji.

Tylko trzeci wariant daje PAD szansę nie tylko na niezbędne wsparcie PiS w walce o reelekcję, ale i drogę do odegrania w przyszłości jakiejś realnej roli politycznej. Inaczej jego kolejne inicjatywy będą się kończyły tak, jak dziś ta referendalna.

Wykop Skomentuj141
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka