Na gorącym uczynku został zatrzymany naczelnik wydziału ZDM w Poznaniu podczas przyjmowania 150 tys. złotych korzyści majątkowej.
W konsekwencji 23.01.2026 Prezydent Poznania Jaśkowiak zwolnił wiceprezydenta Mariusza Wiśniewskiego, za wieloletni brak nadzoru nad podległym Zarządem Dróg Miejskich, w którym dochodziło do wręczania łapówek z wystawianiem fikcyjnych faktur i fikcyjnych umów.
Radni KO-alicji 13 Grudnia, zarządzający miastem, w obronie Wiśniewskiego zgłosili sprzeciw na decyzję Jaśkowiaka, a sam zdymisjonowany zapowiedział walkę o prezydenturę w następnych wyborach.
Prezydent Jaśkowiak przed kolejnymi decyzjami uprzedził zastępcę Wiśniewskiego o zamiarze dymisji dyrektora ZDM Krzysztofa Olejniczaka, który ostrzeżony wziął zwolnienie lekarskie uniemożliwiające jej doręczenie.
Od 2020 do 2025 roku przedsiębiorcy z branży deweloperskiej udzielali korzyści majątkowych osobom zatrudnionym w Urzędzie Miasta Poznania.
Celem tych działań miało być uzyskiwanie pozytywnych rozstrzygnięć postępowań administracyjnych związanych z inwestycjami budowlanymi.
Aktualnie śledczy w prowadzonym postępowaniu zabezpieczyli gotówkę w kwocie 1,3 mln złotych, monety kolekcjonerskie o szacowanej wartości ok. 70 tys. złotych oraz luksusowe zegarki warte blisko 300 tys. złotych.
Zatrzymanych doprowadzono do prokuratury, gdzie usłyszeli łącznie 10 zarzutów. Chodzi m.in. o popełnienie przestępstw korupcyjnych i pranie brudnych pieniędzy.
Do chwili obecnej 23 osobom przedstawiono łącznie 67 zarzutów. Drugiego lipca 2025 roku na gorącym uczynku został zatrzymany naczelnik Wydziału Uzgodnień Zewnętrznych ZDM w Poznaniu podczas przyjmowania 150 tys. złotych korzyści majątkowej.



Komentarze
Pokaż komentarze (3)