24 obserwujących
118 notek
478k odsłon
2477 odsłon

Smoleńsk, czyli dobre obyczaje naukowca w praktyce

Wykop Skomentuj138

 

Ponieważ w ostatnim czasie wielokrotnie spotykałem się z różnymi sugestiami o brakach w obyczajach i etyce naukowców związanych z Zespołem Parlamentarnym, więc postanowiłem sprawdzić jak powinien zachowywać się wzorowy naukowiec. Ponieważ niewielu naukowców udziela się po stronie komisji Laska, wybór był prosty – padło na znakomitego badacza, ze znakomitej zagranicznej uczelni – Pana Profesora Pawła Artymowicza.

Sprawdźmy więc, jak w praktyce należy przestrzegać "Dobrych obyczajów w nauce. Zbiór Zasad i Wytycznych." Komitetu Etyki Polskiej Akademii Nauk.

By usystematyzować wyniki moich obserwacji, podzieliłem je tematycznie, na początek cytując zapisy z opracowania, a następnie zasady ich wdrożenia w życie na przykładzie profesora Artymowicza.

Na początek zapis z Wytycznych:

 

oraz praktyczne zastosowanie:

 

 Teraz coś o etyce ogólnoludzkiej, której każdy naukowiec również powinien podlegać:

 

   

 

oraz przykłady:

 

 

Pozostaje na koniec kwestia oceniania osiągnięć innych naukowców, nie wypowiadania się na tematy nie związane ze swoją specjalizacją itp . czyli: 

Warto powyższe uzupełnić, o informację czym zajmuje się profesor Artymowicz w swojej pracy naukowej i jaka jest jego specjalizacja, by nie daj Boże ktoś nie pomyślał że jego wypowiedzi wykraczają poza obszar  kompetencji naukowej. Za wikipedią:

"Paweł Artymowicz (ur. 24 czerwca 1961 w Warszawie[2]; ps. You-Know-Who, używany w blogach) – polski astrofizyk, doktor habilitowany nauk fizycznych w zakresie astronomii ze specjalnością astrofizyka".

"Jego specjalnościami KBN są astrofizyka, astronomia, astrofizyka teoretyczna, dynamika dysków astrofizycznych i układy planetarne"

I oto przykłady jak w ramach swoich kompetencji naukowych oraz z pełną rzeczowością i szacunkiem, profesor wypowiada się na temat prof. Cieszewskiego:

 

profesora Biniendy: 

 

 doktora Szuladzińskiego:

 oraz pozostałych naukowców

W ostatnim wywiadzie, minister Kudrycka wyraziła swoje zaniepokojenie "danse macabre na grobach 96 osób" oraz stwierdziła że " trzeba szukać rozwiązań, które nie będą eskalować konfliktów i nie będą naruszać  najważniejszej dla naszego środowiska zasady wzajemnego szacunku dla różnych poglądów w dyskusji akademickiej". Jednocześnie dodała, że bardzo czeka "na głos Komisji Etyki przy PAN", gdyż "Komisja wypracowała głęboki i mądry kodeks etyczny dla nauki*, powinna mówić mocnym i słyszalnym głosem, gdy ten kodeks jest łamany". Ja z własnej strony chciałbym zarekomendować prof. Artymowicza jako znakomitego kandydata na doradcę  Komisji Etyki, a może nawet wzór i przeciwwagę dla ośmieszających polską naukę  "szamańskich profesorów".

 


*Chodzi o uchwalony w grudniu 2012 r. "Kodeks Etyki Pracownika Naukowego", powstały w oparciu o m.in. cytowane  tu   "Dobre obyczaje w nauce" PAN. Ponieważ większość wypowiedzi prof. miało miejsce jeszcze przed grudniem 2012 r., po lupę wziąłem właśnie to drugie opracowanie, jako szersze i także obowiązujące. 

W ramach uzupełnienia dodam, że w uchwalonym niedawno Kodeksie są także poruszone tutaj zagadnienia  np "3.4.1.Recenzenci i opiniodawcy nie mogą podejmować się zadania związanego z oceną prac naukowych, dorobku naukowego lub pomysłów badawczych innych naukowców, gdy wykracza ono poza zakres ich naukowego doświadczenia i kompetencji;", .

Pojawiły się w nim takie pojęcia jak "korupcja" polityczna, natomiast nie skorzystano już z  zapisu z Dobrych Obyczajów dotyczącego potępienia prób nacisków polityków na naukowców:

"Wymaganie od pracownika nauki deklaracji lojalności wobec władz politycznych lub innych  instytucji pozanaukowych godzi w zasadę wolności nauki i powinno się spotkać z protestem środowisk naukowych." 

Czemu ma to służyć - chyba można się domyśleć.

 

Cytaty:

Wypowiedzi i artykuły YKW na Salon24 oraz forum gazeta.pl

Wywiad z min. Kudrycką.

 "Dobre obyczaje w nauce.Zbiór Zasad i Wytycznych" ,Komitet Etyki Polskiej Akademii Nauki, 2001 rok.

 "Kodeks Etyki Pracownika Naukowego" 2012 rok 

Wykop Skomentuj138
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka