0 obserwujących
22 notki
19k odsłon
  1192   0

Rozbudowa Terminala Naftowego wchodzi w końcową fazę

Zbiorniki na ropę naftową. Fot. PERN
Zbiorniki na ropę naftową. Fot. PERN

Megainwestycja PERN rozpoczęta w 2019 r. idzie pełną parą. Wkrótce możliwości magazynowania ropy zwiększą się o pięć nowych zbiorników.

PERN rozbudowuje gdański terminal w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie magazynowania ropy naftowej. Powiększony Terminal pozwoli na jeszcze bardziej efektywną obsługę tankowców zawijających do Naftoportu, zwiększy możliwości separacji różnych gatunków ropy naftowej, a także zapewni nowe magazyny dla klientów PERN, którzy coraz więcej surowców sprowadzają do Polski drogą morską.

Pojemność Terminala Naftowego wzrośnie prawie dwukrotnie i wyniesie 765 tys. m3 .

Obecnie Terminal to sześć zbiorników, każdy w o pojemności 62,5 tys. m3, a także rurociągi zewnętrzne i wewnętrzne na ropę naftową, oczyszczalnia ścieków, pompownie ropy i instalacja przeciwpożarowa oraz drogi dojazdowe, sieć kanalizacyjna i elektryczna. Terminal wybudowano według najwyższych standardów europejskich.

Rozbudowa Terminala rozpoczęła się na początku 2019 roku. Zakłada budowę pięciu nowych zbiorników na ropę naftową o łącznej pojemności 390 tys. m3:

  • 3 zbiorników o pojemności 100 tys. m3 każdy
  • 2 zbiorników o pojemności 45 tys. m3 każdy 

Do tej pory zakończono montaż konstrukcji stalowej czterech zbiorników, na trzech trwają próby hydrostatyczne, a na jednym próba już się zakończyła - wynikiem pozytywnym.

Prace przy piątym zbiorniku napotkały na nieprzewidzianą przeszkodę - podziemną, w postaci historycznego wzmocnienia nabrzeża. Po jej usunięciu można było rozpocząć budowę.. Wykonano już fundament żelbetowy i piaskowy. Montaż konstrukcji stalowej zbiornika jest zaplanowany na początku czerwca.

Cztery zbiorniki (3x 100 tys. m3 i 45 tys. m3) zostaną przekazane do eksploatacji w październiku 2020 r. Ostatni zbiornik, o pojemności 45 tys. m3, zostanie włączony do istniejącej infrastruktury w sierpniu 2021 r.

image

Megainwestycje PERN

Rozbudowa pojemności magazynowych Terminala Naftowego należy do programu Megainwestycje PERN. Program wynika z przyjętej przez Radę Ministrów Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym, ujęty jest również w strategii PERN do 2022 roku.

Megainwestycje to nie tylko budowa kolejnych zbiorników magazynowych na ropę naftową w Terminalu, ale także rozbudowa parku zbiornikowego w Gdańsku (2 zbiorniki po 100 tys. m3) oraz baz paliw (I etap 128 tys. m3, II etap, obecnie realizowany - 222 tys. m3, III etap – przetarg na projekt) w Koluszkach, Rejowcu, Małaszewiczach, Emilianowie i Dębogórzu, a także rurociągu paliwowego Boronów-Trzebinia i naftowego Gdańsk-Płock. Wszystkie te projekty są kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Specyfikacja zbiorników

Zbiorniki zaprojektowano jako stalowe, dwupłaszczowe, naziemne, z dachem pływającym, wyposażone w systemy umożliwiające bezpieczną eksploatację zbiornika, w tym system monitoringu przecieków, systemy przeciwpożarowe i pomiarowe.

Ze względu na bardzo trudne warunki gruntowe fundamenty zbiorników składają się z fundamentu pośredniego i bezpośredniego. Fundament pośredni realizowany jest za pośrednictwem platformy roboczej i systemu palowania - zbiorniki 100 tys. m3 - 1138 pali, zbiorniki 45 tys. m3 – 545 pali o średnicy 40 cm i długości 21-24 m, które przenoszą obciążenie z fundamentu bezpośredniego na warstwę nośną gruntu, znajdującą się na głębokości ok. 20 m pod poziomem terenu.

Fundament bezpośredni stanowi fundament pierścieniowy w postaci ławy żelbetowej z dwoma ścianami fundamentowymi, na którym są posadowione płaszcze i osłony zbiornika. Wewnętrzną cześć fundamentu bezpośredniego stanowi warstwa transportowa wykonana w formie zasypki piaskowo-żwirowej podpierającej dno zbiornika.

Zbiornik o pojemności 100 tys. m3 - ma płaszcz wewnętrzny o średnicy 70 m i wysokości 28 m. Płaszcz zewnętrzny, zwany również osłoną, ma średnicę 74 m i wysokość 25 m.

Zbiornik o pojemności 45 tys. m3 - ma płaszcz wewnętrzny o średnicy 50 m i wysokości 24,6 m. Płaszcz zewnętrzny, zwany również osłoną, ma średnicę 54 m i wysokość 21 m.

Rozbudowa Terminala Naftowego - ciekawostki

image

Zbiornik o pojemności 100 tys. m3 zmieściłby:

  • ponad 9 kortów tenisowych ułożonych obok siebie
  • pojemność ponad 628 930 baryłek ropy (baryłka = 0,159 m3) 
  • pojemność 1 176 wagonów cysternowych (wagon cysternowy = ok. 85 m3); pociąg składający się z tylu wagonów cysternowych miałby długość 20 km 

Stal użyta do wybudowania wszystkich zbiorników II etapu inwestycji wystarczyłaby na wybudowanie dwóch wież Eiffla.

Najgrubsza blacha użyta do budowy zbiorników ma 39 mm grubości.

Gdyby ułożyć obok siebie wszystkie pale użyte do budowy zbiorników II etapu inwestycji, uzyskalibyśmy odcinek o długości 108 km.

Beton zastosowany do wszystkich pali i fundamentów zbiorników zmieściłby się w 1 500 betonowozów (gruszek).  

Zbiornik o pojemności 45 tys. m3 jest o dwa metry wyższy od Kolumny Zygmunta III Wazy.

Aby objąć ramionami cały zbiornik o pojemności 45 tys. m3 (O = 169,6 m), potrzebnych byłoby około stu dorosłych osób.


Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka