0 obserwujących
22 notki
19k odsłon
  451   0

PERN rozbudowuje magazyny biokomponentów

Zbiorniki na biokomponenty. Fot. PERN
Zbiorniki na biokomponenty. Fot. PERN

PERN S.A. rozstrzygnął pierwsze postępowania przetargowe na rozbudowę pojemności magazynowych na biokomponenty - estry metylowe kwasów tłuszczowych (FAME) i bioetanol.

Krajowy plan na rzecz energii i klimatu zakłada, że w 2030 r. udział energii odnawialnej w transporcie będzie wynosił 14 procent. Oznacza to konieczność zwiększenia zastosowania biokomponentów w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych.

Aby wyjść naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na biokomponenty, krajowy operator rurociągów i magazynów paliw – PERN S.A. – rozbudowuje magazyny do ich przechowywania i modernizuje towarzyszącą im infrastrukturę.

Rozstrzygnięto już przetargi związane z budową pięciu zbiorników na estry o łącznej pojemności 2,8 tys. m3 znajdujących się w Koluszkach, Emilianowie, Woli Rzędzińskiej, Kawicach i Małaszewiczach. Rozbudowany zostanie także magazyn bioetanolu o pojemności 300 m3 w Nowej Wsi Wielkiej.

Modernizacja bazy magazynowej w Koluszkach i Nowej Wsi Wielkiej zakłada też możliwość transportu biokomponentów koleją - jako alternatywę do obecnie funkcjonującego transportu samochodowego. Dodatkowo trzy linie nalewcze frontu autocysternowego w bazie paliw w Małaszewiczach zostaną wyposażone w instalacje do dozowania estrów.

W bazach paliw w Nowej Wsi Wielkiej i Rejowcu trwają postępowania przetargowe na rozbudowę pojemności magazynowej na FAME.

Biopaliwo płynne, biokomponent płynny

Biopaliwa płynne stanowiące samoistne paliwo, a także jako biokomponenty dodawane do paliw z przerobu ropy naftowej, powstają głównie z surowców pochodzących z przetworzenia materii organicznej- szeroko rozumianej jako biomasa. Najczęściej do produkcji biopaliw i biokomponentów płynnych wykorzystuje się rośliny oleiste np.: soję, rzepak, słonecznik, a także rośliny takie jak: buraki cukrowe, kukurydzę, ziemniaki i zboża. Do niedawna estry metylowe kwasów tłuszczowych były stosowane jako samoistne paliwo w silnikach wysokoprężnych, natomiast obecnie stosowane są wyłącznie jako biokomponent.

Głównymi stosowanymi w Polsce biopaliwami i biokomponentami są:

- bioetanol, czyli bezwodny alkohol etylowy, stanowiący biokomponent dodawany do benzyn w ilości do 5% v/v lub 10 %v/v

- estry metylowe kwasów tłuszczowych jako biokomponent dodawany do oleju napędowego

- biodiesel, czyli olej napędowy z zawartością powyżej 7 %v/v estrów metylowych kwasów tłuszczowych

Biopaliwa są stosowane na całym świecie. W Polsce obowiązek dodawania biokomponentów do paliw nałożyła ustawa z dnia 2 października 2003 r. o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych. Celem ich stosowania jest zmniejszenie uzależnienia od ropy naftowej i ochrona środowiska.

BG


Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka