0 obserwujących
15 notek
13k odsłon
433 odsłony

PERN rozbudowuje magazyny biokomponentów

Zbiorniki na biokomponenty. Fot. PERN
Zbiorniki na biokomponenty. Fot. PERN
Wykop Skomentuj1

PERN S.A. rozstrzygnął pierwsze postępowania przetargowe na rozbudowę pojemności magazynowych na biokomponenty - estry metylowe kwasów tłuszczowych (FAME) i bioetanol.

Krajowy plan na rzecz energii i klimatu zakłada, że w 2030 r. udział energii odnawialnej w transporcie będzie wynosił 14 procent. Oznacza to konieczność zwiększenia zastosowania biokomponentów w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych.

Aby wyjść naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na biokomponenty, krajowy operator rurociągów i magazynów paliw – PERN S.A. – rozbudowuje magazyny do ich przechowywania i modernizuje towarzyszącą im infrastrukturę.

Rozstrzygnięto już przetargi związane z budową pięciu zbiorników na estry o łącznej pojemności 2,8 tys. m3 znajdujących się w Koluszkach, Emilianowie, Woli Rzędzińskiej, Kawicach i Małaszewiczach. Rozbudowany zostanie także magazyn bioetanolu o pojemności 300 m3 w Nowej Wsi Wielkiej.

Modernizacja bazy magazynowej w Koluszkach i Nowej Wsi Wielkiej zakłada też możliwość transportu biokomponentów koleją - jako alternatywę do obecnie funkcjonującego transportu samochodowego. Dodatkowo trzy linie nalewcze frontu autocysternowego w bazie paliw w Małaszewiczach zostaną wyposażone w instalacje do dozowania estrów.

W bazach paliw w Nowej Wsi Wielkiej i Rejowcu trwają postępowania przetargowe na rozbudowę pojemności magazynowej na FAME.

Biopaliwo płynne, biokomponent płynny

Biopaliwa płynne stanowiące samoistne paliwo, a także jako biokomponenty dodawane do paliw z przerobu ropy naftowej, powstają głównie z surowców pochodzących z przetworzenia materii organicznej- szeroko rozumianej jako biomasa. Najczęściej do produkcji biopaliw i biokomponentów płynnych wykorzystuje się rośliny oleiste np.: soję, rzepak, słonecznik, a także rośliny takie jak: buraki cukrowe, kukurydzę, ziemniaki i zboża. Do niedawna estry metylowe kwasów tłuszczowych były stosowane jako samoistne paliwo w silnikach wysokoprężnych, natomiast obecnie stosowane są wyłącznie jako biokomponent.

Głównymi stosowanymi w Polsce biopaliwami i biokomponentami są:

- bioetanol, czyli bezwodny alkohol etylowy, stanowiący biokomponent dodawany do benzyn w ilości do 5% v/v lub 10 %v/v

- estry metylowe kwasów tłuszczowych jako biokomponent dodawany do oleju napędowego

- biodiesel, czyli olej napędowy z zawartością powyżej 7 %v/v estrów metylowych kwasów tłuszczowych

Biopaliwa są stosowane na całym świecie. W Polsce obowiązek dodawania biokomponentów do paliw nałożyła ustawa z dnia 2 października 2003 r. o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych. Celem ich stosowania jest zmniejszenie uzależnienia od ropy naftowej i ochrona środowiska.

BG


Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka