0 obserwujących
22 notki
19k odsłon
  285   0

Zielony Ład a bezpieczeństwo energetyczne

Naftoport w Gdańsku. Fot. PAP
Naftoport w Gdańsku. Fot. PAP

Zmiany będą następować sukcesywnie, jest czas na dostosowanie się – mówił podczas V Konferencji Naukowej w Rzeszowie Igor Wasilewski, prezes zarządu PERN.

Jak dostosować polski przemysł paliw do Zielonego Ładu – polityki Unii Europejskiej zakładającej zeroemisyjność w 2050 r.? Między innymi o tym rozmawiali uczestnicy panelu na V Konferencji Naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju" w Rzeszowie.

Igor Wasilewski, prezes zarządu PERN - spółki zarządzającej rurociągami i magazynami paliw w Polsce - podkreślił, że zmiany będą się odbywać sukcesywnie: – Zmiany są nieuniknione, ale nie będą się odbywały nagle i skokowo. Mamy czas na dostosowanie się do nich. Nasza spółka już prowadzi inwestycje zwiększające bezpieczeństwo energetyczne Polski. Jest to rozbudowa terminala naftowego w Gdańsku, budowa nowych zbiorników na ropę naftową i paliwa, budowa II nitki rurociągu pomorskiego. To też inwestycje w zielone źródła energii jak instalacje fotowoltaiczne zamontowane w bazie paliw w Boronowie. 


Druga nitka rurociągu pomorskiego będzie odcinkiem rewersyjnym wzdłuż istniejącej I nitki. Umożliwi transport ropy z Płocka do Gdańska. - Druga nitka rurociągu pomorskiego zwiększy bezpieczeństwo energetyczne państwa. Chodzi nam przede wszystkim o bezpieczeństwo dostaw do naszych rafinerii – powiedział Wasilewski. 

Po co PERN rozbudowuje zbiorniki na ropę naftową? - Nasi klienci sprowadzają różne gatunki ropy i nie należy ich mieszać. Dlatego rozbudowujemy magazyny – tłumaczył Igor Wasilewski. PERN tworzy na wybrzeżu hub naftowy.  


Jak ważne są zapasy ropy pokazał tzw. kryzys chlorkowy z 2019 r., gdy ropa kupowana w Rosji była zanieczyszczona i trzeba było wstrzymać jej odbiór. Alternatywne dostawy i właśnie zapasy magazynowe pozwoliły na bieżącą pracę rafinerii i produkcję paliw. Klienci indywidualni – na stacjach paliw - w ogóle nie odczuli tego kryzysu.

Z kolei zbiorniki w bazach paliw PERN buduje ze względu na wzrost zapotrzebowania, konsumpcji. - Chcemy być bliżej rynku, tam gdzie rynek rośnie, staramy się go zaspokoić – mówił podczas dyskusji prezes zarządu PERN. 


PERN
Zbiorniki na ropę naftową w Terminalu w Gdańsku. Fot. PERN


Przeczytaj więcej, czym jest Europejski Zielony Ład.

BG 


Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka