Naftoport w Gdańsku. Fot. PAP
Naftoport w Gdańsku. Fot. PAP
Bezpieczeństwo energetyczne Bezpieczeństwo energetyczne
315
BLOG

Zielony Ład a bezpieczeństwo energetyczne

Bezpieczeństwo energetyczne Bezpieczeństwo energetyczne Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

Zmiany będą następować sukcesywnie, jest czas na dostosowanie się – mówił podczas V Konferencji Naukowej w Rzeszowie Igor Wasilewski, prezes zarządu PERN.

Jak dostosować polski przemysł paliw do Zielonego Ładu – polityki Unii Europejskiej zakładającej zeroemisyjność w 2050 r.? Między innymi o tym rozmawiali uczestnicy panelu na V Konferencji Naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju" w Rzeszowie.

Igor Wasilewski, prezes zarządu PERN - spółki zarządzającej rurociągami i magazynami paliw w Polsce - podkreślił, że zmiany będą się odbywać sukcesywnie: – Zmiany są nieuniknione, ale nie będą się odbywały nagle i skokowo. Mamy czas na dostosowanie się do nich. Nasza spółka już prowadzi inwestycje zwiększające bezpieczeństwo energetyczne Polski. Jest to rozbudowa terminala naftowego w Gdańsku, budowa nowych zbiorników na ropę naftową i paliwa, budowa II nitki rurociągu pomorskiego. To też inwestycje w zielone źródła energii jak instalacje fotowoltaiczne zamontowane w bazie paliw w Boronowie. 


Druga nitka rurociągu pomorskiego będzie odcinkiem rewersyjnym wzdłuż istniejącej I nitki. Umożliwi transport ropy z Płocka do Gdańska. - Druga nitka rurociągu pomorskiego zwiększy bezpieczeństwo energetyczne państwa. Chodzi nam przede wszystkim o bezpieczeństwo dostaw do naszych rafinerii – powiedział Wasilewski. 

Po co PERN rozbudowuje zbiorniki na ropę naftową? - Nasi klienci sprowadzają różne gatunki ropy i nie należy ich mieszać. Dlatego rozbudowujemy magazyny – tłumaczył Igor Wasilewski. PERN tworzy na wybrzeżu hub naftowy.  


Jak ważne są zapasy ropy pokazał tzw. kryzys chlorkowy z 2019 r., gdy ropa kupowana w Rosji była zanieczyszczona i trzeba było wstrzymać jej odbiór. Alternatywne dostawy i właśnie zapasy magazynowe pozwoliły na bieżącą pracę rafinerii i produkcję paliw. Klienci indywidualni – na stacjach paliw - w ogóle nie odczuli tego kryzysu.

Z kolei zbiorniki w bazach paliw PERN buduje ze względu na wzrost zapotrzebowania, konsumpcji. - Chcemy być bliżej rynku, tam gdzie rynek rośnie, staramy się go zaspokoić – mówił podczas dyskusji prezes zarządu PERN. 


PERN
Zbiorniki na ropę naftową w Terminalu w Gdańsku. Fot. PERN


Przeczytaj więcej, czym jest Europejski Zielony Ład.

BG 


Blog poświęcony bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Partnerem bloga jest PERN S.A. Zapraszamy również na stronę sekcji Bezpieczeństwo energetyczne.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka