Cysterny kolejowe do przewozu paliw. Fot. PERN
Cysterny kolejowe do przewozu paliw. Fot. PERN
Bezpieczeństwo energetyczne Bezpieczeństwo energetyczne
1392
BLOG

W Dębogórzu powstanie paliwowy hub morski

Bezpieczeństwo energetyczne Bezpieczeństwo energetyczne Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 43

PERN rozpoczął przebudowę terminala naftowego w Dębogórzu w woj. pomorskim. Dzięki niej zwiększą się możliwości załadunku paliw do cystern.

Terminal produktów naftowych w Dębogórzu jest jedynym w kraju terminalem przeładunkowym, który umożliwia na znaczną skalę import paliwa drogą morską z dowolnego regionu świata.

Kompleksowy plan rozwoju bazy obejmuje m. in. rozbudowę pojemności magazynowych, modernizację i rozbudowę instalacji transportu rurociągowego oraz zwiększenie zdolności przeładunkowych nabrzeża tankowców.

Obecnie terminal obsługuje przede wszystkim przeładunek paliw z tankowców przybijających do nabrzeża portu w Gdyni. Następnie produkt jest transportowany do głównej części magazynowej bazy. Stamtąd rurociągami trafia do terminala kolejowego, gdzie funkcjonują obecnie cztery stanowiska załadunku cystern.

Dzięki przebudowie możliwości załadunku cystern kolejowych zwiększy się o ok. 50 procent. Projekt przewiduje rozbudowę rurociągów i urządzeń pompowych, dalszą automatyzację procesów kontrolnych i sterowniczych, budowę nowych stanowisk nalewu cystern kolejowych i nowych torów do obsługi większej liczby wagonów.


Wszystkie instalacje zostaną wyposażone w nowoczesne systemy kontroli i zabezpieczenia ruchu. Modernizację przejdzie także system sterowania ruchem kolejowym. Infrastruktura zostanie wyposażona w specjalistyczne urządzenia zabezpieczające przed przedostaniem się substancji ropopochodnych do gruntu. Rozbudowana zostanie sieć dróg pożarowych.

Inwestycja będzie realizowana we współpracy z Zarządem Portu Morskiego Gdynia. Wykonawcą modernizacji jest firma Colas Rail Polska. Realizacja zadania jest zaplanowana do końca 2021 r.

PERN - krajowy operator sieci rurociągów naftowych i magazynów – od 2018 r. realizuje program Megainwestycje, w ramach którego buduje nowe zbiorniki na ropę naftową i paliwa oraz rurociągi. Celem inwestycji jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Informacje o projektach, które prowadzi i w których poszukuje partnerów, znajdują się na platformie zakupowej spółki pod adresem: pern.pl/platforma-zakupowa/. Na stronie jest także możliwość złożenia oferty.


Blog poświęcony bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Partnerem bloga jest PERN S.A. Zapraszamy również na stronę sekcji Bezpieczeństwo energetyczne.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka