3 obserwujących
42 notki
49k odsłon
  1629   0

Zmiany w ustawie o podatku VAT. Split payment obowiązkowy od 1 listopada

Choć split payment obowiązuje w Polsce już od ponad roku, to do tej pory był dobrowolny, fot. gov.pl
Choć split payment obowiązuje w Polsce już od ponad roku, to do tej pory był dobrowolny, fot. gov.pl

Od 1 listopada br. niektóre faktury trzeba zapłacić w mechanizmie podzielonej płatności w VAT. Weszły w życie przepisy wprowadzające obligatoryjny tzw. split payment w branżach określonych jako wrażliwe, dla faktur o wartości powyżej 15 tys. zł. Dotyczy to m.in. branży paliwowej czy budowlanej. Przepisy będą dotyczyć ok. pół miliona przedsiębiorstw. 

Możliwość dobrowolnego stosowania podzielonej płatności w VAT (MPP), czyli tzw. split payment, istnieje w Polsce od lipca 2018 r. Podatek w takim przypadku trafia na specjalne konto bankowe i firma może korzystać ze środków tam zgromadzonych w ograniczonym zakresie, np. do płatności VAT.

Zobacz: Co to jest split payment i czy warto z niego korzystać?

- System działa. Rozszerzyliśmy w związku z tym stosowanie podzielonej płatności na niektóre towary i usługi w taki sposób, żeby dokonywanie zapłaty w tym mechanizmie było obowiązkowe - przekonywał zastępca dyrektora departamentu podatku od towarów i usług w MF Zbigniew Makowski.

Do tej pory podatnik mógł wybrać, czy opłacając fakturę zastosuje mechanizm podzielonej płatności. Od 1 listopada br. split payment będzie obowiązkowy w branżach, które obecnie są objęte reżimem odwrotnego obciążenia w VAT, albo odpowiedzialnością solidarną, która też jest likwidowana. 


Obowiązkowa podzielona płatność w VAT dotyczy 150 grup towarów i usług, wśród których wymienić można: odpady, złom, surowce wtórne, wyroby ze stali, metale szlachetne, metale kolorowe, elektronikę (m.in. procesory, smartfony, telefony, tablety, notebooki, laptopy, konsole do gier, tonery, tusze, dyski twarde), paliwa samochodowe, oleje smarowe i opałowe, prawa do emisji gazów cieplarnianych, roboty budowlane i okołobudowlane, węgiel i produkty węglowe oraz handel częściami do samochodów i motocykli.

Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności będzie obowiązkowe w przypadku towarów i usług wymienionych w załączniku 15 ustawy o VAT oraz gdy jednorazowa wartość transakcji dokonywanych pomiędzy podatnikami (B2B), bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza brutto 15 tys. zł lub równowartość tej kwoty. Faktury opiewające na kwoty poniżej 15 tys. zł będą podlegały rozliczaniu na ogólnych zasadach - w transakcjach takich nabywca będzie mógł jednak dobrowolnie stosować mechanizm podzielonej płatności. 

- Jeżeli wartość faktury brutto jest powyżej 15 tys. zł, to taka faktura powinna być opatrzona znacznikiem "mechanizm podzielonej płatności". To jest informacja dla nabywcy, że musi sprawdzić na tej fakturze, które pozycje z niej wchodzą w zakres załącznika nr 15 i zapłacić obowiązkowo w podzielonej płatności za te konkretne pozycje lub zapłacić w tym mechanizmie - dobrowolnie - całą fakturę - tłumaczył Makowski.


Dodał, że resort finansów, odpowiadając na obawy firm dotyczące ograniczenia płynności wskutek stosowania MPP, starał się znaleźć rozwiązanie pozwalające wykorzystać środki zgromadzone na rachunkach VAT w możliwie szeroki i możliwie płynny sposób.

Chodzi o to, aby podatnik mógł z nich korzystać, nawet jeżeli nie kupuje towarów opodatkowanych z VAT-em. W związku z tym rozszerzono możliwość wykorzystania pieniędzy z rachunków VAT na zapłatę podatków budżetowych: PIT, CIT, czy akcyzy. Ponadto z konta VAT będzie można płacić VAT od importu oraz cła i składki na ubezpieczenia społeczne.


Nowelizacja dopuszcza też możliwość stosowania podzielonej płatności do zaliczek i w przypadku przelewów zbiorczych do jednego kontrahenta za więcej niż jedną fakturę.

Ministerstwo Finansów doprecyzowało również kwestię rozliczeń transgranicznych. Podmioty zagraniczne rozliczające za pomocą przelewów bankowych transakcje podlegające opodatkowaniu VAT w Polsce zobowiązane zostaną do otwarcia rachunku bankowego w Polsce.

Za naruszenie nowych przepisów będą obowiązywać kary w wysokości 30 proc. kwoty podatku wykazanego na fakturze.

Płatność za pomocą split payment dotyczy prawie pół miliona płatników VAT. Dotychczas z tej metody korzystają głównie spółki Skarbu Państwa i duże firmy. Z raportu NBP wynika, że już 70 proc. przedsiębiorców otrzymuje należności lub płaci za kupione towary przy wykorzystaniu tej metody. W Ocenie Skutków Regulacji zapisano, że w przyszłym roku i kolejnych latach zmiana przyniesie budżetowi dodatkowo 958 mln zł. 

Z danych resortu finansów wynika, że od lipca 2018 r. do lipca 2019 r. z wykorzystaniem split payment zrealizowano ponad 18,7 mln transakcji, a wartość zapłaconego w ten sposób VAT wyniosła prawie 73,2 mld zł.

ja

Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka