Idea tego mechanizmu jest nadzwyczaj prosta. Jeżeli ktoś potrzebuje pieniędzy na załatwienie sprawy dzisiaj, musi je pożyczyć, inaczej transakcja i oczekiwany zysk przepadną. Wtedy pojawia się okazja wsparcia finansowego na takich zasadach, że odsetki za szybką pożyczkę nie są wysokie pod warunkiem szybkiego zwrotu udzielonego kredytu. Jednak w przypadku zwłoki odsetki bardzo szybko podnoszą kwotę do zwrotu.
Dłużnik oddaje sporą część długu i jezeli nie odda wszystkiego "od ręki" - zaczyna działać mechanizm odsetek od niespłaconej części kredytu - który bardzo szybko podnosi wartość kredytu do tego stopnia, że odsetki w bardzo krótkim czasie przewyższają kwotę wykorzystanego kredytu.
Zasady równego traktowania podmiotów mówią, że jeżeli ktoś zawarł umowę, to musi wywiązać się z jej treści. Jeżeli jednak dłużnik zwleka ze swoją częścią zobowiązania - wtedy wierzyciel ma prawo do naliczania odsetek za zwłokę. I tu jest kapitalny mechanizm podwajania należności w krótkim czasie...
Jak zatem naprawić ten system ?
Idea była prosta. Miała zabezpieczyć interes wierzyciela przed nieuczciwością dłużnika. Teraz jest odwrotnie. Teraz wierzyciel działa na szkodę dłużnika, gdyż nadużywa swojej części praw w sytuacji, gdy dłużnik nie może wywiązać się z zobowiązania z przyczyn niezawinionych. Ale tego żaden sąd gospodarczy już nie raczy widzieć.
Rachunek jest prosty. Jeżeli ktoś ma milion złotych i odda je do banku do depozytu - wtedy otrzymuje odsetki z tytułu wysokości kwoty oddanej w depozyt niewłaściwy. Bank ma prawo posługiwania się cudzym kapitałem w zamian za odsetki od tego kapitału.
Inaczej jest z kredytobiorcą. Jeżeli wykorzysta on udzielony kredyt, ale nie spłaca umówionychrat w terminie - ma do spłaty nie tylko należność główną w wysokości nominalnej wartości kwoty kredytu, ale jeszcze ma obowiązek zapłaty wynagrodzenia z tytułu uzyskanego kredytu w postaci odsetek. Za zwłokę w terminie spłaty kolejnych rat zostaje obciążony odsetkami karnymi rzędu 150% w stosunku rocznym i jednocześnie niespłacone w terminie odsetki podnoszą kwotę zobowiązania głównego - od którego w następnym roku znowu zostaną naliczone odsetki karne...
Dajmy spokój temu systemowi, bo nie tędy droga. Postawmy się w roli inwestora.
Jeżeli inwestor zainwestuje ten sam milion złotych w przedsięwzięcie gospodarcze - ma szansę zarobić na sprzedaży wytworzonego dobra. Średnio taki dochód wynosi około 7-15 % kwoty inwestycji. Pod warunkiem, że otrzyma wynagrodzenie za produkt wytworzony w swojej firmie.
Jeżeli czas sprzedaży produktu wytworzonego zajmuje około jednego roku - to wartość przychodu z produkcji z takiej inwestycji powinna znacznie przekroczyć dochód uzyskany z depozytu tej kwoty w banku... A jeżeli tak nie jest - to należy zastanowić się, czy jest to system gwarantujący rozwój przedsiębiorczości i - albo zmienić system, albo zmienić państwo, w którym taka sytuacja ma miejsce...
http://www.radiomaryja.pl/informacje/nowe-prawo-zwalczy-lichwe/
http://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/projekt-resortu-sprawiedliwosci-przedluzenie-kary-za-lichwe,2437090,4141
Inne tematy w dziale Polityka