Pani Enka Pani Enka
274
BLOG

Japońskie instytuty zbadają zbiory o chrześc. męczennikach w KKW

Pani Enka Pani Enka Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Japońskie instytuty zbadają zbiory o chrześcijańskich męczennikach w Kraju Kwitnącej Wiśni

 

ks. Cesare Pasini przedstawia japońskie manuskrypty z XVIII wieku / The Japan Times

 

 

Biblioteka Watykańska

i cztery instytuty historyczne z Japonii podpisały porozumienie w celu zgłębienia japońskiej dokumentacji opisującej prześladowanie chrześcijan od XVII do XIX wieku w Japonii.

Porozumienie pomiędzy tymi instytucjami będzie ważne przez 6 lat. Pod lupę zostanie wzięte 10 tysięcy dokumentów, które zostały przywiezione do Watykanu przez włoskiego misjonarza Mario Moregę w latach 40. XX wieku. Dokumenty przeleżały w watykańskich archiwach. Z ich wartości zdano sobie sprawę dopiero, gdy zostały przejrzane przez watykańskiego badacza potrafiącego je odczytać w roku 2010.

Dokumenty te okazują się być niesamowicie cenne. Prefekt Biblioteki Watykańskiej, ks. Cesare Pasini, powiedział:

"Oczywistym jest, że te dokumenty są unikatowe. [...] Japońscy eksperci twierdzą, że nie istnieje żadna inna tak duża kolekcja."

Zwoje te wykonane są z papieru ryżowego i są tak delikatne, że mogą być dotykane tylko w specjalnych rękawicach. Najstarszy z nich pochodzi z 1719 roku i wspomina o przybyciu chrześcijaństwa do Japonii wraz z pierwszymi jezuickimi misjonarzami w 1549 roku. Wiele z nich mówi o prześladowaniu chrześcijan przez szogunat. Są także dowodem tego, jak bardzo chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się wtedy Japonii. W jednym z dokumentów pojawia się wzmianka o czterech japońskich dostojnikach, którzy udali się na konklawe do Rzymu w 1585 roku, kiedy to na papieża został wybrany Sykstus V. Wszystko się jednak zmieniło, gdy chrześcijaństwo zostało zakazane w roku 1612.

Według księdza Pasiniego to japońskie władze wykazały duże zainteresowanie tym znaleziskiem. W rezultacie, to strona japońska opłaci konserwację, digitalizację, inwentaryzację oraz badania nad treścią znalezionych dokumentów.

 

 

 

Michał Brysz

http://japonia-online.pl/news/1223

 

 

Pani Enka
O mnie Pani Enka

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Kultura