Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
181
BLOG

Po kryzysie - "trzecia droga"? (6) Zmiana systemowa

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

Stwierdzenie, że Rzeczpospolita jest powołana do istnienia przez swych obywateli powoduje daleko idące konsekwencje - jest wskazaniem odmienności systemowej względem otoczenia.


Właśnie to jest powodem tak wściekłych ataków UE na Polskę i Węgry. Z kolei w odniesieniu do sytuacji wewnętrznej - musi prowadzić do głębokich - zasadniczych, co do istoty, zmian organizacyjnych.


Skoro bowiem Rzeczpospolita została powołana przez obywateli, to musi być wyeliminowane kryterium zysku w ocenie działalności. Przecież nie może być tak, że jeden obywatel ma coś osiągać kosztem drugiego i to przy zgodzie tegoż. Musi być zasada wspólnej korzyści, a zysk jest przecież  asertywny.

Podobna zmiana dotyczy własności: nie można dążyć do nadmiernej własności, takiej, która narusza możliwość rozwojową innego obywatela - każdy powinien mieć dostęp do własności w takim zakresie w jakim jest w stanie nim rozporządzać z korzyścią dla wspólnoty. To eliminuje dziedziczenie dużej własności - powyżej  pewnej wartości musi istnieć "gilotyna spadkowa". 

(Oczywiście nie na poziomie 10 000 PLN, a raczej 10 000 000 PLN, lub nawet nieco więcej).

Własność (ta duża) powinna stawać się własnością WSPÓLNĄ SPOŁECZEŃSTWA. I znowu - to nie może być własność państwowa!!!  W części może być zarządzana przez państwo, ale państwo nie może być jej właścicielem.


O określeniu na nowo celu (celów) tworzenia wspólnoty - Rzeczypospolitej, konieczne jest też nowe określenie struktury gospodarczej przy uwzględnieniu powyższych uwag. 

Obecnie państwo przyjęło na siebie rolę decydenta i organizatora życia społecznego, co już w przypadku "kryzysu koronawirusowego" wykazało niedostatki. Do tego ujawniły się tendencje totalitarne, które w nowym rozdaniu muszą znaleźć swoje ograniczenie.


Drogą do tego jest wyłączenie spod władania państwa znacznej części gospodarki. Wzorem jest I RP, gdzie np. z dochodów królewskich (czyli pochodzących z własności ogólnej) finansowano wojsko. ("kwarciane").

Podobne zasady mogą być wykorzystane obecnie i dochody  jakichś dziedzin gospodarczych powinny zostać skierowane na utrzymanie np. szkolnictwa, czy służby zdrowia.

Kontrola społeczna ze strony beneficjentów byłaby silniejsza i bardziej dokładna niż urzędników państwowych. W "ręku" państwa powinny zostać tylko niektóre dziedziny (obronność, porządek wewnętrzny - też z ograniczeniami). Oczywiście - wymusza to znaczną redukcję administracji. A nauczyciele - przestają być np. urzędnikami państwowymi. Inne też powinno być finansowanie sądownictwa - z uwagi na podkreślenie roli rozjemczej tej instytucji.

No i sprawa zasadnicza - kształt I RP powstał w wyniku działania Sejmów Walnych. Sejm Walny to nic innego jak zjazd całej elity zatroskanej zasadami życia we wspólnocie. Brali w nich udział ci, którzy faktycznie dążyli do tworzenia i ukształtowania zasad życia wspólnego. Czyli nie wszyscy obywatele, ale ZAINTERESOWANI. 

Obecnie uprawnieni do wyborów są wszyscy - także ci, którzy nie są zainteresowani życiem wspólnoty. Ich głosy są wykorzystywane przez manipulatorów, co wypacza faktyczne dążenia społeczeństwa. Konieczna jest zmiana regulacji - przywrócenie DEMOKRACJI BEZPOŚREDNIEJ.

Sejmy, gdy przestały być WALNE,  stały się także, z czasem, obiektem manipulacji. (Przecież "Sejm Niemy" - nie miał faktycznie , w duchu idei Rzeczypospolitej, prawa do zatwierdzenia rozbioru).


Wskazane problemy powinny być rozpatrzone i uregulowane w nowym rozdaniu - taka jest TRZECIA DROGA.

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo