Okiem ogrodnika
Rodzina i społeczeństwo, czyli - jak żyć?
73 obserwujących
1259 notek
459k odsłon
72 odsłony

Egalitarne elity a demokracja bezpośrednia

Wykop Skomentuj5

Aby zaistniała elita (jakiejś struktury organizacyjnej) musi zaistnieć jeden warunek konieczny: muszą być chętni do sprawowania tej roli.


Dopiero przy takim nastawieniu można formułować kryteria określające taką przynależność; bez woli po temu - wszelkie dywagacje tematyczne są bez sensu.


Podstawowym błędem jaki się czyni jest przekonanie, że elitarną przynależność można w jakiś sposób zadekretować - czy to "poprzez urodzenie", status majątkowy, wykształcenie, bądź przynależność plemienną. W takich przypadkach najczęstszym jest powoływanie się na "boskie" wskazanie.


Jak zatem wykreować elity w egalitarnym społeczeństwie?

Tak, jak napisałem na wstępie - trzeba mieć po temu chętnych.

Z kolei, aby wystąpiła "chęć " - konieczna jest idea, którą chce się realizować. Ci zaś, którzy taką wolę posiadają i w sposób najbardziej pełny "ogarniają" ideę starając się ją realizować - stają się elitą danej struktury.

(Te określenia dotyczą każdej struktury - także przedsięwzięcia o charakterze ekonomicznym, aczkolwiek elita najczęściej kojarzona jest z narodem).


Chcąc zatem odbudować polskość konieczne jest zdefiniowanie celu do jakiego zmierzamy. I dopiero dalszym krokiem jest wyłonienie grupy, która będzie przewodziła narodowi  w drodze do realizacji celu.


Tę notkę chcę poświęcić metodzie  wyłaniania elity bez naruszania zasady egalitaryzmu, czyli eliminacji wstępnej grup, które zdaniem "starszych i mądrzejszych" (niezależnie kogo do tej grupy zaliczamy), próbuje się już na wstępie wyeliminować jako nieprzydatne bądź szkodliwe.


Drogą, moim zdaniem, jest demokracja bezpośrednia.

Udział w wyborach na tej zasadzie jest możliwością wykazania WOLI poprzez sam akt wyborczy.

Być może celowym byłoby wręcz podwyższyć próg - poprzez np. konieczność wstępnej deklaracji udziału w wyborach, czyli wpisywanie się na listy wyborców.

Jeśli udział w tak organizowanych wyborach nie będzie związany z przymusem lub korzyściami - to z całą pewnością wezmą w nich udział wyłącznie osoby zainteresowane. Naturalną drogą tego procesu będzie sukcesywne eliminowanie z organów przedstawicielskich (bo takie być muszą) ludzi, którzy działają w sprzeczności z celem ideowym, bądź wykazują się kiepskimi wynikami.

Nie ma innej możliwości wyboru i doboru elit, gdyż tylko praktyczne wdrażanie idei jest kryterium oceny, a wszelkie degeneracje jakie zawsze będą powstawały, mogą być skutecznie eliminowane.

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka