Okiem ogrodnika
Rodzina i społeczeństwo, czyli - jak żyć?
81 obserwujących
1294 notki
469k odsłon
109 odsłon

Filozofia a cywilizacja. Zwiastun

Wykop Skomentuj14

W najbliższy czwartek rozpoczyna się I Kongres Filozofii Polskiej. Będę w nim uczestniczył z referatem "Istota systemów filozoficznych i ich wpływ w kształtowaniu cywilizacji - w nawiązaniu do myśli Feliksa Konecznego".


Od ponad 20 lat zajmuję się amatorsko porównaniami cywilizacyjnymi, gdzie osią przewodnią jest myśl prof. Konecznego.

W znacznym stopniu jestem krytyczny względem jego ustaleń i założeń, i krok po kroku przestawiam się na odrębne tory myślenia. 

O ile sama idea jest dalej atrakcyjna, to koniecznym było odrzucenie wielu istotnych ustaleń. W efekcie powstała zupełnie inna wizja zależności i relacji między cywilizacją a filozofią.

Temat jest trudny i zawikłany, bo przecież Izraelici kształt swej cywilizacji zapisali w Biblii, Torze, Talmudzie, Misznach i niezliczonej ilości pism. Hinduizm ma Wedy, Rikwedy, Upaniszady, a wiele kwestii jest wyjaśnianych w Mahabharacie, Bhadgawadgicie, czy Ramajanie. A i chrześcijaństwo ma swoje opisy, jest Awesta, w KK sam Katechizm KK liczy kilkaset stron.Sam napisałem 2 książki nawiązując do idei Cywilizacji Polskiej.

Tymczasem wymogiem narzuconym na Kongresie było wystąpienie ok. 20 - minutowe. Stąd mój intensywny wysiłek, aby skrócić przekaz i dostosować go do wymogów, a jednocześnie zawrzeć tam przynajmniej zasadnicze idee.

Obecnie mogę napisać, że wskazany cel udało mi się osiągnąć. Co ciekawe - to "cięcie" każdego ozdobnika pozwoliło na dostrzeżenie jednoznaczności i prostoty całej koncepcji. Stała się chyba bardziej czytelna i zrozumiała.

Czy jest do zaakceptowania?

Trudne pytanie, gdyż jest to "stawanie w poprzek" dotychczasowym koncepcjom filozoficznym i np. pozwala dostrzec, że cały nurt filozofii niemieckiej można określić jako infantylny. Podobny krytycyzm w odniesieniu do innych elementów dotyczy myśli JPII. Takie wnioski może jednak wyprowadzić każdy sam na podstawie koncepcji przedstawionych w prezentowanym ujęciu. A to może boleć.


O ile sama koncepcja przybrała kształt bliski zamierzonemu, to pozostaje wyjaśnianie w jej duchu odniesień do pojęć, zdarzeń i rzeczy. Można na tej podstawie także prognozować rozwój sytuacji. Dlatego konkluzją jest powołanie Akademii Cywilizacyjnej, gdzie można byłoby dokonać unormowań mentalnych. Pracy jest ogrom.


Wszystkich zainteresowanych tematyką - zapraszam do udziału (biernym) w Kongresie. Można wyguglować dostęp.                            ( https://akademia.korbank.pl/b/kon-hkz-244 )

Oczywiście - sukcesywnie, może w 3 notkach, bo to percepcja czytelników portali nie jest dostosowana do długich przekazów, zaprezentuję całość koncepcji w obecnej wersji.Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura