Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
30
BLOG

11.11 - "urodziny Polski".

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Społeczeństwo Obserwuj notkę 2
Wczoraj miałem okazję gościć dwie wnuczki - przedszkolaka i uczennicę klasy IV SP. Obie użyły takiego określenia.

Przyznam szczerze, że zastanowiło mnie to sformułowanie: czy rzeczywiście datę 11 listopada można traktować jako "dzień urodzin"?


W moim rozumieniu - Polska, a w zasadzie to, co określamy jako polskość, nie ma wyraźnej daty początkowej. Nawet jeśli rozpatrujemy to w kategorii rocznika. 

Bo przecież chrzest Polski, datowany na 966 rok, nie ma nic wspólnego z istnieniem Polski. Nawet nie można go łączyć z powstaniem państwowości polskiej; ta zaistniała w przestrzeni publicznej Europy poprzez "Dagome Iudex", czyli oddanie terenów, którymi władał Mieszko I,  w ręce papieża. W zamian otrzymał dziedziczne lenno.

Oczywiście - można mieć zastrzeżenia, czy Mieszko miał prawo tak uczynić, ale "kto bogatemu zabroni".

Czyli w sensie prawnym zaistniała w papiestwie odrębność, którą można określić jako państwowość. Ta trwała do zakończenia panowania Piastów.

Od tego czasu można mówić o samodzielnym bycie - Królestwie Polskim, ale bez naznaczonego króla - czyli zaczęła kształtować się Rzeczpospolita. Początkowo nie była to Rzeczpospolita szlachecka, ale z czasem tak się stało.

Upadek i utrata niepodległości dotyczyła nie Królestwa Polskiego, ale Rzeczypospolitej.


W 1918 roku Niemcy przekazali władzę Radzie Regencyjnej - zastępującej króla, czyli chcieli odbudowy Państwa Polskiego wg formuły papieskiej.

Tymczasem przybycie Piłsudskiego do Warszawy 10 listopada zmieniło te kalkulacje - przekazanie mu władzy przez Radę Regencyjną jest aktem rezygnacji z budowy Państwa Polskiego, a początkiem budowy II Rzeczypospolitej.


Zatem, jeśli mówić o "Dniu Narodzin" - to dotyczy on narodzin II Rzeczypospolitej.


Nie jestem historykiem, ale zajmuję się porównaniami cywilizacyjnymi. I w tych relacjach tak widzę te zależności.

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo