Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
12
BLOG

Państwo a rzeczpospolita

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Społeczeństwo Obserwuj notkę 2
Wczorajsza notka "11.11 - "urodziny Polski" nie wzbudziła zbytniego odzewu. Zapewne z racji braku rozeznania tytułowej kwestii.

Dziś pojawiła się notka Łęskiego 'Rada Regencyjna", gdzie podana jest wiadomość o tym, że wspomniana Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Polski 7 października 1918 roku.

Skąd zatem za datę odzyskania niepodległości świętuje się 11 listopada?


W zasadzie w swoim tekście wspomniałem o istocie problemu. Warto go jednak jednoznacznie określić, gdyż w świadomości społecznej występuje utożsamianie pojęć, a przecież są one przeciwstawne.

Zadziwia, że nie pojawiają się jakiekolwiek opracowania tyczące tematu, co wskazuje, że jest to świadome manipulowanie opinią. Niestety - dotyczy to zarówno zaciekłych polonofobów jak i narodowców. Warto to mieć na uwadze, a świadectwem takiej postawy narodowców jest stosunek do Piłsudskiego, gdzie pojawia się wiele świadomych zafałszowań.


Państwo jest strukturą opresyjną względem mieszkańców i jego tworzenie wynika z próby narzucenia określonego porządku społecznego przez władcę (tu mogą być różne formy władzy, a "demokracja" jest jedną z nich).

Cel jest jeden - zapewnienie korzyści jednostce centralnej. Temu służą struktury wewnętrznej przemocy (policja), czy system podatkowy i różne formalne ograniczenia działalności. Oczywiście - istotna jest też trwałość struktury pozwalająca na dziedziczenie władzy.


Rzeczpospolita jest dobrowolnie tworzoną wspólnotą , której celem jest stworzenie wspólnie akceptowanych zasad współżycia pozwalających na wszechstronny rozwój tworzących wspólnotę założycieli. Istotne jest przy tym, by były uwzględniane interesy wszystkich warstw społecznych; jeśli dochodzi do dominacji jednej warstwy (vide - szlachta w Polsce), dochodzi do degeneracji prowadzącej do upadku struktury.


Oczywiście - relacje społeczne można rozważać w różnych aspektach. Jest kwestia stanowienia praw obowiązujących (jeśli ulegniemy dyktatowi Brukseli - przestaniemy być Rzeczpospolitą, a staniemy się jedynie państwem polskim). a także sposobu organizowania struktur społecznych. Tu pojawia się szerokie pole do dyskusji.


Podsumowując. 11 listopada obchodzimy rocznicę powstania RZECZYPOSPOLITEJ (II). I warto o tym wiedzieć i pamiętać.


I tylko taka uwaga. Rzeczpospolita nie dyskryminuje żadnej grupy mieszkańców. Także ludności napływowej - Żydów, Rusinów, Tatarów itp. Ważne, by ci ludzie akceptowali zasady współżycia obowiązujące w Polsce. Tylko tyle i aż tyle.

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo