Blog
Okiem ogrodnika
Krzysztof J. Wojtas
Krzysztof J. Wojtas elektronik, ogrodnik, systemow
62 obserwujących 1004 notki 357615 odsłon
Krzysztof J. Wojtas, 16 lipca 2017 r.

Grunwald a Renesans

248 12 0 A A A

Czy istnieje związek miedzy Bitwą pod Grunwaldem, a końcem Średniowiecza?

 Bitwę pod Grunwaldem można, a raczej należy, zacząć rozpatrywać jako znacznik czasu kończący Średniowiecze w Europie.

Zadziwia, że ta kwestia nie pojawia się w opracowaniach tematycznych. Nawet więcej - wszelkie próby takiego ujęcia są sekowane, a dowodem jest choćby brak dostępu do pracy Pawła Włodkowica w jej pełnym brzmieniu. Nasi "historycy" tylko wspominają o tej pracy, ale jej nie cytująyć, zadowalając się jedynie "stosownymi" interpretacjami.
 
Tymczasem Bitwa pod Grunwaldem spowodowała zmianę układu sił w Europie Zachodniej, ale przede wszystkim należy podkreślić, że doprowadziła do podważenia roli Papieża jako wszechwładnego interpretatora Woli Bożej. Skoro bowiem Papież poparł Krzyżaków, a ci, przy wsparciu całej Europy Zachodniej, ponieśli klęskę, to musiało to podważyć papieski autorytet.
 
Formalne wyjaśnienie, także teologiczne, zaistniałej sytuacji, przedstawił Paweł Włodkowic.
Wnioski jakie się z tego wyłoniły stały się zarzewiem dla  rozważań o roli człowieka i jego prawach. Czyli, de facto, stały się przyczyną odbudowy personalizmu.
Piszę odbudowy, a nie zaistnienia, gdyż personalizm jest zawarty w nauce Chrystusa, a teologia średniowieczna doprowadziła do faktycznego jego zaniku.
 
Impuls personalistyczny doprowadził do rozważań o roli człowieka, aby zaowocować zdaniem "człowiekiem jestem i nic, co ludzkie nie jest mi obce". Ale to nie byłoby możliwe bez zerwania więzów podległości bezwzględnej władzy teologicznej Kościoła.
 
Jeśli zatem mówić o początkach Renesansu w Europie, to źródłem jest polskie ujęcie tematu stosunku władzy do obywatela (człowieka).

Cóż. Niewygodna to prawda dla tych, którzy za wszelką cenę pomniejszają naszą rolę w dziejach, a najbardziej by im zależało na całkowitym zlikwidowaniu Polski.
Właśnie na tym tle, negowania tego, że to głównie polskie (chociaż szerzej można mówić o słowiańskich) impulsy rozwojowe stały za pozytywnymi zmianami w Europie, należy poszukiwać wszelkich akcji antypolskich zarówno opozycji wewnętrznej jak i zewnętrznych wpływów na Polskę.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Konan Katoda  "... trzeba było aresztować faceta, którego za kontrolowanie SKOK prawie na...
  • @POLFIC  Pan tak o sobie?
  • No i dobrze.

Tematy w dziale Kultura