Za czasów komuny jeździłem do mojego wujka na Kaszuby, który miał dużą chlewnię. Żyło tam sobie 200-300 tuczników. Jedna rzecz odcisnęła mi się bardzo dobrze w pamięci. Kiedy wchodziło się na karmienie do chlewu prosiaki podnosiły nieprawdopodobny hałas. Razem z kuzynem drażniliśmy je i dawaliśmy trochę karmy do koryta , ale większość do drugiego naprzeciwko. Kwik oszukanych prosiaków był nieprawdopodobny. Kiedy już powąchały karmę i jej nie dostały kwiczały jak oszalałe. Pamiętam, że szlachtowana świnia nie kwiczała tak głośno, jak świnie, które były oderwane od koryta. Nie ukrywam, że drażnienie świń, ich kwik i przerażenie prosiaków, bardzo mnie i kuzyna bawiło. Teraz w stosunku do tych świnek mam pewne wyrzuty sumienia.
Świnia jednak kwiczy tylko wyłącznie ze względu na ten jeden posiłek, człowiek ma zaś świadomość, że walka toczy się również o następne dni, miesiące i lata. Bynajmniej nie chodzi tu tylko o pieniądze, chodzi też o rząd dusz, władzę, przekonanie o własnej wartości i wiele innych rzeczy. Dlatego też determinacja człowieka jest wiele silniejsza. Kwik przechodzi w bezsilne wycie. Mogę się domyślać, że wielu ludzi w głębi serca cieszy ten kwik, który się rozlega obecnie w całej Polsce. Jest to jak mówią Niemcy „Schadenfreude” – radość z nieszczęścia drugiego, poczucie zemsty, satysfakcja z dokonującej się sprawiedliwej kary. Ale nie ciesz się dziadku z cudzego przypadku!
Przyjdzie dzień, kiedy od koryta będą oderwani ci, którzy teraz mają poczucie dziejowej misji i prawości swoich działań. Czas leci szybko i ci, którzy walczą o prawo i sprawiedliwość, będą musieli zmierzyć się z tym samym. Czy będą kwiczeć i na ile rozpaczliwie? Czas leci szybko i będziemy to mogli już niedługo obserwować. Gdzie wyjście? Chłopska logika podpowiada, że należałoby zlikwidować koryto. Spółki Skarbu Państwa, samorządy, ministerstwa, media państwowe – jak zlikwidować karmienie się państwowymi pieniędzmi? Jak zmienić system, aby przestały być najzwyczajniejszym świńskim korytem? Jeśli ktoś rzeczywiście chce służyć Polsce i klnie się w swoich dobrych intencjach, to jego zadaniem powinno być tych koryt niszczenie, a nie pchanie się do nich. Nie trzeba się oszukiwać, że mój kwik będzie piękniejszy i bardziej melodyjny od kwiku moich poprzedników.
br. Damian TJ. Urodzony 1968 Lublin, uczęszczał do liceum Zamoyskiego. Należał do związanego z „Solidarnością” Niezależnego Ruchu Harcerskiego, potem do podziemnego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. W 1987 wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Gdyni. Zakończył filozofię w Krakowie na Wydziale Filozoficznym TJ (specjalizacja „kultura, estetyka, mass-media, kino”). Praca dyplomowa u bp. Jana Chrapka. Od 1991 pracował w TVP, jako dziennikarz i producent. Przechodzi szkolenie telewizyjne w Kuangchi Program Service – Tajwan. W 1996 wyjechał na Syberię, gdzie organizuje Studio Telewizyjne „Kana” w Nowosybirsku. Korespondent TVP i Radia Watykańskiego. Pomaga w szkolenia dziennikarzy z Europy Wschodniej w „European Center for Communication and Culture” w Falenicy. W 1999 rozpoczyna studia podyplomowe w szkole filmowej w Moskwie. W tym samym roku składa śluby wieczyste. Studia kończy w 2004 filmem dyplomowym „Wybacz mi Siergiej”, który uzyskał liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach http://www.forgivemesergei.com. Wyjeżdża do Kirgizji - praca charytatywna Kościoła Katolickiego (więzienia, domy inwalidów) i prowadzi Klub Filmowy przy Ambasadzie Watykanu w Biszkeku. W 2006 wyjeżdża na południe Kirgizji, pomaga przy zakładaniu nowych parafii w Dżalalabadzie i Oszu www.kyrgyzstan-sj.org . Buduje i kieruje Domem Rekolekcyjnym nad jeziorem Issyk Kul, gdzie co roku przebywa ponad 1000 dzieci (sieroty, inwalidzi, dzieci z ubogich rodzin, dzieci i młodzież katolicka, studenci muzułmańscy) www.issykcenter.kg . Zakłada Fundacje Charytatywną “Meerim Bulak – Źródło Miłosierdzia” i społeczną „Meerim nuru”. Kapelan więzienia - w tym zajęcia w grupie AA. 2012 w Pawłodarze (Kazachstan). 2012-13 w Domu rekolekcyjnym w Gdyni i w portalu Deon w Krakowie. 2013-14 w Moskwie – odpowiada za sprawy finansowe, prawne, organizacyjne i budowlane Instytutu Teologicznego św. Tomasza. Od 2014 pracuje w Radiu Watykańskim w Rzymie. Od IV 2016 pracuje w TVP przy przygotowaniu transmisji z ŚDM. Współpracował z różnymi stacjami telewizyjnymi i redakcjami jako reżyser i dziennikarz. Pisze artykuły między innymi do „Poznaj Świat”, „Góry”, „Gość niedzielny”, Alateia i „Opoka”. 2017-2023 ekonom Apostolskiej Administratury w Kirgistanie, dyrektor kurii, ekonom jezuitów w Kirgistanie, ekonom Fundacji "Meerim Nuru" i Centrum Dziecięcego nad j. Issyk-kul, budowniczy katedry. Obecnie pracuje w Kolegium jezuitów w Gdyni i pomaga Ignacjańskim Centrum Formacji Duchowej. Przewodnik wysokogórski: organizował wyprawy w Ałtaj, Sajany, Tuwę, Chakasję, na Bajkał, Zabajkale, Jakucję, Kamczatkę, Ałaj, Pamir i Tienszan, Półwysep Kolski. www.tienszan.jezuici.pl
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka