Blog
Twoje pieniądze
Karol Górniak
Karol Górniak Blog o finansach
0 obserwujących 40 notek 20761 odsłon
Karol Górniak, 26 kwietnia 2017 r.

Czy warto oszczędzać na lokatach i jak wybrać najlepszą lokatę?

1174 3 0 A A A

Gromadzenie pieniędzy na lokatach bankowych to jeden z najpopularniejszych sposobów oszczędzania, dostępny już przy niewielkim kapitale. Warto jednak zrobić sobie ranking najlepszych lokat i sprawdzić jakie gwarantują oprocentowanie. 

Wpłacając pieniądze na lokatę, możemy być pewni, że otrzymamy z powrotem nasze pieniądze. Jest to rozwiązanie dla osób, które ponad chęć zysków, stawiają bezpieczeństwo swoich oszczędności. Nawet gdy dany bank upadnie, to zdeponowane środki do równowartości 100 tys. euro, odda nam Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Deponując środki na lokacie, oprócz niewielkiego, ale stabilnego zysku warto uwzględnić inflację i podatek od zysku.

Co to jest lokata?

Lokata jest to produkt bankowy, na który wpłacamy pieniądze i zobowiązujemy się, że do ustalonego terminu ich nie wypłacimy. Oznacza to, że bank może z nich korzystać, na przykład do udzielania kredytów. Instytucja ta płaci nam należne odsetki za możliwość dysponowania naszym kapitałem. 

Wysokość wypłaconych odsetek zależy od stawki oprocentowania, długości trwania lokaty oraz częstotliwości kapitalizacji (dopisywania odsetek do kapitału). Pamiętajmy, że od zysków na lokacie, musimy zapłacić podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki), który wynosi 19 proc.

Jakie jest przeciętne oprocentowanie lokat?

Lokaty możemy podzielić według rodzaju oprocentowania:

ze stałym oprocentowaniem (wysokość odsetek jest taka sama przez cały okres trwania lokaty),

ze zmiennym oprocentowaniem (wysokość odsetek jest uzależniona od stawki WIBOR lub WIBID),

z oprocentowaniem progresywnym (stawka oprocentowania rośnie w kolejnych okresach np. dniach lub miesiącach trwania lokaty).

Oprocentowanie lokat aktualnie waha się od kilkudziesięciu setnych procenta aż do nawet 4 proc. w skali roku. Banki oferują lokaty ze stałym oprocentowaniem na krótki okres (maksymalnie rok), a ze zmiennym lub progresywnym nawet na kilka lat. Wyżej oprocentowane są depozyty dla nowych klientów lub wymagające wpłaty nowych środków.

Jak wybrać najlepszą lokatę?

Szukając odpowiedniej oferty dla siebie, przede wszystkim warto sprawdzić wysokość oprocentowania. Uważajmy jednak na to, czy wysoka stawka nie dotyczy tylko nowych klientów danego banku lub nowych środków albo czy trzeba będzie dodatkowo założyć konto osobiste  aby ją uzyskać. Zanim więc zdeponujemy pieniądze, warto sprawdzić warunki i obliczyć wysokość odsetek, które dostaniemy. Może się okazać, że lokata z wysokim oprocentowaniem wcale nie jest opłacalna, np. gdy będziemy musieli płacić za wymagany rachunek ROR.

Szukając atrakcyjnej oferty, warto zapoznać się z ofertą lokat mobilnych. Zazwyczaj są one wyżej oprocentowane niż standardowe. Aby z nich skorzystać, należy ściągnąć aplikację danego banku i za jej pomocą otworzyć lokatę.

Zanim skorzystamy z danego produktu, warto sprawdzić także minimalną i maksymalną kwotę depozytu. Jest to ważne dla osób z niewielkimi oszczędnościami, jak i z ogromnym kapitałem.

Lokata bankowa jest naprawdę bezpiecznym miejscem do lokowania oszczędności. Aktualnie dostępne produkty nie przynoszą wysokich zysków, ale otwierając lokaty w różnych bankach i korzystając z promocji np. dla nowych klientów, można naprawdę sporo zarobić.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog edukacyjny poświęcony tematyce finansów osobistych. Partnerem sekcji "Finanse osobiste" w Salon24.pl jest firma GetBack S.A.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Tematy w dziale Gospodarka