Blog
Twoje pieniądze
Karol Górniak
Karol Górniak Blog o finansach
2 obserwujących 129 notek 117585 odsłon
Karol Górniak, 7 sierpnia 2017 r.

Czy gotówka to najtańszy sposób płacenia za granicą?

605 7 0 A A A
Przed wyjazdem za granice warto sprawdzić, jaki sposób płatności będzie dla nas najtańszy. Fot. Pixabay
Przed wyjazdem za granice warto sprawdzić, jaki sposób płatności będzie dla nas najtańszy. Fot. Pixabay

Przed wyjazdem za granicę zastanawiamy się, czym płacić na wakacjach. Czy wziąć na urlop walutę wymienioną wcześniej w kantorze, czy może lepiej jest płacić kartą kredytową? Sprawdzamy, jakie są najtańsze opcje płacenia za granicą.

Według badania Mondial Assistance w tym roku 17 milionów Polaków wybierze się na urlop, z tego 4,5 miliona zagraniczny kierunek. Najpopularniejsze cele to Hiszpania razem z Wyspami Kanaryjskimi, Chorwacja i Włochy. 

Czym płacić za granicą? - możliwości

Gotówka wymieniona wcześniej w kantorze – mamy do wyboru kantor stacjonarny, gdzie fizycznie przynosimy złotówki i odbieramy walutę obcą oraz kantor internetowy, gdzie przelewamy rodzimą walutę i otrzymujemy przelew np. euro. Pamiętajmy, że kantor zarabia na różnicy pomiędzy kursem kupna i sprzedaży. Oznacza to, że dla takiej samej ilości waluty, kurs kupna będzie wyższy niż sprzedaży. Jeśli kupimy 1 euro za 4,40 zł, a potem będziemy chcieli je sprzedać, to kantor ustali kurs na poziomie np. 4,25 zł. Dzięki temu na każdym euro, zarobi 15 gr.

Płacąc kartą kredytową, pożyczamy od banku pieniądze, które później będziemy musieli oddać. A gdy rezerwujemy nocleg lub samochód za granicą, karta jest zabezpieczeniem dla hotelu lub wypożyczalni aut. Nawet gdy nie przyjedziemy, to usługodawca znając nasz numer karty, będzie mógł pobrać należność. Jeśli walutą naszej karty kredytowej jest złoty, to pamiętajmy o tym, że dokonując transakcji na wakacjach, bank przeliczy ją według własnego kursu, niekonieczne dla nas korzystnego. Uważajmy na to, by nie wypłacać gotówki z bankomatu za pomocą karty, ponieważ bank naliczy za to dodatkową prowizję.

Decydując się na konto walutowe i dołączoną do niego kartę, unikamy kosztów przewalutowania. Możemy kupić walutę po korzystnym kursie przed wyjazdem, przelać na rachunek i korzystać z tych pieniędzy do woli – płacić kartą lub wypłacać gotówkę z bankomatu. Otwierając konto walutowe, zwróćmy uwagę na fakt, czy oferuje one darmowe wypłaty z urządzeń za granicą. Jeśli nie, to poniesiemy dodatkowy koszt, więc warto częściej płacić bezgotówkowo.

Mamy także możliwość płacenia zwykłą kartą debetową, wydaną do rachunku złotówkowego. Nie jest to jednak zbyt opłacalne, ponieważ bank zastosuje swój kurs wymiany, a do tego pobierze prowizję za przewalutowanie transakcji. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej lub chcemy zrobić duże zakupy, to warto unikać tej opcji, bo jest najmniej korzystna.

Zobacz też: Posezonowe okazje urlopowe. Warto odpoczywać, gdy inni wracają do pracy

Płatności na wakacjach – co najtańsze

Jaki sposób płatności będzie dla nas najtańszy na zagranicznych wakacjach, zależy od tego, gdzie się wybieramy. Jeśli jest to egzotyczny kierunek, gdzie obowiązuje mało popularna waluta (np. w Tajlandii), to najtaniej jest wziąć ze sobą dolary i na miejscu w kantorze wymieniać na bahty.

Gdy często podróżujemy do krajów strefy euro, to najtaniej jest założyć sobie konto w tej walucie. Dzięki temu gdziekolwiek pojedziemy, mamy w portfelu wygodny środek płatniczy (kartę), a do tego unikamy kosztów przewalutowania.

Jeżeli wyjeżdżamy tylko raz do roku, a większość świadczeń mamy zapewnionych przez hotel (np. na wakacjach all inclusive) i potrzebujemy pieniędzy tylko na drobne wydatki, to najtaniej jest skorzystać z usług kantoru internetowego. W ten sposób możemy łatwo porównać kursy walut w kilku miejscach i wybrać najkorzystniejszy.

Warto pomyśleć o finansach na wakacjach jeszcze przed wyjazdem, dzięki temu możemy zaoszczędzić, a za granicą cieszyć się tylko beztroskim urlopem.

Zobacz też: Jak korzystać z karty kredytowej, aby nie płacić odsetek?

 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Opublikowano: 07.08.2017 16:42. Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 09:37.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog edukacyjny poświęcony tematyce finansów osobistych.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Bardzo dziękuję:)
  • Kredyty indeksowane i denominowane do CHF były kredytami zaciągniętymi i wypłaconymi w PLN....
  • Tak, słusznie, użyłem zbyt dużego skrótu. Chodziło o argumentację, która przekonała...

Tematy w dziale Gospodarka