5 obserwujących
149 notek
400k odsłon
4500 odsłon

Kryptowaluta. Co to jest bitcoin i jak na nim zarabiać?

Bitcoin to wirtualna waluta. Można na niej sporo zarobić. Fot. Pixabay
Bitcoin to wirtualna waluta. Można na niej sporo zarobić. Fot. Pixabay
Wykop Skomentuj20

Jeden bitcoin jest dziś wart ok. 39 tys. zł. W ciągu miesiąca jego kurs spadł o ponad 40 proc. Osoby, które kupiły go rok temu są blisko 1 000 proc. na plusie. Co to jest bitcoin i jak na nim zarabiać?

Bitcoin to kryptowaluta, czyli pieniądz, który nie ma postaci materialnej i został stworzony przez żaden bank centralny na świecie. Mimo że istnieje tylko w wirtualnym świecie, to jednak może mieć wielką wartość i być pożądanym przez wielu użytkowników. Bitcoin jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut i cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów.

Bitcoin powstał w 2009 r., prawdopodobnie został utworzony przez osobę lub grupę osób pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Stała się najpopularniejszą, ale nie jedyną krytowalutą istniejącą na rynku. Każdy bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi. Waluta istnieje tylko wirtualnie w portfelach użytkowników. Nie nadzoruje jej żadne państwo ani bank centralny.

Zobacz też: Powstaje polska kryptowaluta - dPLN

Podczas debiutu bitcoina nikt nie przewidywał aż tak wielkiego sukcesu tej wirtualnej waluty. Obecnie jej siłę i wartość doceniają i dostrzegają największe instytucje finansowe. Powoli mówi się o niej jako o walucie wolnego świata. 

Bitcoin jest walutą deflacyjną, jej ilość jest ograniczona i wynosi 21 milionów BTC. Ma to wpływ na poziom jej popularności, zmieniającą się wartość i pewność użytkowników, że nie będzie możliwości jej „dodrukowania”.

Dla początkującego użytkownika bitcoin można określić jako aplikację, która po połączeniu z siecią przy użyciu komputera, tableta, smartfona zamienia się wirtualny portfel, dzięki któremu możemy swobodnie dokonywać transakcji kupna i sprzedaży ponad granicami państw, anonimowo, omijając przy tym banki i pośredników.

Zobacz też: Co to jest blockchain?

Jak powstaje bitcoin?

image
Kryptowaluty rewolucjonizują rynek płatności.

Aby powstała wirtualna waluta, niezbędne są "koparki", czyli sprzęt komputerowy posiadający wyspecjalizowane do wykonywania najbardziej skomplikowanych obliczeń matematycznych procesory. Ich rolą jest potwierdzanie i utrzymywanie transakcji w kryptowalucie.

Osoby zajmujące się wydobywaniem waluty to „górnicy” posiadający wyspecjalizowaną wiedzę i sprzęt. W zamian za swoją pracę otrzymują nowe bitcoiny. Ich emisja co roku zmniejszana o połowę, aby ostatecznie osiągnąć poziom 21 milionów. Wynagrodzenie "górników" zostanie wówczas ograniczone przez liczne, niewielkie opłaty transakcyjne.

Jak używać bitcoina?

Bitcoin jest nowoczesną walutą wykorzystywaną jako środek płatniczy w internecie. Jej zasadniczą cechą jest to, że jest niezależna od instytucji banków i rządów. Płatności realizowane są natychmiastowo. Nie musimy zaprzątać sobie głowy przewalutowaniem, nie musimy czekać, aby środki fizycznie się zaksięgowały. Wszystkie czynności transakcyjne dokonywane są przez samych użytkowników, co powoduje, że waluta jest bezkosztowa.

System płatniczy bitcoin znajduje się poza zasięgiem zarządców i pośredników. Działa w oparciu o system Blockchain używający wysoko szyfrującego algorytmu SHA-256. Czas na zatwierdzenie transakcji w sieci wynosi około 10 minut. Średnia ilość transakcji dokonywanych na sekundę wynosi 7.

Jeżeli planujemy rozpocząć naszą przygodę z bitcoinem, warto zacząć od wyboru portfela. Na oficjalnej stronie znajdziemy kilka polecanych i rekomendowanych portfeli (Bitcoin Knots, Bitcoin Core, Bither, Electrum, Green Address, ArcBit, mSIGNA, Armory). 

image
W obrocie jest kilka kryptowalut.

Po dokonaniu wyboru należy portfel zainstalować na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Następnie wygenerować adres bitcoin (będzie to indywidualny numer, jak rachunek w banku). Każda nowa transakcja daje możliwość generowania nowego adresu. W tym wypadku my decydujemy. Jeżeli będziemy chcieli, możemy ujawnić nasz adres i rozesłać go do kontrahentów i przyjaciół. Tą drogą można rozpocząć wzajemne rozliczenia i przesyłanie płatności.  Kluczem do sukcesu i możliwości zarobienia naprawdę dużych pieniędzy jest umiejętne zakupienie i sprzedaż bitcoinów po jak najwyższej cenie.

Jeden bitcoin jest obecnie warty ok. 39 tys. złotych. Oznacza to, że w ciągu miesiąca jego kurs spadł o ponad 40 proc. Jednak osoby, które kupiły go rok temu, są blisko 1 000 proc. na plusie. Nieosiągalne nigdzie indziej zyski i chęć szybkiego wzbogacenia się sprawiają, że coraz więcej ludzi zainteresowanych jest tą kryptowalutą. To sprawia, że rośnie bańka spekulacyjna, a kurs potrafi się z dnia na dzień zmienić o kilkadziesiąt procent. 

Wszystkie transakcje zapisywane są w łańcuchu bloków i zabezpieczone prywatnym kluczem. Wchodząc do aplikacji, wypełniamy pola z kwotą i adresem odbiorcy i klikamy wyślij. Transakcja realizowana jest w ten sam sposób co tradycyjne przelewy, szybkie płatności.  Płatność przechodzi przez łańcuch bloków, a każdy blok stanowi większe i skuteczniejsze zabezpieczenie i gwarancję bezpieczeństwa transakcji. Jeden blok zawiera informacje o określonej liczbie transakcji, po jego nasyceniu informacjami, tworzy się kolejny blok danych, a za nim kolejny i następny, tworząc swojego rodzaju łańcuch.

Wykop Skomentuj20
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka