6 obserwujących
153 notki
417k odsłon
507 odsłon

PIT 2018 - został ostatni miesiąc na rozliczenie się z fiskusem

Mamy czas na złożenie deklaracji podatkowej do 30 kwietnia.
Mamy czas na złożenie deklaracji podatkowej do 30 kwietnia.
Wykop Skomentuj3

Tylko do końca kwietnia można rozliczyć się z fiskusem za 2018 rok. Po raz pierwszy w tym roku można to zrobić za pomocą usługi Twój e-PIT lub e-Deklaracje dostępnej na stronie podatki.gov.pl. Ministerstwo Finansów informuje, że skorzystało z niej już 3 mln Polaków.

15 lutego na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl udostępniona została usługa "Twój e-PIT", w ramach której urząd skarbowy przygotował zeznania podatkowe za 2018. Dedykowana jest podatnikom rozliczającym się na formularzach PIT-37 i PIT-38, czyli umowy o pracę, zlecenie, dzieło lub przychody kapitałowe. Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z formularza przygotowanego przez administrację skarbową, czy też rozliczyć się samodzielnie.


Przeczytaj: Jak sprawdzić e-PIT w sieci?

W dniu uruchomienia usługi, zainteresowanie e-PIT-ami było tak duże, że doszło do awarii systemu. Ministerstwo Finansów poinformowało, że do końca marca br. skorzystało z niej 3 mln podatników.  MF zachęca, by nie czekać do końca kwietnia, tylko wcześniej sprawdzić i zaakceptować swoje rozliczenie. W przypadku nadpłaty podatnik otrzyma zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni.


Ministerstwo przestrzega także, by nie korzystać z innych serwisów, które w swoim opisie proponują dostęp do usługi Twój e-PIT, ponieważ nie są one bezpieczne.

"Przypominamy, że jedynym sposobem składania elektronicznych formularzy PIT za 2018 r. – udostępnianym przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową – jest usługa Twój e-PIT lub e-Deklaracje na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl" - czytamy w komunikacie MF.

"Korzystanie z innych stron internetowych lub aplikacji do przesyłania e-PIT-ów nie jest autoryzowane przez resort finansów i może być niebezpieczne, np. spowodować przekazanie danych podatnika nieuprawnionym osobom lub zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem" - ostrzega resort finansów.

MF podkreśla, że korzystając z usługi Twój e-PIT można w prosty i szybki sposób uzupełnić także ulgi i odliczenia, z których chce się skorzystać. Oprócz ulgi na dzieci mogą to być, np. odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne, ulga na internet czy wpłaty na IKZE.


Na stronie http://www.podatki.gov.pl znajduje się wyszukiwarka w rejestrze Organizacji Pożytku Publicznego, na które możemy przekazać 1% naszego podatku.

Zgodnie z danymi resortu finansów, w rozliczeniu za 2017 r. 14,1 mln podatników przekazało 1 proc. podatku, a kwota udzielonego w ten sposób wsparcia wyniosła 761,3 mln zł.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim.

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka