Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
278 obserwujących 3237 notek 4303035 odsłon
Sowiniec, 16 lutego 2017 r.

Pij mleko, młodo umrzesz

376 11 0 A A A


            Kilkanaście lat temu ówczesny główny twardziel polskiego kina akcji Bogusław Linda zwracał się do dzieci i młodzieży z filmów oraz plakatów reklamowych słowami: „Pij mleko, będziesz wielki”. Potem w tej samej roli występowały inne osoby publiczne, m.in. nasz najlepszy koszykarz Marcin Gortat.


            Dzisiaj ta reklama byłaby niestosowna, ponieważ naukowcy z Uniwersytetu Uppsala w Sztokholmie po przebadaniu 106 tysięcy osób stwierdzili na łamach „American Journal of Epidemiology”, że picie dużych ilości mleka skutkuje przedwczesną śmiercią, zwłaszcza kobiet - poinformowała „Rzeczpospolita” powołując się na serwis thelocal.se.


            „Z badania wynika, że kobieta, która wypija co najmniej trzy szklanki mleka dziennie i je raz dziennie warzywa lub owoce jest narażona na wczesną śmierć trzy razy bardziej niż kobieta, która pije nie więcej niż jedną szklankę mleka dzienni i zjada owoce i warzywa co najmniej pięć razy dziennie. Z kolei ryzyko wczesnej śmierci tej ostatniej jest o 60 proc. większe niż kobiety, która je równie często owoce i warzywa, ale nie pije mleka w ogóle. Z kolei w przypadku mężczyzn ryzyko wczesnej śmierci w przypadku wypijania trzech szklanek mleka dziennie jest jedynie o 30 proc. większe niż w przypadku tych, którzy piją mało mleka lub w ogóle go nie piją” - czytamy w gazecie.


            Wprawdzie uczeni ze Sztokholmu podkreślają, że jest za wcześnie, aby sugerować kobietom ograniczanie picie mleka, to omówiona wyżej reklama nie miałaby jednak dzisiaj racji bytu.


 


Opublikowano: 16.02.2017 09:21.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Piłsudczyków, były reprezentant prasowy pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Rafał Broda Wakacje sprzyjają wyciszeniu emocji.
  • Gucio Pucio Interpunkcja!
  • Fosil A niech Pan dymisjonuje kogo chce.

Tematy w dziale Rozmaitości