313 obserwujących
4816 notek
5845k odsłon
362 odsłony

"Chłopi z Marszałkowskiej" poszli po rozum do głowy

Wykop Skomentuj46

              Jedno z najbardziej popularnych w naszym kraju przysłów: „mądry Polak po szkodzie” znowu zostało potwierdzone w rzeczywistości, tym razem w politycznej.

              Zastosowała je wobec samej siebie Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego decydując o opuszczeniu Koalicji Europejskiej i przystąpieniu do budowania centrowego bloku. Ma się on nazywać Koalicja Polska i skupiać wszystkie ugrupowania podzielające wartości od dawna wyznawane przez PSL.

              Wprawdzie nie bardzo jeszcze wiadomo, jakie siły polityczne mogłyby utworzyć razem ze Stronnictwem ów ludowo-chadecki z założenia blok, a co do wartości, jakim hołduje PSL, trudno byłoby je dzisiaj jednoznacznie wskazać, to najważniejsze jest jednak, że jego kierownictwo wreszcie się ocknęło i poważnie wzięło sobie do serca ostrą krytykę płynącą z partyjnych dołów. A tam bardzo nie spodobała się bliska współpraca z ludźmi, którzy propagują zasady - zwłaszcza obyczajowe - całkowicie niezgodne z tradycyjnym etosem polskiego chłopa.

              O ile bowiem władze PSL dawno już zagubiły wartości składające się na ów etos od końca XIX wieku do krótkiego okresu po II wojnie światowej, kiedy próbowano w skrajnie niekorzystnych warunkach politycznych dochować im wierności przeciwstawiając się komunistycznemu terrorowi, o tyle na wsiach są one nadal nie tylko uznawane, ale także realizowane.

              Nie wiadomo, czy uda się zbudować Koalicję Polską i jaki wynik osiągnie ona w jesiennych wyborach parlamentarnych. Istotne jest natomiast, że „chłopi z Marszałkowskiej” uwzględnili niezadowolenie działaczy regionalnych i swojego elektoratu podejmując decyzję niewątpliwie słuszną z moralnego punktu widzenia, chociaż może ona nie przynieść Polskiemu Stronnictwu Ludowemu politycznego sukcesu za kilka miesięcy.


Wykop Skomentuj46
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka