308 obserwujących
4672 notki
5711k odsłon
138 odsłon

Propozycja przysięgi żołnierzy WOT pod kopcem Piłsudskiego

Wykop Skomentuj17

                  Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa zwraca się do panów ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej generała dywizji Wiesława Kukuły z propozycją zorganizowania najbliższej przysięgi żołnierzy 11. Małopolskiej Brygady WOT  im. generała brygady Leopolda Okulickiego pod polską Mogiłą Mogił, jak często określa się kopiec imienia wskrzesiciela Polski Niepodległej.

                W tym nietypowym pomniku niepodległości usypanym w latach 1934-1937 na wzgórzu Sowiniec w Lesie Wolskim złożono ponad 4500 ziem przesiąkniętych krwią Polaków przelaną na polach bitew i w miejscach męczeństwa na całym świecie. Złożenie pod nim przysięgi wiernej służby Ojczyźnie przez młodych patriotów wstępujących w szeregi WOT z pewnością byłoby dla nich wielkim przeżyciem.

              Kopiec Piłsudskiego jest w swojej symbolice równoważny Grobowi Nieznanego Żołnierza i dlatego uznaliśmy w Komitecie, że byłby znakomitym miejscem dla takiej ceremonii, najlepiej w miesiącach letnich.

             Mamy nadzieję, że dowództwo, oficerowie i żołnierze WOT podzielą nasz pogląd i już wkrótce spotkamy się u podnóża Mogiły Mogił na uroczystej przysiędze, którą swoją obecnością może zechcą zaszczycić wielokrotnie bywający w latach swej harcerskiej młodości pod kopcem Piłsudskiego Prezydent RP-Zwierzchnik Sił Zbrojnych, minister obrony narodowej, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej oraz generalicja i kadra oficerska Wojska Polskiego.

             Z poważaniem - dr Jerzy Bukowski, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa
Wykop Skomentuj17
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo