308 obserwujących
4686 notek
5726k odsłon
241 odsłon

Rotmistrz/pułkownik Pilecki uhonorowany przez europarlament

Wykop Skomentuj38

                 535 głosami za przy 66 przeciw i 52 wstrzymujących się Parlament Europejski ustanowił - z  inicjatywy posłanki Prawa i Sprawiedliwości Anny Fotygi - 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem na pamiątkę egzekucji w tym dniu w 1948 roku rotmistrza Witolda Pileckiego - poinformowała „Rzeczpospolita”.   

               „Parlament zaapelował, aby państwa członkowskie w programach i podręcznikach szkolnych pokazywały konsekwencje reżimów totalitarnych. Elementem edukacji ma być też Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, aby dać przyszłym pokoleniom <jasny przykład prawidłowej postawy, jaką należy przyjąć w obliczu zagrożenia totalitarnym zniewoleniem>” - czytamy w gazecie.
Pomysł Fotygi wsparł w imieniu Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski.

              - Może to jaskółka, że przy polskich interesach będzie możliwość wspólnego działania - skomentował szef delegacji PO-PSL w europarlamencie Andrzej Halicki,.

              W dokumencie zapisano, że doświadczenie totalitaryzmów powinno uwrażliwić Europejczyków na zagrożenia dla demokracji pojawiające się współcześnie. Potępiono też w nim ekstremistyczne i ksenofobiczne organizacje oraz siły polityczne w Europie za fałszowanie faktów historycznych, a także za stosowanie symboliki i retoryki propagandy totalitarnej, w tym rasizmu, antysemityzmu oraz nienawiści wobec mniejszości seksualnych i innych mniejszości.

             „Parlament wzywa też państwa członkowskie do przeciwstawienia się takim organizacjom oraz do przeciwdziałania mowie nienawiści i przemocy w przestrzeni publicznej i w internecie, a w szczególności do potępienia i zwalczania wszelkich form negowania Holokaustu. Ponadto protestuje przeciw fałszowaniu przez Rosję faktów historycznych i tuszowaniu zbrodni popełnionych przez totalitarny reżim Związku Radzieckiego. Europosłowie uznali to za <niebezpieczny element wojny informacyjnej prowadzonej przez Rosję przeciwko demokratycznej Europie>” - napisała „Rzeczpospolita”.


Wykop Skomentuj38
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka